Biuro Informacji Kredytowej przeanalizowało zapytania o kredyty mieszkaniowe w czerwcu 2025 roku. Ich wartość w stosunku rocznym wzrosła o 47 proc. W tym czasie wzrosła również ich ilość.

BIK Indeks Popytu na Kredyty Mieszkaniowe
BIK Indeks Popytu na Kredyty Mieszkaniowe jest wskaźnikiem, dzięki którego można zmierzyć zainteresowanie kredytami mieszkaniowymi w Polsce. Za jego pomocą można sprawdzić, jak zmieniły się zapytania o kredyty mieszkaniowe w kontekście ich wartości w stosunku rocznym.
Ze wskaźnika opracowanego przez Biuro Informacji Kredytowej korzystają analitycy i instytucje finansowe, by ocenić trendy na rynku kredytów mieszkaniowych. Na jego podstawie prognozowany jest również poziom akcji kredytowej w kolejnych miesiącach.
Zapytania o kredyty mieszkaniowe w czerwcu 2025 roku
Zgodnie z danymi BIK w czerwcu bieżącego roku liczba wnioskujących o kredyt mieszkaniowy wyniosła 34,47 tys. Rok wcześniej było to 27,44 tys., co oznacza roczny wzrost o 36,6 proc. Spadek odnotowano za to w ujęciu miesięcznym. Jego wysokość to 3,0 proc.
Średnia wartość wnioskowanego kredytu mieszkaniowego wyniosła w czerwcu 2025 r. 477,01 tys. zł. To o 7,7 proc. więcej niż rok wcześniej. W tym wypadku wzrost miał miejsce również w ujęciu miesięcznym. Jego wartość to 2,0 proc.
„Popyt na kredyt mieszkaniowy rośnie w wyniku pierwszej obniżki stóp procentowych i oczekiwaniu na kolejne. Spadek stóp procentowych, a wraz z nim rosnąca dostępność kredytu mieszkaniowego stały się punktem zwrotnym mobilizującym kredytobiorców do większej aktywności na rynku. […] W mojej opinii, w kolejnych miesiącach rekord średniej wnioskowanej kwoty kredytu zostanie pobity” – komentuje dr hab. Waldemar Rogowski, główny analityk Grupy BIK.

Zapytania o kredyty mieszkaniowe z rocznymi wzrostami. Dane za czerwiec 2025 roku

mBank i Linkleaders przedłużają współpracę. Trzyletni kontrakt
Czytaj więcej

Przelew z konta na konto – w których promocjach się liczy?

Cyberbezpieczeństwo kolejny raz zagrożone!

Jak dostać kartę kredytową i która jest najlepsza? Jakie są wymogi?
