BHP w polu i zagrodzie

18 godzin temu
Zdjęcie: Wygodny i bezpieczny strój do pracy codziennej w gospodarstwie rolnym zaprezentowano w Oddziale Regionalnym Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Kielcach. / Fot. Marzena Smoręda - Radio Kielce


W szczycie sezonu prac polowych co roku powraca temat bezpieczeństwa w polu i zagrodzie. Jak o nie zadbać i na co koniecznie zwrócić uwagę?

– Jak zatroszczyć się o bezpieczeństwo na wsi? Co roku słyszymy o wypadkach, które mają miejsce w czasie prac rolniczych. Dlatego, iż wieś to miejsce pracy, w którym zagrożeń jest chyba najwięcej, bo rolnictwo to bardzo niebezpieczna gałąź gospodarki. Można powiedzieć, iż rolnik jest multiinstrumentalistą, ponieważ musi umieć zrobić adekwatnie wszystko. Nie zawsze jest jednak przygotowany do realizowania swoich zadań w bezpieczny sposób – mówi Robert Gaj, ekspert BHP z Centrum BHP w Kielcach.

I dodaje: – Chciałbym zwrócić jednak uwagę przede wszystkim na bezpieczeństwo dzieci na wsi. Od początku trzeba je uczyć jakie miejsca są dla nich niebezpieczne, w jakich miejscach bezwzględnie nie mogą przebywać same. Dzieciom koniecznie trzeba poświęcać czas. I chociaż ludzie pracujący na wsi często za dużo go nie mają i często muszą wykonywać kilka czynności jednocześnie w polu, w gospodarstwie, nie mogą stracić czujności.

Zagrożenia na wsi należy dzieciom tłumaczyć. – Nie straszyć, ale tłumaczyć i zachęcać do bezpiecznych zachowań. Choćby takich, jak zwracanie uwagi na bezpieczną odzież z elementami odblaskowymi – mówi Robert Gaj.

Trzeba jednak koniecznie podkreślić i uwrażliwić dorosłych, iż dzieci bezwzględnie nie mogą uczestniczyć w pracach rolniczych, a także nie mogą przebywać tam, gdzie realizowane są one z udziałem maszyn.

– Nigdy nie wolno doprowadzić do sytuacji, iż dzieci pozostają bez opieki, bo rolnik jedzie w pole. Dzieci i ich bezpieczeństwo muszą być na pierwszym miejscu – mówi ekspert BHP.

Fot. Canva


Idź do oryginalnego materiału