Przedsiębiorstwa obniżyły swoje oczekiwania dotyczące inflacji CPI w horyzoncie najbliższych 12 miesięcy, podał Narodowy Bank Polski (NBP). Przedsiębiorstwa ankietowane w ramach SM NBP nieco częściej niż w poprzednim badaniu prognozowały stabilizację cen oferowanych produktów i usług w kolejnym kwartale, podał też bank centralny.
„W ostatnim badaniu obniżyły się oczekiwania dotyczące kształtowania się inflacji CPI (w horyzoncie najbliższych 12 miesięcy). Statystyka bilansowa tych oczekiwań spadła (do 28,4 pkt z 36,8 pkt w poprzednim badaniu), przy niższym poziomie referencyjnym inflacji, do którego odnoszą się ankietowane podmioty (4,7% r/r wobec 5% r/r poprzednio). W szczególności spadł udział podmiotów oczekujących utrzymania inflacji na poziomie z grudnia ub.r. (do 20,2% z 29,7% w poprzednim badaniu), a także dalszego wzrostu inflacji (do 24,8% z 26,0%). Natomiast wzrósł odsetek firm spodziewających się spadku inflacji cen konsumenta (do 37,3% z 30,8%)” – czytamy w raporcie „Szybki Monitoring NBP – analiza sytuacji sektora przedsiębiorstw”.
W I kw. br. zarówno udział przedsiębiorstw prognozujących wzrost cen, jak i skala planowanych podwyżek uległy zmniejszeniu, podano także.
„Najczęściej wskazywanymi przyczynami prognozowanego wzrostu cen pozostają rosnące koszty zaopatrzenia oraz koszty pracy, choć ich wpływ nieznacznie osłabł. Wzrósł natomiast udział firm uznających za powód prognozowanego wzrostu cen zmiany popytu oraz cen usług podwykonawczych” – czytamy dalej.
Przedsiębiorstwa ankietowane w ramach SM NBP nieco częściej niż w poprzednim badaniu prognozowały stabilizację cen oferowanych produktów i usług w kolejnym kwartale (42,5% firm wobec 39,8%, s.a.). Towarzyszył temu spadek udziału firm prognozujących wzrost cen (o 2,3 pkt proc. do 54,3% s.a.) i – w mniejszym stopniu – firm prognozujących ich obniżenie (o 0,4 pkt proc. do 3,1% s.a.). W efekcie saldo prognoz kierunku zmian cen oferowanych produktów i usług obniżyło się (o 1,8 pkt do 51,2 pkt), podał NBP.
„Przeciętna skala prognozowanego wzrostu cen także lekko się obniżyła, choć przez cały czas kształtowała się nieco powyżej wieloletniej średniej. Spowolnienie wzrostu cen oferowanych produktów zapowiadały podmioty w większości analizowanych sektorów, przede wszystkim w budownictwie, handlu oraz w usługach – w większym stopniu w tych skierowanych do konsumentów niż do biznesu. Wzrost dynamiki cen prognozowali natomiast przede wszystkim producenci dóbr energetycznych, zaopatrzeniowych oraz trwałych dóbr konsumpcyjnych” – napisano w raporcie.
„Wskaźnik prognoz zmian cen własnych w horyzoncie 12-miesięcznym ukształtował się na tym samym poziomie co w poprzednim badaniu (46,3 pkt s.a.). Złożyło się na to obniżenie prognoz dynamiki cen w górnictwie, transporcie i pozostałych usługach (za wyjątkiem handlu, gdzie oczekiwania nie zmieniły się), przy ich wzroście w energetyce i w przemyśle przetwórczym” – czytamy dalej.
Źródło: ISBnews