Wytyczne PKW dla obwodowych komisji wyborczych to efekt postanowienia Sądu Najwyższego z 7 maja 2025 r. Zgodnie z nowymi wytycznymi, komisja sprawdzi tożsamość wyborcy na podstawie dowodu osobistego lub każdego innego dokumentu ze zdjęciem (pod warunkiem, iż ustalenie tożsamości wyborcy nie budzi wątpliwości).
"Wyborca może zatem okazać komisji dowolny dokument ze zdjęciem - np. paszport, prawo jazdy, legitymację studencką, w tym również dokument, który utracił ważność, pod warunkiem iż ustalenie tożsamości na jego podstawie nie budzi wątpliwości" - podkreślono w komunikacie PKW.Reklama
Jak potwierdzić tożsamość dzięki aplikacji?
Jak podaje serwis Prawo.pl, komisja może potwierdzić tożsamość wyborcy także na podstawie aplikacji mObywatel. W tym celu wyborca powinien:
zalogować się do aplikacji mObywatel na swoim telefonie (aplikacja powinna być zaktualizowana do wersji 4.56.0 lub nowszej),wybrać w prawym dolnym rogu na ekranie głównym przycisk Kod QR,nacisnąć przycisk Zeskanuj kod QR.
Aplikacja poprosi o wyrażenie zgody na użycie aparatu fotograficznego w celu zeskanowania kodu QR. Następnie członek komisji okazuje wyborcy otrzymaną przez komisję kartkę z kodem QR, który wyborca musi zeskanować swoim telefonem. Po zeskanowaniu kodu na telefonie wyborcy powinien wyświetlić się ekran z potwierdzeniem jego danych. Na tej podstawie członek komisji potwierdza tożsamość wyborcy.
Członek komisji wyborczej, któremu jest prezentowany do weryfikacji mDowód wyborcy w aplikacji mObywatel, ma obowiązek zweryfikować m.in. dane tego dokumentu, zabezpieczenia wizualne oraz poprawność funkcjonowania usługi pozwalającej na obsługę tego dokumentu. Weryfikujący mogą - w razie wątpliwości - korzystać z wszelkich dostępnych metod sprawdzania tożsamości. W razie braku możliwości weryfikacji wyborcy nie jest dopuszczalne wydanie karty do głosowania.
"Obowiązkiem komisji podczas wydawania karty do głosowania jest wyłącznie potwierdzenie tożsamości wyborcy" - podkreślano w komunikacie PKW, cytowanym przez Prawo.pl. Jak informuje serwis, sprawdzenia tożsamości wyborcy należy dokonać w sposób minimalizujący ryzyko ujawnienia danych osobowych wyborcy osobom trzecim.