Wiata garażowa — zasady. Jaka odległość od granicy działki?

1 rok temu

Zwykło się mówić “Wolność Tomku, w swoim domku”. Czy w istocie tak właśnie jest? Niestety nie do końca. Istnieje szereg przepisów prawnych, których celem jest zachowanie określonych standardów podczas zabudowy gruntów, w tym tych należących do osób prywatnych. Głównym celem obowiązujących aktów prawnych jest zapobieganie nadmiernej zabudowie, tak, by ta nie wykazywała niekorzystnego wpływu na środowisko naturalne czy budynki, znajdujące się na sąsiedniej działce.

A jak sprawa wygląda z budową wiaty garażowej? Czym dokładnie jest wiata garażowa? Ile od granicy działki powinna się znajdować? Sprawdź, na co należy zwrócić szczególną uwagę, planując budowę wiaty.

Wiata garażowa — co to jest?

Żaden z obowiązujących przepisów prawa nie definiuje pojęcia wiaty garażowej. W rozumieniu potocznym jest to obiekt budowlany, stanowiący element małej architektury, o otwartej konstrukcji, w której zadaszenie wsparte jest na słupach.

Aby dany obiekt budowlany mógł być określony mianem wiaty, musi spełniać ściśle określone cechy, takie jak:

  • posiadanie fundamentów,
  • brak co najmniej jednej ściany,
  • posiadanie dachu,
  • posadowienie na słupach.

W przypadku tradycyjnych wiat garażowych (i innych) konstrukcja budowli wsparta jest na słupach, które na stałe związane są z gruntem.

[[kategoria:1900:6]]

Jakie jeszcze wiaty można postawić na działce budowlanej?

W obrębie własnej posesji można zdecydować się na postawienie wiaty o różnym przeznaczeniu. w tej chwili wśród osób prywatnych najczęściej stawiane są wiaty garażowe, stanowiące znacznie mniej kosztowną alternatywę dla tradycyjnego garażu, a przy tym zapewniające lepsze zabezpieczenie pojazdów przed czynnikami atmosferycznymi, niż nieosłonięte miejsca postojowe.

Jednak wiata garażowa to nie jedyny rodzaj wiaty, na który można się zdecydować. Na działce budowlanej, na której znajduje się budynek mieszkalny, można postawić wiatę:

  • garażową,
  • rolniczą,
  • na drewno.

Budowa wiaty — pozwolenie na budowę czy zgłoszenie? Wszystko zależy od powierzchni zabudowy

Przed rozpoczęciem prac związanych z budową wiaty garażowej, należy zapoznać się z w tej chwili obowiązującymi przepisami prawa. Zmiany wprowadzone w 2020 roku w przepisach prawa budowlanego zwalniają inwestorów z konieczności wnioskowania o wydanie pozwolenia na budowę wiaty garażowej, a także nie wymagają zgłoszenia budowy.

Jednak, aby ww. formalności nie były konieczne, należy spełnić szereg określonych warunków. Przepisy prawa dopuszczają wznoszenie bez pozwolenia na budowę i zgłoszenia budowy wiat o powierzchni zabudowy do 50 m2, na działce budowlanej, na której znajduje się budynek mieszkalny lub przeznaczonej pod budownictwo mieszkaniowe. Jednak, aby przepisy te miały swoje zastosowanie, liczba wiat, w tym garażowych, nie może przekraczać dwóch, na każe 1000 m2 działki.

Inaczej sprawa wygląda, w przypadku planowanej budowy wiaty na działce, na której nie znajdują się żadne obiekty budowlane, nieprzeznaczonej pod budownictwo mieszkaniowe. Wówczas przepisy prawa budowlanego dopuszczają postawienie wiaty o powierzchni zabudowy do 35 m2, bez konieczności wnioskowania o pozwolenie na budowę, wówczas, gdy łączna liczba tego typu obiektów na działce nie przekracza dwóch na każde 500 m2. Wówczas należy jednak pamiętać o konieczności zgłoszenia budowy do odpowiedniego starostwa powiatowego lub urzędu miasta.

Budowa wiaty — pozwolenie na budowę czy zgłoszenie

Wiata garażowa — ile od granicy działki?

Liczne zawiłości związane z samą definicją wiaty garażowej, a także kryteriami dopuszczającymi budowę wiaty bez pozwolenia na budowę, to nie jedyne formalności, na które należy zwrócić szczególną uwagę. Równie istotne jest odpowiednie posadowienie tego typu zabudowy od granicy działki.

Dopuszczalna odległość wiaty od granicy działki jest ściśle uzależniona od ogólnego przeznaczenia wiaty. O ile w przypadku wiat rekreacyjnych ustawodawca nie narzuca ścisłych ram, a wiata może być posadowiona choćby w ścisłej granicy działki (pod warunkiem iż nie wiąże się to z negatywnym oddziaływaniem na działkę sąsiada), tak w przypadku pozostałych typów, konieczne jest zachowanie ściśle określonych odległości.

Wiaty garażowe nie wymagają pozwolenia na budowę lub zgłoszenia, tym samym nie dotyczą jej przepisy Rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Aby ustalić szczegóły dotyczące budowy zadaszonej wiaty garażowej, warto w pierwszej kolejności zapoznać się z miejscowymi przepisami planistycznymi. O sposobie zabudowy decyduje Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego, a w przypadku jego braku decyzja o warunkach zabudowy.

Według w tej chwili obowiązujących przepisów prawa odległość wiaty garażowej od granicy działki powinna wynosić co najmniej 3 m. o ile wiata garażowa usytuowana ma być w sąsiedztwie okien sąsiedniego budynku mieszkalnego, wówczas odległość pomiędzy wiatą garażową a budynkiem powinna wynosić co najmniej 7 metrów od okien.

