Ceny zbóż na Matif wróciły do trendu spadkowego wraz z początkiem nowego tygodnia. Jeszcze kilka dni wcześniej były nadzieje na odbicie, ponieważ skrócony tydzień za Atlantykiem był zdecydowanie wzrostowy dla notowań kontraktów na zboża i kompleks sojowy. Na giełdzie w Chicago trzy główne kontrakty (serie lipcowe) podrożały od ok. 3% – soja i kukurydza do ponad 4,4 – pszenica w skali tygodnia kończącego się 4-lipca 2025 roku. Duże odbicie za oceanem pojawiło się w minioną środę (2 lipca), a wynikało z realizacji zysków spekulacyjnych po zawarciu przez Trumpa porozumienia handlowego z Indonezją i wzroście napięcia na Bliskim Wschodzie (Iran odmówił współpracy z MEA). Część inwestorów finansowych zamykała też pozycje przed długim weekendem, gdy w USA obchodzono w piątek Dzień Niepodległości. Niestety, dla producentów rolnych, nowy tydzień w Chicago (sesja nocna) przynosi powrót do niższych poziomów wycen obu zbóż i soi. W konsekwencji ceny zbóż na Matif (też rzepaku) spadają w poniedziałek. Pewnym pocieszeniem jest fakt, iż ceny zbóż na Matif spadają wolniej niż w Chicago z racji korekty spadkowej na euro/dolarze (euro się osłabia dzisiaj).
Notowania pszenicy na Matif – wykres

Zbiory i presja ze strony Rosji negatywnie wpływają na ceny zbóż na Matif
Pszenica na MATIF spadła o 2 euro/t w piątek (-0,25 eur/t w skali tygodnia) do 195,75 eur/t, ponieważ nasila się presja zbiorów na półkuli północnej. Francuskie zbiory pszenicy są zaawansowane znacznie powyżej średniej, a do 30 czerwca zebrano 11 procent areału w porównaniu ze średnią pięcioletnią wynoszącą 4 procent. Gorąca pogoda w całej Europie przyspieszyła zbiory, ale rynek nie oczekuje, iż wpłynie to negatywnie na plony.
Negatywnie na ceny pszenicy wpływa za to polityka handlowa Rosji, która chce poprawić konkurencyjność własnego eksportu. Rosja zniesie podatek eksportowy na pszenicę od 9 lipca, po raz pierwszy od wprowadzenia tego podatku w 2021 r. Ten ruch może zwiększyć globalne przepływy pszenicy i wesprze konkurencyjność rosyjskiego eksportu.
Kukurydza na Matif zyskała blisko 5 euro w skali tygodnia, korzystając z obaw o przyszłe zbiory w UE
Kontrakt na kukurydzę z dostawą w listopadzie podrożał w Paryżu o 4,5 euro (2,3%) do 203,5 euro/t na piątkowym zamknięciu. Oczywiście unijnej kukurydzy pomogło odbicie za oceanem, ale też obawy pogodowe towarzyszące uprawom tego zboża w Europie. Negocjacje handlowe USA z Indonezją obejmowały również zwiększony import produktów rolnych z USA poza pszenicą, chociaż nie podano szczegółów dotyczących kukurydzy lub soi. Europejska kukurydza staje się przedmiotem obaw, ponieważ gorąca, sucha pogoda może zaszkodzić uprawom w miarę zblizania się do krytycznego etapu zapylania. Oceny upraw francuskiej kukurydzy spadły w minionym tygodniu do 78 procent dobrych/doskonałych z 81 procent tydzień wcześniej.
Notowania kukurydzy na Matif – wykres

Postęp zbiorów wywiera presję na notowania rzepaku na Matif
Cena rzepaku na Matif z dostawą w sierpniu spadła o 8,5 euro (-1,8%) w skali tygodnia do 465,5 eur/t. Postęp zbiorów europejskich, szczególnie we Francji, pozostaje głównym źródłem presji spadkowej, zwłaszcza iż plony i jakość są dobre. Także poprawa warunków wzrostu w Kanadzie utrudniła próbę odbicia rzepaku na Matif.
Po drugiej stronie Atlantyku kompleks sojowy zakończył tydzień na plusie w czwartek wieczorem (piątek był wolny), korzystając z optymizmu wynikającego z umów handlowych ogłoszonych przez administrację Trumpa. Główny projekt ustawy podatkowej w USA również podniósł ceny oleju i soi w ostatnich dniach, biorąc pod uwagę przepisy szczególnie korzystne dla przemysłu biodiesla w Stanach Zjednoczonych. Olej palmowy także zamknął tydzień na plusie na Malezyjskiej Giełdzie, napędzany odbiciem malezyjskiego eksportu w zeszłym miesiącu.
Notowania rzepaku na Matif – wykres

Rozwój sytuacji na froncie „wojny celnej” może mieć duży wpływ na ceny w Chicago
Zbliża się termin (środa) upływu 3 miesięcznego zawieszenia wysokich taryf celnych ogłoszonych przez Donalda Trumpa. Poszczególne kraje chcą zawierać umowy handlowe z USA, także dotyczące handlu towarami rolnymi. Dalszy rozwój sytuacji może mieć znaczący wpływ na amerykańskie kontrakty terminowe. Na razie Trump wymusił umowę handlową z Indonezją, która wyraziła gotowość kupna dużych partii amerykańskich zbóż i soi.
Śledzenie notowań giełdowych zbóż i rzepaku pomaga w podjęciu decyzji sprzedażowych
Śledzenie notowań giełdowych zbóż i rzepaku pomaga w podjęciu decyzji sprzedażowych przez rolników, ponieważ krajowy rynek rzepaku opiera się bezpośrednio o ceny z giełdy Matif, a ceny oferowane za pszenicę i kukurydzę przez globalnych graczy rynkowych (głównie porty) są pochodną notowań kontraktów giełdowych, które wyceniają już teraz przyszłe dostawy.
Przeczytaj również – „Ceny zbóż w Polsce, w UE i na Matif są do siebie zbliżone”
Okresowe zmiany notowań giełdowych zbóż i oleistych (Matif / Chicago)

Źródło cen: Euronext-Paryż (MATIF), CBoT, barchart.com