Cięcie stóp nie zaszkodziło złotemu
Po decyzji RPP z początku lipca referencyjna stopa procentowa wynosi 5 proc., a rynek walutowy spodziewa się kolejnej obniżki we wrześniu. NBP znacznie zrewidował w dół prognozy inflacyjne i zakłada, iż dynamika cen powróci do celu inflacyjnego w I kwartale 2026 roku. To scenariusz, który buduje przekonanie o ograniczonej presji cenowej w Polsce i wspiera złotego.
Zdaniem ekspertów Ebury, pomimo pewnych sprzecznych danych z gospodarki – takich jak niski odczyt PMI dla przemysłu (44,8 pkt) – Polska utrzymuje optymalny balans między wzrostem a inflacją. Dlatego inwestorzy wciąż postrzegają krajowy rynek pozytywnie.
Dolar odrabia straty, funt pod presją
Na globalnym rynku walutowym kluczowym czynnikiem był mocny raport z amerykańskiego rynku pracy. Dane ze Stanów za czerwiec potwierdziły dobrą kondycję gospodarki USA: zatrudnienie rośnie, a bezrobocie spada. To wspiera dolara i umacnia pozycję Fedu, który nie spieszy się z obniżkami stóp, mimo presji politycznej ze strony Donalda Trumpa.
W Wielkiej Brytanii funt osłabia się w obliczu rosnącego prawdopodobieństwa podwyżek podatków i braku reform fiskalnych. Nowy premier Keir Starmer deklaruje utrzymanie wysokich wydatków, co niepokoi inwestorów i powoduje wzrost rentowności obligacji skarbowych.
Wojna celna na horyzoncie. Rynki liczyły na porozumienie
W najbliższych dniach inwestorzy skupiają się na kwestiach handlowych. W środę 9 lipca mija termin odroczenia ceł na towary z UE, które miały zostać wprowadzone przez administrację Trumpa. Nowa data wejścia w życie to 1 sierpnia. Na razie rynek walutowy reaguje spokojnie, zakładając możliwość ogłoszenia porozumienia lub kolejnego zawieszenia decyzji.
Ebury wskazuje, iż dynamika wydarzeń celnych będzie kluczowa dla notowań euro, zwłaszcza iż inflacja w strefie euro jest już bliska celu EBC. jeżeli napięcia handlowe się nasilą, wspólna waluta może tracić.
Polska na tle globalnym
Eksperci Ebury są zdania, iż Polska znajduje się w tej chwili w stosunkowo stabilnej pozycji makroekonomicznej. Utrzymująca się siła złotego przy relatywnie wysokich stopach procentowych i spadającej inflacji jest pozytywnym sygnałem dla inwestorów. najważniejsze będzie jednak dalsze monitorowanie sytuacji zewnętrznej: negocjacji handlowych USA-UE, decyzji EBC i Fed oraz napięć fiskalnych w Wielkiej Brytanii.
Polecamy także:
- Gorączka AI napędza rynek IT. Ofert pracy przybywa, juniorzy walczą o wejście do branży
- Wakacje napędzają rynek pracy tymczasowej. Firmy biją rekordy zapotrzebowania
- Branża instalacji sanitarnych w kryzysie. Inżynierowie rezygnują, inwestycje zagrożone
- Budowa farm wiatrowych Bałtyk 2 i 3 ruszyła. Pierwszy prąd popłynie w 2027 roku