[[kategoria:2055:6]]

Odległość wiaty wielostanowiskowej od działki

Odpowiednie usytuowanie wiaty garażowej względem granicy działki szczegółowo określa rozporządzenie ministra infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Przepisy ściśle regulują kwestie związane z budową wiat garażowych w bliskim sąsiedztwie innych budynków mieszkalnych. Zgodnie z przepisami rozporządzenia zadaszone stanowiska postojowe, w których planowane jest wykonanie maksymalnie 10 stanowisk postojowych, powinny być usytuowane w odległości 7 metrów od okien budynku znajdującego się na sąsiedniej działce i 3 metry od granic działki.

Jednak kryteria te dotyczą wyłącznie w przypadku parkingu dla aut osobowych, w tym również wielostanowiskowych. Planując budowę wiaty garażowej dla maksymalnie czterech samochodów innych niż osobowe, minimalna odległość od granicy działki wynosi 6 metrów.

Zapisy powyższego rozporządzenia nie obowiązują, w przypadku gdy parking znajduje się pomiędzy liniami rozgraniczającymi ulicę, niezależnie od typu przeznaczenia, a także ilości samochodów.

Powyższe przepisy nie mają zastosowania w przypadku niezadaszonych parkingów składających się z jednego lub dwóch stanowisk postojowych przeznaczonych dla samochodów osobowych, w zabudowie jednorodzinnej i zabudowie zagrodowej, gdy te stykają się z niezadaszonymi parkingami dla samochodów osobowych położonych na sąsiedniej działce.

Nowoczesna wiata garażowa

Odległość wiaty od miejsc rekreacyjnych i okien

Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, narzuca również odległości wiaty garażowej od miejsc rekreacyjnych. Dotyczy to w szczególności placu zabaw, boisk sportowych oraz okien pomieszczeń przeznaczonych na stały pobyt ludzi w budynku opieki zdrowotnej, budynku mieszkalnym, budynku oświaty i wychowania, a także budynku zamieszkania zbiorowego (z wyjątkiem domu wypoczynkowego, domu wycieczkowego, schroniska, w tym schroniska młodzieżowego, pensjonatu, hotelu i motelu).

Zgodnie z ww. rozporządzeniem stanowiska postojowe, w tym otwarte garaże wielopoziomowe należy zachować minimalne odległości:

  • 7 metrów — w przypadku stanowisk postojowych dla maksymalnie 10 samochodów osobowych,
  • 10 metrów — w przypadku parkingu składającego się z 11 do 60 stanowisk postojowych dla samochodów osobowych,
  • 20 metrów — w przypadku parkingu zawierającego powyżej 60 stanowisk postojowych dla samochodów osobowych.

Również w przypadku samochodów innych niż osobowe mają zastosowanie przepisy rozporządzenia. Wówczas należy zachować minimalne odległości, wynoszące:

  • 10 metrów — w przypadku stanowisk postojowych dla maksymalnie 4 samochody innych niż osobowe,
  • 20 metrów — w przypadku stanowisk postojowych dla powyżej 4 samochodów innych niż osobowe.

[[kategoria:30:6]]

Kiedy potrzebna jest zgoda sąsiada?

Planując postawić wiatę garażową w obrębie własnej działki, należy zapoznać się z przepisami o zagospodarowaniu przestrzennym. Wiata garażowa pozwoli uchronić samochód przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Jednak choćby wówczas, gdy chcesz wybudować wiatę garażową na własnej działce, musisz zachować ściśle określone odległości od granicy działki innej.

Podczas zgłaszania budowy, a także wnioskując o pozwolenie na budowę, inwestor ma obowiązek dołączyć do dokumentów oświadczenie o prawie do dysponowania działką. Jednak gdy planowany do budowy obiekt będzie choćby w minimalnym stopniu oddziaływał na nieruchomość lub działkę sąsiednią, wówczas złożenie takiego oświadczenia jest niemożliwe i wymaga uzyskania zgody od sąsiada.

Zgoda od sąsiada może być wymagana w wypadku działki, której niewielka powierzchnia nie pozwala na utrzymanie wskazanych w rozporządzeniu minimalnych odległości. Choć budowa wiaty garażowej w odległości mniejszej niż wskazana stanowi naruszenie przepisów, to przeprowadzona po uprzednim uzyskaniu zgody właściciela działki sąsiedniej, może być przeprowadzona.

Niekiedy warto zdecydować się na uzyskanie zgody od sąsiada również wówczas, gdy odległości minimalne zostały utrzymane, jednak z uwagi na charakterystykę działki nie zachowano zapasów odległości.

Wiata garażowa przy domu

Jak powinna wyglądać zgoda sąsiada?

Aby uniknąć ryzyka podważenia zgody sąsiada na budowę wiaty garażowej, tę warto opracować zgodnie z powszechnie dostępnymi wzorami. Odpowiednio skonstruowana zgoda na budowę wiaty garażowej w niewielkiej odległości od domu mieszkalnego znajdującego się na sąsiedniej działce, powinna zawierać takie dane, jak:

  • miejsce i data sporządzenia,
  • dane sąsiada i inwestora,
  • oznaczenie obu działek,
  • oświadczenie o zapoznaniu się z projektem inwestycji oraz brak sprzeciwu sąsiada,
  • podpis każdej ze stron.

Dokument warto sporządzić w dwóch, jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym dla każdej ze stron. Taki dokument będzie stanowił podstawę do uzyskania pozwolenia na budowę (lub niewniesienia sprzeciwu przez organy administracyjne) w przypadku niezachowania minimalnych odległości wiaty od granicy działki, a także zabezpieczy inwestora przed ewentualnymi roszczeniami ze strony sąsiada.

Idź do oryginalnego materiału