Zgodnie z nowymi przepisami przechowywanie zapasów obowiązkowych gazu za granicą - w państwach UE, EOG i EFTA - będzie wymagało zgody adekwatnego ministra. Na wydanie tej decyzji minister będzie miał 14 dni i musi zasięgnąć opinii operatora przesyłowego gazu Gaz-Systemu. Decyzja ministra będzie ostateczna.
Ustawa o zapasach ropy i gazu. Zmienią się przepisy o utrzymywaniu obowiązkowych rezerw
Warunki techniczne magazynowania za granicą mają być takie, aby pozwalały przesłać całość zapasów do kraju w ciągu 50, a nie 40 dni jak dotychczas.
Nowelizacja wykreśla też z ustawy konieczność rezerwowania zdolności przesyłowej na interkonektorze w przypadku utrzymywania zapasów gazu za granicą. Obecny zapis mówi o tym, iż ci którzy magazynują za granicą wykorzystują zdolności przesyłowe zarezerwowane na potrzeby dostarczenia całkowitych ilości zapasów obowiązkowych wyłącznie na potrzeby przesłania ich do kraju na wypadek kryzysu i nie można tej przepustowości wykorzystać w inny sposób.Reklama
Ustawa zmienia też przepisy o utrzymywaniu obowiązkowych rezerw ropy i paliw. Obecne mówią, iż zapasy paliw i ropy mają wystarczać na 90 dni średniej dziennej produkcji lub przywozu, przy czym część z nich utrzymuje jako tzw. zapasy agencyjne Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych, a resztę importerzy lub producenci w określonej proporcji. Importerzy i producenci muszą w tej chwili utrzymywać zapasy na 53 dni średniej produkcji lub przywozu. Projekt zakłada, iż coraz większą część tego obowiązku będzie przejmować RARS, a poziom obowiązku importerów i producentów będzie spadał: do 50 dni od wejścia w życie ustawy, do 47 dni od 30 czerwca 2026 r., i do 45 dni od 30 czerwca 2027 r.