Wizy dla obcokrajowców. Andrzej Duda podjął decyzję ws. ustawy

4 godzin temu
Zdjęcie: Szczerze o pieniądzach


Pod koniec kwietnia Senat przyjął ustawę dotyczącą wydawania wiz studenckich obcokrajowcom. Przepisy zawarte w nowelizacji mają na celu uszczelnienie systemu wizowego. Zgodnie z nimi cudzoziemcy chcący studiować w Polsce będą musieli m.in. przedstawić dokument potwierdzający znajomość języka. Teraz ustawa trafiła na biurko prezydenta Andrzeja Dudy.


Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, której celem jest wyeliminowanie nieprawidłowości w systemie wizowym. Projekt opracował MSZ, a Senat przyjął go w kwietniu bez poprawek.


Wizy studencki dla obcokrajowców. O przyjęcie na studia będzie trudniej


Nowelizacja ma ograniczyć zjawisko wykorzystywania przez obcokrajowców wiz studenckich do podejmowania pracy lub wyjazdu do innych państw w strefie Schengen. Nowe przepisy zakładają, iż podczas rekrutacji cudzoziemiec będzie musiał przestawić dokument potwierdzający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2. o ile student nie podejmie studiów, rektor uczelni będzie zobowiązany do niezwłocznego pisemnego zawiadomienia o tym konsula, który wydał wizę krajową.Reklama


Ponadto na uczelniach zostaną wprowadzone limity przyjęć. Liczba obcokrajowców uczących się na studiach w danym roku akademickim w danej uczelni nie będzie mogła przekroczyć 50 proc. ogólnej liczby studentów tej uczelni. Placówki, w których uczy się więcej studentów zza granicy, niż tych krajowych, nie będą mogły prowadzić przyjęć obcokrajowców do momentu, gdy liczba ta zmaleje do 50 proc.
Ustawa wprowadza także obowiązek stworzenia wykazu cudzoziemców przyjętych na studia i do szkół doktorskich. Będzie on zawierać m.in.: dane osobowe, PESEL, a w przypadku jego braku - numer dokumentu potwierdzającego tożsamość, kraj urodzenia, informacje o przyjęciu na studia lub do szkoły doktorskiej i czy dana osoba ma Kartę Polaka.


Wiza studencka. Konsulowe i minister MSZ dostaną nowe uprawnienia


Przepisy zawarte w nowelizacji dają ministrowi MSZ i konsulom uprawnienia posiadane przez szefa Urzędu ds. Cudzoziemców oraz wojewodów. Uzyskają oni dostęp do danych potrzebnych do przeprowadzenia postępowania w sprawie wydania, cofnięcia lub unieważnienia wizy.
Nowelizacja ogranicza także możliwość starania się o zezwolenie na pobyt czasowy i pracę w przypadku posiadaczy wiz lub dokumentów pobytowych wydanych przez inne państwo UE. Takie ograniczenie będzie stosowane również wobec obcokrajowców mających polskie wizy wydane np. w celu tranzytu, podjęcia studiów lub udziału w imprezach kulturalnych i sportowych.
Idź do oryginalnego materiału