Samotne matki wychowujące dzieci bez wsparcia partnera stanowią w Polsce dość liczną grupę, która na szczęście może liczyć na pomoc ze strony państwa. Poza zasiłkami i świadczeniami, istnieje możliwość ubiegania się o socjalne mieszkanie. Jakie wymagania trzeba spełnić i jak prawidłowo napisać podanie w sprawie mieszkania socjalnego? W dalszej części naszego wpisu znajdziecie odpowiedzi na wszystkie najważniejsze pytania.
Mieszkanie socjalne dla samotnej matki – jak to działa?
Mieszkanie socjalne to forma wsparcia przyznawana osobom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej i materialnej. Jego głównym celem jest zapewnienie dachu nad głową tym, którzy nie są w stanie samodzielnie wynająć lub kupić mieszkania. Osoby, które nie mają własnego lokum i osiągają niskie dochody, mogą ubiegać się o takie wsparcie od gminy.
Co ważne, mieszkania socjalne nie są przydzielane automatycznie. Zainteresowani muszą złożyć specjalny wniosek w urzędzie i spełniać odpowiednie kryteria. Ocenie podlega zarówno sytuacja dochodowa, jak i rodzinna. Pod uwagę bierze się m.in. liczbę dzieci, brak tytułu prawnego do innego lokalu, czy warunki, w jakich dana osoba mieszka na chwilę obecną.
Mieszkanie socjalne i komunalne – czym się różnią?
Mieszkanie socjalne przeznaczone jest dla tych, którzy mimo swojej ciężkiej sytuacji posiadają pewną zdolność finansową na opłacenie podstawowych kosztów mieszkaniowych. Koszty te są jednak niższe niż przy mieszkaniach komunalnych, a co za tym idzie, ich standard i lokalizacja mogą być mniej dogodne.
Inną znaczącą różnicą jest to, iż mieszkanie komunalne posiada opcję jego wykupu za ułamek wartości po spełnieniu odpowiednich warunków. W przypadku mieszkania socjalnego nie znajdziemy takiej opcji.
Czym jest dom samotnej matki?
Omawiając kwestię dostępnych pomocy mieszkaniowych, należy wspomnieć o domu samotnej matki. Jest to placówka opiekuńczo-wychowawcza lub schroniskowa przeznaczona dla kobiet w ciąży i matek z małymi dziećmi, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej.
W domu samotnej matki można zamieszkać niemal od zaraz, jeżeli spełnione są pewne warunki, np. życie i zdrowie matki lub dziecka są zagrożone. o ile takie przesłanki nie są spełnione, do domu samotnej matki może skierować lokalny Ośrodek Pomocy Społecznej. Zwykle nie jest to jednak docelowe miejsce pobytu samotnej matki.
Mieszkanie socjalne krok po kroku
Pierwszym krokiem jest złożenie wniosku o przydział mieszkania socjalnego w urzędzie miasta lub gminy (wydział mieszkalnictwa lub pomocy społecznej). Należy zadbać o dołączenie do wniosku dokumentów, które potwierdzają sytuację finansową i rodzinną. Będzie to m.in. zaświadczenie o dochodach, odpis aktu urodzenia dziecka i orzeczenie o eksmisji.
Drugi krok to analiza sytuacji wnioskodawcy ze strony urzędników. Może to oznaczać przeprowadzenie wywiadu środowiskowego, mającego na celu ustalenie faktycznej sytuacji bytowej. Na podstawie zebranych danych sporządza się listę osób oczekujących na mieszkanie socjalne. Kolejność przyznawania lokali zależy od indywidualnej sytuacji i liczby dostępnych mieszkań.
Sam proces przyznawania lokali socjalnych może potrwać choćby kilka miesięcy lub dłużej, w zależności od tego, jaką liczbą mieszkań dysponuje gmina. jeżeli w trakcie oczekiwania na przydział mieszkania socjalnego sytuacja wnioskodawcy ulegnie znacznej poprawie, to ma on obowiązek poinformować o tym urząd.
Wniosek o mieszkanie socjalne – jak napisać? Gotowy wzór
Podanie w sprawie mieszkania socjalnego to pismo urzędowe, dlatego powinno zachować formalny styl i czytelną strukturę. Dla sporej części osób przygotowanie takiego dokumentu może być problematyczne, dlatego postanowiliśmy sprawdzić, jakie dokładnie informacje powinny się w nim znaleźć oraz przedstawić gotowy wzór do pobrania.
Podanie o mieszkanie socjalne powinno zawierać:
- miejsce, datę i tytuł pisma
- dane wnioskodawcy
- dane adresata pisma
- prośbę o przyznanie mieszkania
- uzasadnienie podania
- czytelny, odręczny podpis
Wszelkie informacje umieszczone we wniosku powinny być zgodne ze stanem faktycznym. W przeciwnym wypadku wniosek może zostać odrzucony.
