Zarządzanie zakładem produkcyjnym w bardziej zrównoważony sposób. Czy to możliwe?

dlaprodukcji.pl 1 miesiąc temu

Zakłady przemysłowe coraz częściej wdrażają strategie, technologie i procesy, które minimalizują negatywny wpływ działalności przemysłowej na środowisko. Redukcja zużycia energii i zasobów naturalnych oraz zmniejszenie emisji zanieczyszczeń to przykłady działań. Dokonując małych zmian można osiągać cele środowiskowe, które jednocześnie korzystnie wpływają na wyniki biznesowe.

Wybór dostawców

Odpowiedzialny wybór dostawców polega na wnikliwej analizie ich praktyk pod kątem etyki, wpływu na środowisko i społecznej odpowiedzialności. Wybór produktów posiadających odpowiednie certyfikaty, takie jak FSC, EU Ecolabel jest ważnym krokiem, ponieważ certyfikaty te potwierdzają zgodność z międzynarodowymi standardami. Warto inwestować w sprzęt wyprodukowany przy użyciu odnawialnych źródeł energii, np. biopaliw lub energii wiatrowej oraz surowców pozyskiwanych w odpowiedzialny sposób i pochodzących z kontrolowanych źródeł.

Gospodarowanie odpadami

Wgląd w specyfikę pracy w środowisku produkcyjnym pozwala firmom rozpoznawać źródła strat i podejmować odpowiednie kroki w celu rozwiązania problemu. Umieszczenie produktów do czyszczenia w łatwych w użyciu dozownikach, bezpośrednio przy stanowiskach pracy, w wygodnym dla operatorów miejscu skutecznie ogranicza marnotrawstwo zapasów i zmniejsza ilość generowanych odpadów. Operatorzy mając potrzebny produkt zawsze pod ręką pobierają tyle czyściwa, ile w danej chwili potrzebują. Dodatkowo, korzystanie z systemów dozujących produkt po jednym odcinku, zwiększa szybkość oraz komfort pracy. Na linii produkcyjnej sprawdzi się system Tork Performance. Szeroka gama profesjonalnych dyspenserów z różnymi opcjami montażu pomaga poprawić procedury czyszczenia w branży przemysłowej, a w konsekwencji zmniejszyć zużycie czyściw, unikać awarii i przestojów maszyn i przebiegać całemu procesowi bez zakłóceń.

Cyrkularność

Model liniowy, w którym odpady trafiają na wysypiska lub są spalane, w znacznym stopniu zdominował działalność gospodarczą. Jednak zakłady przemysłowe coraz częściej chcą tworzyć gospodarkę cyrkularną. Priorytetem jest, by zmniejszać ilość marnowanych zasobów. Przykładem marnotrawstwa może być stosowanie czyściw bawełnianych, tzw. szmat. Zajmują one do 80% więcej miejsca i tym samym generują 80% więcej odpadów niż czyściwa Tork, marki firmy Essity, producenta artykułów do wycierania i czyszczenia. Niektóre odpady produkcyjne, np. te zanieczyszczone smarami, nie nadają się do recyklingu. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by zadbać o selektywną zbiórkę innych odpadów, takich jak plastik, makulatura czy szkło. Ponadto, w Polsce dostępna jest już usługa Tork PaperCircle. Z tego innowacyjnego rozwiązania korzystają przedsiębiorstwa, które chcą tworzyć gospodarkę o obiegu zamkniętym. W ramach programu, zutylizowane ręczniki papierowe ponownie trafiają do użytku. Umożliwia on przyjęcie w obiekcie modelu gospodarki cyrkularnej. Pomaga również firmom osiągnąć cele w zakresie zrównoważonego rozwoju, zmniejszyć ilość odpadów i ograniczyć emisję dwutlenku węgla.

Analiza śladu węglowego zakładu

Zakłady przemysłowe szukają sposobów na zmniejszenie śladu węglowego w swojej codziennej działalności. Jednym ze sposobów jest wyposażenie zakładu w neutralne węglowo dozowniki. Podczas ich produkcji emisja dwutlenku węgla została ograniczona dzięki wykorzystaniu certyfikowanych źródeł energii elektrycznej oraz rekompensowano projektami klimatycznymi.

Wprowadzenie zmian w zarządzaniu zakładem produkcyjnym niewątpliwie wymaga czasu, kompleksowego planu oraz wyboru odpowiednich partnerów. Jest to droga pozwalająca przeciwdziałać zmianom klimatycznym, jednocześnie przynosząc zakładom produkcyjnym wymierne korzyści.

https://www.tork.pl/ograniczeniestratprodukcyjnych

Idź do oryginalnego materiału