II tura wyborów odbędzie 1 czerwca. W niektórych przypadkach oddanie głosu nie będzie wymagało wizyty w lokalu wyborczym. Sprawdź, kto może zagłosować z domu i w jaki sposób należy to zgłosić przez II turą wyborów.
Do kiedy zgłosić głosowanie korespondencyjne?
Osoby, które zgłosiły głosowanie korespondencyjne przed I turą wyborów, nie muszą tego robić ponownie. Zgłoszenie w dalszym ciągu obowiązuje w ponownym głosowaniu w tych samych wyborach.
O zgłoszeniu głosowania korespondencyjnego muszą pamiętać osoby, które w I turze oddawały głos w lokalu wyborczym. Na złożenie wniosku mają czas do 10 dni przed dniem wyborów. Sytuacja jednak zmienia się, jeżeli dana osoba przebywa na obowiązkowej kwarantannie, w izolacji albo izolacji w warunkach domowych. W takim wypadku czas na to ma najpóźniej na 5 dni przed dniem wyborów.Reklama
Kto może głosować korespondencyjnie?
Z głosowania korespondencyjnego mogą skorzystać:
osoby, które ukończyły 18 lat i posiadają orzeczenie o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności, osoby, które najpóźniej w dniu wyborów ukończyły 60 lat,osoby przebywające na kwarantannie albo w izolacji.
Najprostszym sposobem na złożenie wniosku jest droga internetowa. Wystarczy znaleźć odpowiednią zakładkę na stronie gov.pl, a następnie zalogować się swoim profilem zaufanym. Zostaniemy przeniesieni na stronę, gdzie będziemy musieli wypełnić wniosek naszymi danymi. Należy także umieścić adres, pod którym będziemy w dniu wyborów. Ostatnim krokiem jest sprawdzenie wniosku i podpisanie go podpisem elektronicznym. Potwierdzenie zgłoszenia otrzymamy poprzez wiadomość na skrzynce ePUAP.
Możliwe jest również zgłoszenie głosowania korespondencyjnego poprzez komisję wyborczą. W tym wypadku należy napisać Zgłoszenie zamiaru głosowania korespondencyjnego na podstawie wzoru. Powinny znaleźć się w nim takie informacje, jak:
imię i nazwisko,numer PESEL,adres, na który ma zostać wysłany pakiet wyborczy,numer telefonu i adres e-mail.
Taki wniosek należy złożyć osobiście w siedzibie komisarza wyborczego albo wysłać pocztą na podany adres. Zgłoszenie powinno trafić do adekwatnego komisarza wyborczego, ze względu na nasze miejsce zameldowania albo adres stałego zamieszkania. Pełną listę komisarzy znajdziemy na stronie Państwowej Komisji Wyborczej — pkw.gov.pl.
Jak zagłosować w II turze wyborów korespondencyjnie?
Pakiet do głosowania przyjdzie do nas pocztą nie później niż 6 dni przed dniem wyborów albo 2 dni przed II turą, jeżeli przebywamy na kwarantannie albo w izolacji.
W otrzymanym pakiecie wyborczym znajdziemy kartę do głosowania, a także instrukcje, jak zagłosować i odesłać pakiet. Po wypełnieniu karty do głosowania wkładamy ją do przeznaczonej na nią koperty, którą zaklejamy. Następnie wkładamy ją do koperty zwrotnej, w której powinno znaleźć się również podpisane oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu na karcie do głosowania.
W przypadku wyborców znajdujących się na kwarantannie albo w izolacji kopertę zwrotną przekazuje się przedstawicielowi Poczty Polskiej. Z takiej opcji mogą również skorzystać seniorzy oraz wyborcy z orzeczeniem o niepełnosprawności. Mogą również oddać kopertę do obwodowej komisji wyborczej, która znajduje się pod adresem, znajdującym się na dokumencie. Należy jednak zrobić to osobiście za okazaniem dowodu tożsamości.
Źródło: gov.pl