Zajęcia komornicze. Czy komornik może zająć zasiłek i 800 plus?

19 godzin temu
Zdjęcie: Polsat News


Dłużnik, który spodziewa się wizyty komornika, może mieć wiele obaw. zwykle ich przedmiotem są świadczenia socjalne. Szczególnie często padają pytania o zasiłek rodzinny, czyli tzw. 800 plus. Jak kształtuje się zakres ochrony prawnej tych świadczeń? Czy istnieją sytuacje, w których komornik może je zająć?


Podstawa prawna ochrony świadczeń


Głównym aktem regulującym zasady egzekucji z różnych dochodów dłużnika jest Kodeks postępowania cywilnego (k.p.c.).


Zgodnie z art. 833 k.p.c. w paragrafie 6 "nie podlegają egzekucji świadczenia alimentacyjne, świadczenia wypłacane w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów, świadczenia rodzinne, dodatki rodzinne, pielęgnacyjne, porodowe, dla sierot zupełnych, zasiłki dla opiekunów, świadczenia z pomocy społecznej, świadczenia integracyjne, świadczenie wychowawcze, świadczenie dobry start (...)".
Ustawodawca szczegółowo wymienił katalog świadczeń wolnych od zajęcia komorniczego, a 800 plus zdecydowanie do nich należy.


Zakres ochrony świadczeń rodzinnych


Świadczenia rodzinne - do których zalicza się m.in. zasiłek rodzinny, dodatki pielęgnacyjne czy świadczenie wychowawcze - są w całości wyłączone spod egzekucji.Reklama
Program 800 plus to wsparcie finansowe dla opiekunów dzieci do lat 3, mające charakter świadczenia rodzinnego. Podlega ono takiej samej ochronie jak inne świadczenia wymienione w art. 833 § 6 k.p.c. Komornik nie ma prawa zająć tych środków, a organ wypłacający nie może dokonać potrącenia na jego rzecz.


Oznacza to, iż zarówno komornik, jak i organ wypłacający świadczenia, nie mogą potrącić z nich choćby części środków na poczet długu. Mechanizm ten chroni budżet domowy przed utratą środków niezbędnych do opieki nad dziećmi i zaspokojenia podstawowych potrzeb rodziny.


Czy komornik może zająć zasiłek dla bezrobotnych?


W odróżnieniu od świadczeń rodzinnych zasiłek dla bezrobotnych podlega egzekucji z ograniczeniami wynikającymi z Kodeksu pracy oraz przepisów o systemie ubezpieczeń społecznych
Komornik może zająć część takiego zasiłku, ale dopiero po wyczerpaniu innych możliwości i z zachowaniem określonych prawem kwot wolnych od potrąceń.


Jak zabezpieczyć swoje świadczenia przed zajęciem?


Choć przepisy jasno chronią świadczenia rodzinne, warto skrupulatnie ewidencjonować wpływy na koncie bankowym.


Dla większego bezpieczeństwa dłużnicy często zakładają odrębne konto dedykowane wyłącznie przyjmowaniu tych świadczeń. W razie wątpliwości co do charakteru wpływów można zwrócić się do komornika z wnioskiem o wyłączenie określonych wpływów spod egzekucji lub zasięgnąć porady prawnika.
Podsumowując, świadczenia rodzinne - w tym zasiłek rodzinny 800 plus - są w Polsce objęte szczególną ochroną prawną i nie podlegają egzekucji komorniczej. Komornik może natomiast sięgać np. po zasiłek dla bezrobotnych czy inne dochody, jednak zawsze z zachowaniem przepisów o kwotach wolnych od potrąceń.
Dłużnicy powinni dbać o przejrzystość swojego rachunku bankowego i w razie potrzeby korzystać z odrębnych kont i konsultacji prawnych, by mieć pewność, iż środki przeznaczone na opiekę nad najbliższymi pozostaną nienaruszone.
KO
Idź do oryginalnego materiału