225 milionów złotych dla Torunia na inwestycje transportowe

4 godzin temu
Zdjęcie: Tramwaj na ul. Warneńczyka / MZK Toruń


Budowa zajezdni i linii tramwajowej w strefie „Toruń-Zachód”, modernizacja torowiska w ciągu ul. M. Skłodowskiej-Curie i ul. Kościuszki, zakup 4 nowoczesnych tramwajów i trzech pojazdów technicznych – to zadania, która do końca grudnia 2029 roku zrealizuje Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu.

Tramwaj na ul. Warneńczyka / MZK Toruń

Wniosek Gminy Miasta Toruń „Rozwój ekologicznej komunikacji miejskiej w Toruniu” złożony w ramach Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 został zatwierdzony i wybrany do dofinansowania. Całkowity koszt projektu to 338 947 354,43 zł, a wysokość dofinansowania wyniesie aż 225 000 000 zł.

Dofinansowanie w kwocie 225 milionów złotych, między innymi na budowę nowej zajezdni tramwajowej, to historyczna chwila dla Torunia. Dzięki tym środkom zrewolucjonizujemy nasz system transportu publicznego i zyskamy nowoczesną bazę dla taboru tramwajowego – mówi Paweł Gulewski, prezydent Torunia. – To strategiczna inwestycja, która umożliwi dalszy rozwój komunikacji tramwajowej. Co więcej, budowa zajezdni w strefie “Toruń-Zachód” to impuls do rozwoju tej strategicznej przestrzeni miasta, tworząc nowe możliwości dla inwestorów i mieszkańców. To dowód na to, iż ambitne wizje, wsparte odważnymi decyzjami, przynoszą realne korzyści dla Torunia i jego przyszłości – dodaje.

Warto przypomnieć, iż prezydent Paweł Gulewski podjął decyzję o rezygnacji z budowy zajezdni tramwajowo-autobusowej przy ul. Legionów, a także modernizacji zajezdni przy ul. Sienkiewicza. Do projektu wprowadzono budowę zajezdni przy ul. Szosa Bydgoska oraz nowej linii tramwajowej od pętli Motoarena na zachód Torunia (do nowej zajezdni). Dzięki temu – tereny na Koniuchach zostaną uwolnione pod możliwą zabudowę mieszkaniową.

Jakie zadania obejmuje projekt „Rozwój ekologicznej komunikacji miejskiej w Toruniu”?

Budowę zajezdni tramwajowej przy ul. Szosa Bydgoska

Nowa zajezdnia będzie zlokalizowana w zachodniej części Torunia (w tzw. Strefie Toruń-Zachód, która została wskazana w kierunkach rozwoju przestrzennego Torunia na lata 2024-2029+), tuż przy granicy miasta, na przedłużeniu ul. Łukasiewicza (pomiędzy Castoramą a lotniskiem), na terenie o powierzchni ok. 11,5 ha. Dojazd drogowy do nowej zajezdni zostanie zapewniony od wschodu od ul. Łukasiewicza (w korytarzu planowanej w przyszłości trasy średnicowej).

Nowa baza tramwajowa ma na celu usprawnienie procesu obsługi zwiększającej się liczby nowoczesnego taboru tramwajowego. Będzie energooszczędna, planuje się zastosowanie w niej odnawialnych źródeł energii, jej magazynowanie i dalsze wykorzystanie. W zajezdni będzie funkcjonował system retencji wód opadowych, a w myjni zastosowany zostanie zamknięty obieg wody, dzięki czemu znacznie zmniejszy się jej zużycie.

W ramach zadania wykonane zostaną:

  • układ torowy,
  • hala naprawcza,
  • hala odstawcza,
  • wewnętrzny układ drogowy oraz drogi dojazdowe,
  • infrastruktura techniczna,
  • przebudowy kolidującego uzbrojenia terenu,
  • budynek obsługi zajezdni,
  • urządzenie pozostałych terenów,
  • wyposażenie zajezdni zapewniające sprawną i kompleksową obsługę taboru tramwajowego.

Docelowo planuje się, iż zajezdnia tramwajowa obsługiwać będzie 70 pojazdów.

Idź do oryginalnego materiału