Donald Tusk wskazał, iż Polska gospodarka wyprzedziła Szwajcarię
W poniedziałek, 7 lipca 2025 r., premier Donald Tusk zabrał głos podczas wydarzenia "Deregulacja. Znosimy bariery, ułatwiamy życie" zorganizowanego na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Spotkanie było poświęcone postępowi prac nad największym od lat pakietem zmian w funkcjonowaniu państwa i prawa - deregulacji, która ma ułatwić życie obywatelom i przedsiębiorcom.
Donald Tusk z dumą ogłosił, iż w 2025 roku Polska znalazła się na 20. miejscu w światowym rankingu wielkości gospodarek, wyprzedzając Szwajcarię. To - jak podkreślił - fakt, nie marzenie, który jeszcze kilka lat temu wydawał się całkowicie nierealny.
- W tej kategorii wielkości gospodarek Polska właśnie w roku 2025 będzie na miejscu dwudziestym na świecie i wyprzedzi Szwajcarię. Wiem, większa populacja, większe państwo, ale... pomyślmy szczerze: czy 10, 15, 5 lat temu, jeżeli ktoś powiedziałby, iż Polska gospodarka będzie większa od szwajcarskiej, to niektórzy pewnie stukaliby się w głowy - mówił Donald Tusk.Reklama
Tusk podkreślił także, iż osiągnięcie to nie byłoby możliwe bez pracy tysięcy osób zaangażowanych w projekt deregulacyjny - od zespołów społecznych, przez urzędników i parlamentarzystów, aż po administrację rządową. Jego zdaniem właśnie rok 2025 przejdzie do historii jako moment symbolicznego przełomu, w którym Polska przełamała wieloletnią niemoc instytucjonalną i gospodarcze ograniczenia.
- To, co było niemożliwe w wielu miejscach na świecie, to, co było niemożliwe w Polsce, w tym roku staje się możliwe. I są to nie tylko znaki nadziei, ale także twarde fakty - podkreślił premier.
Donald Tusk o deregulacji, premier mówi wprost
Donald Tusk podczas konferencji zwrócił uwagę na skalę deregulacji, którą Polska prowadzi od pewnego czasu. - W sumie, gdybyśmy naprawdę pokazali, ile przepisów poszło out, ta pryzma byłaby zdecydowanie większa" - powiedział, wskazując na stos segregatorów pełnych nieaktualnych regulacji stojący na scenie niedaleko miejsca, gdzie przemawiał.
Premier podkreślił, iż deregulacja idzie "ręka w rękę z cyfryzacją". "To jest uproszczenie wszystkich możliwych procedur, które dotykają obywatela i przedsiębiorstwa każdego dnia. Żeby skończyć z tymi tonami papieru, tymi codziennymi potwierdzeniami, które można spokojnie sprawdzić w cyberprzestrzeni" - wyjaśnił wskazując na przygotowany również telefon będący formą reperezentacji procesu deregulacji.
Według Tuska obecne zmiany to "czasem największa zmiana ustrojowa od czasu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej". Podkreślił, iż proces deregulacji jest długofalowy. - To nie jest jednorazowe zadanie. Deregulacja to jedno z największych rezerw, które może być kolejnym silnikiem wzrostu i konkurencyjności polskiej gospodarki - mówił szef rządu.
- Nie musimy czekać 5 czy 10 lat na efekty, bo zmiany dotyczą regulacji, a nie gigantycznych inwestycji - dodawał Donald Tusk. Zaznaczył jednocześnie, iż celem jest stworzenie w Polsce "najbardziej elastycznej i dynamicznej gospodarki w Europie".
Premier zapowiedział, iż będzie szukał sojuszników na arenie międzynarodowej, aby utrzymać tempo zmian w regulacjach. - To nie jest proste zadanie, przekonać liderów europejskich, bo często tkwią w rutynie, iż poprawa rzeczywistości to kolejny przepis. Tymczasem naprawa polega na usuwaniu przepisów, a nie dodawaniu nowych - podkreślił.
Donald Tusk podkreślił także znaczenie współpracy z partnerami zagranicznymi, zwłaszcza Holandią, by kontynuować deregulacyjne reformy w Europie. - Z moim kolegą holenderskim podejmę ten temat jeszcze nie raz, bo dobrze rozumie potrzebę zmian - zapowiedział.
Czym jest rządowa deregulacja?
Deregulacja to szeroki pakiet działań legislacyjnych i administracyjnych, prowadzony przez rząd Donalda Tuska we współpracy z zespołem Rafała Brzoski. Celem reformy jest usunięcie zbędnych barier biurokratycznych oraz uproszczenie przepisów, które wpływają na codzienne życie obywateli i funkcjonowanie biznesu. "Prowadzone przez rząd we współpracy z zespołem Rafała Brzoski prace deregulacyjne są największą zmianą ustrojową od czasu wejścia Polski do UE" - wskazało Centrum Informacyjne Rządu w komunikacie jeszcze przed konferencją prasową z udziałem Donalda Tuska.
Reforma stanowi jeden z głównych filarów planu gospodarczego "Polska. Rok Przełomu", zaprezentowanego przez premiera 10 lutego 2025 r., również na GPW.
Faza 1.0 deregulacji to tysiące głosów Polaków
W kontekście konferencji dotyczącej deregulacji, warto wskazać dokument, który niedawno trafił w ręce Polaków. Opublikowany w czerwcu raport inicjatywy SprawdzaMY rzuca konkretne światło na kulisy zmian, o których premier Donald Tusk mówił podczas poniedziałkowej konferencji "Deregulacja. Znosimy bariery, ułatwiamy życie". Dokument podsumowuje pierwszy etap prac, czyli tzw. Fazę 1.0 deregulacji, pokazując skalę zaangażowania społecznego i konkretne kierunki działania rządu.
Zgłoszono ponad 16 tysięcy pomysłów, z czego 500 zostało opublikowanych, a 487 przekazano stronie rządowej jako postulaty obywatelskie. Społeczny komponent reformy koncentruje się wokół tzw. Wielkiej Siódemki - kluczowych obszarów życia publicznego:
podatków i finansów publicznych, sądownictwa i administracji, bezpieczeństwa i obronności, cyfryzacji, prawa UE, zdrowia i usług społecznych, energetyki i środowiska.
Najwięcej uwagi - zarówno ze strony obywateli, jak i zespołu projektowego - skupił obszar podatków i finansów publicznych. To właśnie tutaj napłynęło najwięcej zgłoszeń (4430, czyli 37 proc. całości), najwięcej opublikowanych postulatów (354) oraz najwięcej rekomendacji przekazanych rządowi - aż 178.
Skala tego zainteresowania nie dziwi - jak przypomina raport, Polska od lat plasuje się w światowej czołówce pod względem złożoności systemu podatkowego. W indeksie Tax Complexity Index 2022 nasz kraj zajmuje 2. miejsce na świecie, ustępując tylko Peru. Z kolei według danych Banku Światowego (2019), Polska znajduje się dopiero na 77. miejscu spośród 190 państw, jeżeli chodzi o łatwość płacenia podatków - daleko za Niemcami, Francją czy Wielką Brytanią.
Dane te stanowią twardy fundament dla decyzji rządu o objęciu systemu podatkowego priorytetową ścieżką deregulacyjną, co w poniedziałek wybrzmiało również w przemówieniu premiera Donalda Tuska.
Agata Jaroszewska