W Łapach powstanie nowy dworzec kolejowy

3 godzin temu

Inwestycja związana z budową nowego dworca kolejowego w Łapach jest na kolejnym etapie – w ramach przetargu PKP wybrały firmę, która zaprojektuje nowy obiekt.

Stacja Łapy położona jest przy ważnej linii kolejowej stanowiącej fragment trasy Rail Baltica. Zatrzymują się na niej pociągi PKP Intercity kursujące m.in. do Białegostoku, Ełku, Warszawy, Katowic, Krakowa, Wrocławia, Szczecina i na Litwę oraz POLREGIO, którymi można dostać się do stolicy województwa, Czyżewa i Ostrołęki.

Obecnie na stacji w Łapach nie ma dworca kolejowego – poprzedni z lat 60. XX w., przejęty przez lokalny samorząd w 2014 r., został rozebrany w związku z realizacją kompleksowej modernizacji stacji i linii kolejowej przebiegającej przez miasto. W 2023 r. gmina przekazała PKP S.A. nieruchomość, na której znajdował się stary budynek, dzięki czemu możliwe stało się ujęcie w planach inwestycyjnych kolejarzy budowy nowego dworca. Z uwagi na położenie nowy dworzec dobrze wpisze się w lokalną tkankę miejską – poprzez swoją długość budynek będzie nieco oddaloną, czwartą pierzeją „domykającą” Pl. Niepodległości, a poprowadzony wzdłuż frontowej elewacji zadaszony pasaż wyznaczy oś komunikacyjną między przystankami autobusowymi, a przejściami na perony. Bliskość parkingu i przystanków położonych na terenie miejskim sprawi, iż w Łapach powstanie wygodny węzeł przesiadkowy integrujący kolej z innymi środkami transportu.

Powstanie nowoczesny, jednokondygnacyjny budynek dworca o całkowitej powierzchni ok. 290 m kw. i wysokości ok. 5,5 m. W budynku zaprojektowane zostaną przestrzenie związane typowo z obsługą podróżnych, m.in. hol, poczekalnia i ogólnodostępne toalety, a także powierzchnia do wynajęcia przez samorząd i podmioty komercyjne, np. na działalność handlowo-usługową. Budynek nowego dworca będzie obiektem w pełni przystosowanym do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się, w tym pasażerów z niepełnosprawnościami. Zastosowane zostaną także systemy bezpieczeństwa (m.in. monitoringu, sygnalizacja włamania i napadu) i rozwiązania ograniczające emisyjność budynku, jak np. BMS, który pozwala efektywniej zarządzać zużyciem energii elektrycznej, cieplnej oraz wody. Na nowo zagospodarowany zostanie także teren wokół dworca: powstaną nowe chodniki, zieleńce i mała architektura, m.in. stojaki dla rowerów pod zadaszeniem budynku, ławki, kosze na śmieci i tablice informacyjne. Dokładne parametry nowego dworca będą znane po zakończeniu prac projektowanych i odebraniu projektu przez PKP S.A. jako inwestora.

– Dążymy do tego, aby poprawiać jakość obsługi na wszystkich dworcach i aby obiekty te jak najlepiej służyły nie tylko pasażerom, ale także lokalnym społecznościom. Budowa nowego dworca w Łapach to potrzebne i oczekiwane przedsięwzięcie, które będzie dopełnieniem dużej inwestycji związanej z modernizacją infrastruktury kolejowej w ramach projektu Rail Baltica. Niezależnie od tego, pod jakimi szyldami działają spółki odpowiedzialne za poszczególne etapy obsługi podróżnych, dla pasażera zawsze liczy się całościowe doświadczenie związane ze znalezieniem odpowiedniego połączenia, kupnem biletu, oczekiwaniem na dworcu i peronie oraz przejazdem pociągiem – mówi Paweł Lisiewicz, członek zarządu PKP S.A.

Idź do oryginalnego materiału