
Święto Konstytucji to jedno z najważniejszych i najbardziej wzruszających świąt w polskim kalendarzu narodowym. Konkretnie to 3 maja obchodzimy rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Czyli aktu, pierwszego w Europie, który niestety stał się testamentem gasnącej Ojczyzny i symbolem niepodległościowych dążeń Polaków przez kolejne pokolenia.
Święto Konstytucji 3 Maja to symbol dumy, chwały i walki o wolność. Choć przez lata próbowano wymazać to święto z pamięci narodowej, Polacy nigdy nie przestali czcić tej daty. Dlatego wywieśmy flagę i z dumą uczcijmy Święto Konstytucji!
Święto Konstytucji — narodziny i trudne początki
Konstytucja uchwalona 3 maja 1791 r. była pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną ustawą zasadniczą. Stanowiła ambitną próbę reformy Rzeczypospolitej. Generalnie odrzucała rosyjski protektorat i miała na celu wzmocnienie państwa polskiego.
W czasach rozbiorów (1795–1918) Święto Konstytucji przypominało o polskiej tożsamości i suwerenności, pomimo zakazów ze strony zaborców. W II Rzeczypospolitej (1918–1945) 3 maja było obchodzone z wielką czcią jako święto niepodległościowe.
Jednak po II wojnie światowej komunistyczne władze Polski Ludowej starały się wymazać Święto Konstytucji z narodowej pamięci. Już w 1946 roku brutalnie stłumiono manifestacje patriotyczne. Natomiast od 1951 r. święto było formalnie zakazane.
Heroiczna obrona pamięci o Święcie Konstytucji w czasach PRL
Mimo represji społeczeństwo polskie nie zapomniało o Święcie Konstytucji 3 Maja. W czasach PRL manifestacje, msze i niezależne obchody organizowane były wbrew zakazom.
W Krakowie, Warszawie, Gdańsku i innych miastach 3 maja stał się dniem oporu wobec reżimu. Manifestacje patriotyczne często kończyły się interwencją milicji, aresztowaniami i brutalnymi represjami. Mimo to zarówno opozycjoniści, w tym licealiści i studenci, jak i duchowieństwo konsekwentnie przypominało o znaczeniu tej daty.
Lata 70. i 80. XX w. przyniosły odrodzenie tradycji obchodów Święta Konstytucji, a „Solidarność” uczyniła z 3 maja jeden z najważniejszych symboli walki o wolność.
Dopiero po upadku komunizmu w 1989 r. Święto Konstytucji 3 Maja oficjalnie wróciło na należne mu miejsce w narodowym kalendarzu Polski.
Święto Konstytucji 3 Maja dziś — wspólna pamięć i duma narodowa
Obecnie Święto Konstytucji 3 Maja jest dniem wolnym od pracy. Możemy więc obchodzić je swobodnie, z dumą i refleksją. Uroczystości patriotyczne, msze święte (3 Maja to także święto kościelne — Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski), pochody i wywieszanie Biało-Czerwonej flagi przypominają o odwadze i marzeniach twórców Konstytucji oraz o wszystkich, którzy bronili jej pamięci.
Badania społeczne pokazują, iż Święto Konstytucji 3 Maja, zaraz po Narodowym Święcie Niepodległości, jest jednym z najważniejszych świąt dla Polaków. To dzień, który łączy pokolenia i przypomina, iż wolność nigdy nie jest dana raz na zawsze. Mianowicie trzeba ją pielęgnować i szanować.
Dlatego 3 maja 2025 r. wywieśmy flagi i wspólnie uczcijmy Święto Konstytucji — symbol naszej dumy, siły i niezłomności!
Element | Informacja |
Data obchodów | 3 maja |
Co świętujemy 3 maja? | Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja z 1791 r. |
Znaczenie Święta Konstytucji 3 Maja | Symbol polskiej suwerenności, niepodległości i walki o wolność |
Historia Święta Konstytucji 3 Maja | Zakazane przez zaborców i komunistów, przetrwało w sercach Polaków |
Współczesne obchody | Uroczystości państwowe, patriotyczne manifestacje, msze, wywieszanie flag |
Popularność Święta Konstytucji 3 Maja | Jedno z dwóch najważniejszych świąt narodowych obok 11 listopada |
Źródła: Przystanek Historia, IPN