Narodowy czeski przewoźnik kolejowy, ubiegający się o realizację przewozów regionalnych w kraju Wysoczyna, ogłosił w związku z powyższym wyprzedzająco przetarg na dostawę 7 dwuczłonowych jednostek elektrycznych z opcją zwiększenia zamówienia o kolejne 3 sztuki. Zawarcie umowy uwarunkowane jest zwycięstwem ČD w rzeczonym przetargu.

Pod koniec ubiegłego roku kraj Wysoczyna ogłosił dwa przetargi na obsługę regionalnych połączeń kolejowych przez 10-15 lat. Jeden z przetargów obejmuje wyłącznie odcinki niezelektryfikowane, które przyszły operator (od 2029 roku) będzie obsługiwał taborem spalinowym. Kolejny przetarg obejmuje zarówno odcinki zelektryfikowane, jak i niezelektryfikowane (od 2031 roku), które mają być wykorzystywane pojazdy elektryczne, których część zostanie wyposażona w moduły bateryjne. W przypadku drugiego przetargu szacowana wartość zamówienia została określona na kwotę 13,4 mld CZK, co przy obecnych kursach walut odpowiada powyżej 2,3 mld zł. Zamawiający założył, iż elektryczne zespoły trakcyjne z modułami bateryjnym będą obsługiwać trzy relacje, tj. Havlíčkův Brod – Zruč nad Sázavou, Humpolec – Havlíčkův Brod – Žďár nad Sázavou – Nové Město na Moravě oraz Žďár nad Sázavou – Velké Meziříčí.
Jednostki elektryczne bez modułów bateryjnych mają być z kolei wykorzystywane na trasach Kolín – Havlíčkův Brod – Jihlava oraz Hlinsko v Čechách – Havlíčkův Brod – Jihlava – Telč – Slavonice (w drugim przypadku będzie to możliwe dopiero po elektryfikacji dwóch odcinków, planowanej do realizacji w ramach rządowego programu). Tabor do obsługi tych połączeń dostarczy w dużej mierze kraj Wysoczyna, który planuje zakup 15 jednostek elektrycznych, w tym 8 egzemplarzy w wariancie akumulatorowym. Jest to jednak niewystarczająca liczba, dlatego ubiegające się o realizację przewozów przez kolejne lata państwowe České dráhy ogłosiły wyprzedzająco przetarg na dostawę 7 sztuk EZT z opcją rozszerzenia zamówienia o kolejne 3 egzemplarze. Co istotne, zawarcie umowy aktualnie nie jest przesądzone i będzie ostatecznie uwarunkowane wynikami przetargu ogłoszonego przez kraj Wysoczyna.
Nowe EZT dla ČD miałyby zapewnić ok. 130 miejsc siedzących, co oznacza, iż będą to pojazdy złożone z dwóch członów. Co istotne, będą one dostosowane wyłącznie do ruchu na odcinkach zelektryfikowanych w systemie zasilania 25 kV AC 50 Hz, co w dającej się przewidzieć przyszłości wykluczy możliwość obsługi relacji do Kolína, dużego węzła w kraju środkowoczeskim, zelektryfikowanego w systemie zasilania 3 kV DC. Oferty w przetargu będzie można składać do 3 sierpnia bieżącego roku. Cena nie będzie jedynym kryterium ich oceny – zamawiający weźmie pod uwagę także kryteria efektywnościowe (przewidywane zużycie energii elektrycznej) czy ceny części zamiennych. Faworytem w postępowaniu będzie prawdopodobnie standardowo Škoda Group, jednak trzeba pamiętać, iż doświadczenie w dostawach EZT zasilanych prądem zmiennym na rynku czeskim posiada także Pesa Bydgoszcz.
Przejście na model przetargowy w organizacji przewozów kolejowych o charakterze użyteczności publicznej, czyli połączeń PSO (ang. Public Service Obligation), to proces, który postępuje w Republice Czeskiej od wielu lat. Jego efektem jest przejęcie dużej części rynku przez inne podmioty niż ČD, w szczególności Arrivę, ale także RegioJet, GW Train Regio i innych operatorów. W Polsce samorządy wojewódzkie (jedynym wyjątkiem – w pewnym zakresie – był samorząd województwa kujawsko-pomorskiego) starały się natomiast do końca zlecać realizację przewozów na zasadzie bezpośredniego powierzenia własnym przewoźnikom lub Polregio, kiedy była taka możliwość. Pierwsze przetargi, ogłaszane z bardzo niewielkim wyprzedzeniem, pokazały jednak, iż konkurencja może mieć charakter pozorny. W tej sytuacji trudno sobie wyobrazić podobne przetargi na dostawę taboru jak powyższy, tj. wyprzedzające i jednocześnie uwarunkowane wyborem danego podmiotu w przetargu na przewozy.

5 godzin temu