Jak napisać uzasadnienie wniosku o przydział mieszkania?
Uzasadnienie wniosku o przydział mieszkania socjalnego to najważniejszy element całości. Powinno w prosty sposób przedstawić trudną sytuację życiową i mieszkaniową osoby składającej wniosek. Warto opisać m.in. brak stałego miejsca zamieszkania, niskie dochody czy samotne wychowywanie dzieci.
Nie trzeba przy tym pisać długiego wywodu. Wystarczy kilka zdań, które szczerze oddają rzeczywistość. Styl powinien być formalny, ale osobisty. Dobrze, jeżeli uzasadnienie brzmi autentycznie i konkretnie, ponieważ wtedy szanse na pozytywne rozpatrzenie sprawy są znacznie większe.
Jakie wymagania trzeba spełnić, aby otrzymać mieszkanie socjalne?
Aby otrzymać mieszkanie socjalne, należy spełnić określone kryteria ustalone przez gminę, na terenie której samotna matka ubiega się o lokal. Podstawowym warunkiem jest trudna sytuacja życiowa i materialna. Kluczowymi czynnikiem będzie przede wszystkim bardzo niski dochód, przez który samodzielne zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych swoich i dziecka jest niemożliwa.
Największe szanse na skorzystanie z mieszkania socjalnego mają:
- kobiety w ciąży
- osoby niepełnosprawne
- osoby obłożnie chore
- bezrobotni (mający potwierdzenie takiego tytułu)
- emeryci
- renciści
- osoby bez tytułu prawnego do jakiegoś lokalu, którym wypowiedziano umowę najmu
- osoby, które na mocy wyroku sądu przymusowo opuściły zamieszkiwany lokal
- zajmujący lokal bez tytułu prawnego i umowy
TBS zamiast mieszkania socjalnego – dobry wybór?
Nie wszystkie samotne matki spełniają kryterium dochodowe niezbędne do otrzymania mieszkania socjalnego lub komunalnego. W takiej sytuacji często nie mają jednak odpowiednich środków, aby wynająć mieszkanie na wolnym rynku. Często wtedy poza zasięgiem pozostaje również kupno własnego mieszkania na kredyt hipoteczny.
Rozwiązaniem pośrednim między mieszkaniem z urzędu, a własnym (lub wynajętym) może być natomiast mieszkanie z TBS (Towarzystwa budownictwa społecznego). Rozwiązanie przeznaczone jest dla osób z odpowiednimi dochodami, ale suma miesięcznych wydatków zwykle jest niższa, niż wynajem mieszkania. Nabycie mieszkania w systemie TBS jest więc często dobrym rozwiązaniem dla samotnej matki.
Mieszkanie socjalne dla samotnej matki – podsumowanie
Mieszkanie socjalne to ważna forma wsparcia dla osób, które znajdują się w trudnym położeniu życiowym i materialnym. Należy jednak pamiętać, iż samo bycie samotną matką nie uprawnia do nabycia takiego lokalu – konieczne jest spełnienie kryteriów danej gminy i złożenie stosownego podania.
Chociaż sam proces przydzielania mieszkania socjalnego może trochę trwać, to warto się o to starać. Korzystanie z dostępnej pomocy i wsparcia urzędów oraz instytucji społecznych to dobry pierwszy krok w kierunku poprawy swojej ogólnej sytuacji życiowej i finansowej.
Najczęściej zadawane pytania
-
Jak samotna matka może dostać mieszkanie socjalne?
Niezbędne jest wypełnienie wniosku i dostarczenie go do Ośrodka Pomocy Społecznej. Należy dołączyć do niego oświadczenie o dochodach członków gospodarstwa domowego. Pamiętaj, iż dziś kryterium dochodowe do mieszkania socjalnego jest jednak bardzo niskie – najczęściej poniżej 1300 złotych.
-
Jak długo trzeba czekać na mieszkanie socjalne dla samotnej matki?
Wiele zależy od stanu posiadania mieszkań socjalnych w danej gminie. Nie ma tu jednego terminu. Niektórzy wnioskodawcy wcale nie doczekają się swojego mieszkania socjalnego.
-
Jak udowodnić bycie samotną matką?
W takiej sytuacji niezbędne jest odpowiednie udokumentowanie tego faktu. Przydatny będzie akt zgonu ojca, akt urodzenia dziecka z zapisem, iż ojciec nie jest znany lub wyrok sądu.
-
Ile kosztuje miejsce w domu samotnej matki?
Pobyt w domu samotnej matki nie wymaga wniesienia opłaty. Zwykle takie placówki są prowadzone przez fundacje, organizacje pozarządowe lub organizacje religijne.
Źródło: