Zakaz grillowania w niemieckich miastach. Za złamanie grożą wysokie kary

6 godzin temu
Zdjęcie: INTERIA.PL


To koniec ze skwierczącymi kiełbaskami i szaszłykami z grilla. Część naszych zachodnich sąsiadów przez jakiś czas będzie musiała o nich zapomnieć. W kilku niemieckich miastach wprowadzono bowiem zakaz grillowania. Za jego złamanie grożą kary grzywny w wysokości tysiąca euro. Przepisy wprowadzono z powodu zagrożenia pożarowego wynikającego z suszy.


Niektóre niemieckie miasta wprowadziły zakaz grillowania z powodu zagrożenia pożarowego wywołanego suszą. Takie przepisy obowiązują m.in. w Duisburgu oraz Gelsenkirchen w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia. Jak podawał magistrat Duisburga, ponieważ 14 maja wskaźnik zagrożenia pożarowego na terenach trawiastych miał osiągnąć poziom 4, postanowiono zaostrzyć lokalne przepisy przeciwpożarowe.


Zakaz grillowania w Niemczech. Można dostać 1 tys. euro grzywny


"Ze względów bezpieczeństwa przeciwpożarowego grillowanie jest generalnie zabronione w miejscach publicznych, w tym w wyznaczonych miejscach do grillowania, jeżeli wskaźnik zagrożenia pożarowego na terenach trawiastych wynosi 4 lub więcej - jest to drugi najwyższy poziom. Poza tymi obszarami grillowanie jest zabronione przez cały rok" - przekazano na stronie miasta. Reklama


Czytaj także: Grillowanie tak, ale nie wszędzie. Roztargnieni mogą zapłacić mandat
Oznacza to, iż mieszkańcy Duisburga przed rozpaleniem grilla powinni sprawdzić na stronie krajowych służb meteorologicznych poziom zagrożenia w swoim mieście. jeżeli wskaźnik będzie niższy niż 4 - mogą rozpalić grilla, jeżeli wyższy, narażają się na karę grzywny wynoszącą 1 tys. euro. Ponadto w Duisburgu obowiązuje bezwzględny zakaz rozpalania ognisk w lasach, a za jego złamanie można zostać ukaranym mandatem wynoszącym choćby 25 tys. euro.


W Gelsenkirchen nie można też odpalać fajerwerków


Podobne przepisy obowiązują w Gelsenkirchen, ale w tym mieście obejmują także odpalanie sztucznych ogni. "Rozpalanie ognisk, grillowanie, gotowanie i smażenie, a także odpalanie fajerwerków w parkach publicznych i na terenach zielonych, w tym w wyznaczonych miejscach do grillowania, obiektach rekreacyjnych lub innych miejscach dostępnych publicznie, jest zabronione na terenie całego miasta Gelsenkirchen, jeżeli wskaźnik zagrożenia pożarem terenów trawiastych lub wskaźnik zagrożenia pożarem lasów Niemieckiej Służby Meteorologicznej (DWD) wskazuje stopień zagrożenia wyższy niż trzy" - podano na stronie miasta. Jak wynika z zamieszczonej przez magistrat tabeli, w tej chwili stopień zagrożenia pożarowego wynosi 2, a to oznacza, iż grillowanie nie jest zabronione.


Jak podaje publiczny nadawca radiowo-telewizyjny Westdeutscher Rundfunk takie same zakazy grillowania wprowadzono w dwóch innych miastach Nadrenii Północnej - Moers i Leverkusen. W tych miejscowościach - podobnie jak w Duisburgu i Gelsenkirchen - przed odpalaniem grilla trzeba sprawdzić poziom zagrożenia pożarowego.
Idź do oryginalnego materiału