Bez IERiGŻ prowadzenie polityki rolnej byłoby niemożliwe. Instytut obchodzi jubileusz 75-lecia

5 godzin temu

– Najważniejszym zadaniem instytutu jest działalność naukowa. Badamy i analizujemy od lat rynki. Drugim filarem jest praca statystyczna i analityczna, zbieranie danych i przetwarzanie tysięcy rekordów – nie tylko cen. Trzeci filar, który traktujemy z niezwykła dumą, to wsparcie jakie oferujemy państwowym instytucjom, przekazując obiektywne dane analityczne – mówił dyrektor IERiGŻ prof. Marek Wigier, podczas konferencji z okazji jubileuszu 75-lecia Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

– Od maja 2004 r., funkcjonuje system zbierania i wykorzystywania danych rachunkowych z gospodarstw rolnych (FADN). Organizacją systemu FADN na terenie Polski zajmuje się właśnie IERiGŻ. Od 2025 r. unijny system zbierania danych rachunkowych z gospodarstw rolnych FADN został przekształcony w sieć danych dotyczących zrównoważenia gospodarstw rolnych FSDN Nie byłoby nas bez środków publicznych – to inwestycja przyszłość. Zachęcam do czerpania z naszej niezależnej wiedzy i dziękuję jednocześnie za to 75 lat – kontynuował.

Prof. Marek Wigier podczas jubileuszowej konferencji IERiGŻ-PIB, fot. Maria Walerowska

“Praca Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej jest nie do przecenienia”

Wyniki badań IERiGŻ-PIB wykorzystywane są w kształtowaniu polityki państwa wobec wsi i rolnictwa. Na zlecenie najważniejszych organów administracji państwowej (Sejm, Senat, Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, Kancelaria Prezydenta, MRiRW, MF, NIK), agend rządowych (ARiMR), sądów i urzędów statystycznych, a także przedsiębiorstw, firm oraz związków producentów i przetwórców, opracowywane są ekspertyzy dotyczące sytuacji w gospodarce żywnościowej i na obszarach wiejskich.

Minister rolnictwa Czesław Siekierski, fot. Maria Walerowska

– Dzisiaj bezpieczeństwo żywnościowe jest jednym z najważniejszych aspektów, także w kontekście naszej prezydencji, na które powinniśmy kłaść nacisk oraz na wzmocnienie pozycji rolników w łańcuchu dostaw. Praca Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej jest nie do przecenienia na przestrzeni lat jego funkcjonowania – mówił Czesław Siekierski, Minister Rolnictwa. – Dziś młodzi rolnicy, którzy są naszą przyszłością, dzięki wiedzy i innowacjom połączonych z finansowaniem, stworzą silne krajowe rolnictwo. Instytut przez 75 lat wspierał wiele urzędów – w tym także Ministerstwo Rolnictwa. Dziękuję za te lata współpracy i życzę wielu sukcesów!

Polskie rolnictwo potrzebuje innowacji

– Technologia, innowacje, dostęp do ziemi – tego potrzebują dzisiaj gospodarstwa. Mniejsze gospodarstwa powinny się także integrować – mówił prof. Wawrzyniec Czubak z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Minister rolnictwa wręcza odznaczenia zasłużonym naukowcom, fot. Maria Walerowska

Rozwój gospodarki zwiększy udział i rolę rolnictwa jako kluczowego dostawcy, zwiększą się powiązania rolnictwo – przemysł, rolnictwo – innowacje. Rozwój gospodarki będzie niestety moim zdaniem prowadził do marginalizacji mniejszych i średnich gospodarstw, szansą dla nich może być sektor usług – podkreślał prof. Jarosław Gołębiewski z SGGW.

Zwiększajmy konkurencyjność gospodarstw

Dr Andrzej Gantner zwrócił uwagę na bezpieczeństwo żywnościowe, które powinno być naszym priorytetem, szczególnie w kontekście zmian klimatycznych, które mają wpływ na rolnictwo będące jednam z najważniejszych elementów tego procesu. Dzisiaj kraje Mercosur czy Ukraina są dla nas zagrożeniem, więc musimy koncentrować się na wzmocnieniu konkurencyjności naszego rolnictwa.

Jubileuszowa konferencja IERiGŻ-PIB, fot. Maria Walerowska

Paneliści podkreślali, iż interwencjonizm państw nie jest najlepszym narzędziem z punktu widzenia gospodarski wolnorynkowej. Natomiast powinniśmy wzmacniać pozycję rolnika w łańcuchu dostaw, zwiększać konkurencyjność rolników.

Maria Walerowska

Idź do oryginalnego materiału