VeloBank kupuje część detaliczną Citi Handlowego. Umowa między bankami podpisana

1 dzień temu
Zdjęcie: Polsat News


VeloBank podpisał warunkową umowę zakupu części detalicznej Citi Handlowego. Jak poinformował Bank Handlowy w opublikowanym komunikacie, finalizacja transakcji nastąpi po otrzymaniu wymaganych zgód regulacyjnych i osiągnięciu tzw. gotowości operacyjnej, co jest spodziewane w połowie 2026 roku.


W opublikowanym komunikacie podano, iż Bank Handlowy podpisał z VeloBank, Promontoria Holding 418 B.V. (jedyny akcjonariusz VeloBanku) oraz Citibank Europe Plc umowę dotyczącą podziału przez wyodrębnienie działalności detalicznej Banku Handlowego na rzecz VeloBanku. Wskazano, iż Citi Handlowy chce być jedną z najbardziej efektywnych instytucji finansowych na polskim rynku: do 2027 roku zwrot na kapitale (ROE) ma wynieść około 19 proc., zwrot na aktywach (ROA) - około 2,6 proc., a wskaźnik kosztów do dochodów (C/I) ma spaść poniżej 30 proc.
Transakcja zakupu obejmuje bankowość detaliczną Citi Handlowego, w tym: zarządzanie majątkiem, usługi maklerskie, bankowość mikroprzedsiębiorstw, karty kredytowe, pożyczki, kredyty detaliczne i oddziały. Przejęcie ma przyspieszyć rozwój VeloBanku poprzez rozszerzenie oferty produktowej i umocnić pozycję banku.Reklama


VeloBank kupuje część detaliczną Citi Handlowego. Umowa między bankami podpisana


Citi Handlowy zamierza kontynuować politykę dywidendową, przeznaczając na wypłatę dywidendy od 75 proc. do 100 proc. zysku netto (po uzyskaniu zgody regulatora). "Nasza bankowość detaliczna z kolei zyskuje inwestora, dla którego jest to segment strategiczny" - stwierdziła cytowana w komunikacie prasowym prezes zarządu Banku Handlowego w Warszawie Elżbieta Czetwertyńska. Jak dodała, intencją VeloBanku jest rozwój biznesu, zwiększenie udziałów rynkowych i zapewnienie najlepszych rozwiązań dla klientów.


"Co ważne, do VeloBanku przechodzą pracownicy. To oznacza, iż klienci będą obsługiwani przez tych samych doradców, z którymi często mają wieloletnie relacje. Naszym celem jest zapewnienie klientom jak najbardziej płynnego i komfortowego przejścia do ich nowego banku" - dodała. Połączona organizacja ma objąć ponad 3000 pracowników VeloBanku i około 1650 pracowników Citi Handlowego.
Jak poinformowała, po wyjściu z biznesu detalicznego Citi Handlowy pozostanie spółką notowaną na GPW. "Tak jak dotychczas, planujemy regularnie wypłacać dywidendę akcjonariuszom. Rozmawiamy też z regulatorem na temat podzielenia się z akcjonariuszami zyskiem z lat poprzednich" - wyjaśniła. Intencją banku jest, aby do akcjonariuszy w formie dywidendy trafiły również wpływy ze sprzedaży segmentu bankowości detalicznej, pod warunkiem uzyskania zgody regulatora.


Bank zamierza angażować się w strategiczne priorytety kraju. Wśród nich transformacja energetyczna


Citi Handlowy zakłada, iż do 2027 roku zysk netto odpowiadający działalności biznesu detalicznego zostanie odbudowany wyższym zyskiem bankowości instytucjonalnej. Ważnym obszarem zaangażowania banku mają być także inicjatywy wpisujące się w strategiczne priorytety kraju, jakimi są transformacja energetyczna oraz wynikające z sytuacji geopolitycznej rosnące inwestycje na rzecz obronności. Bank chce wykorzystać przynależność do globalnej sieci Citi m.in. do koordynowania zaawansowanych i pionierskich transakcji na rynku w Polsce.
Ważnym elementem strategii banku ma być także wsparcie klientów w transformacji ich modeli biznesowych w kierunku zrównoważonego rozwoju. Citi Handlowy zamierza przeznaczyć 2 mld zł na zieloną transformację klientów, oferując wachlarz rozwiązań oraz doradztwo w tym zakresie.
VeloBank w planach na bieżący rok ma jeszcze m.in. zaoferowanie klientom detalicznym w pełni cyfrowej hipoteki, klientom firmowym - kolejnych produktów z obszaru business banking, a w zakresie inwestycji - zakup TFI.  
Idź do oryginalnego materiału