Czy Ukraina ma być w UE? Węgierscy rolnicy odpowiadają w referendum: TAK/NIE

4 dni temu

Czy Ukraina ma wejść do Unii Europejskiej? Na Węgrzech trwa referendum. Do udziału w nim premier Orbán zachęca węgierskich rolników. Karta do głosowania zawiera tylko jedno pytanie: „Czy popierasz członkostwo Ukrainy w Unii Europejskiej? TAK / NIE”.

Referendum w sprawie Ukrainy na Węgrzech

Na Węgrzech trwa korespondencyjne referendum w sprawie planowanego przyjęcia Ukrainy do Unii Europejskiej. Premier Viktor Orbán w rozmowie z Kossuth Rádió podkreślił, iż stawką jest nie tylko polityczna przyszłość Europy, ale również bezpieczeństwo ekonomiczne węgierskiej wsi.

W ocenie szefa węgierskiego rządu szybkie przyjęcie Ukrainy stanowi poważne zagrożenie dla rodzimych producentów żywności. Ukraina, dysponująca ogromnym potencjałem rolnym, może – według Orbána – radykalnie zmienić układ sił na wspólnym rynku. Premier przestrzega, iż masowy napływ tańszych produktów, wytworzonych na znacznie większą skalę i przy odmiennych standardach, doprowadzi do załamania cen i głębokiej destabilizacji sektora rolno-spożywczego w wielu państwach członkowskich.

Ukraina w UE – wyzwania dla rolnictwa

Szef węgierskiego rządu stwierdził, iż choćby tymczasowe zniesienie ceł na ukraińskie towary skutkowało trudnościami dla węgierskich producentów zbóż. “Wystarczyło, iż towar tylko spadł z ciężarówek, a już pojawiły się poważne problemy” – zauważył Orbán, wskazując, iż skala wyzwań w przypadku pełnego otwarcia rynku byłaby nieporównywalnie większa.

Premier zwrócił również uwagę na konsekwencje finansowe, jakie mogłoby przynieść rozszerzenie Unii o tak duży kraj. W jego ocenie środki przeznaczane w tej chwili na wsparcie rolnictwa w mniej zamożnych państwach członkowskich – w tym na Węgrzech – zostałyby w znacznej mierze przekierowane na Ukrainę. Orbán ostrzegł, iż w efekcie Węgry mogłyby stracić status beneficjenta netto i stać się płatnikiem do unijnego budżetu.

“Bezpośrednim skutkiem byłoby nie tylko ograniczenie dopłat dla naszych rolników, ale również dramatyczne pogorszenie warunków prowadzenia działalności gospodarczej na wsi” – podkreślił.

Negatywne stanowisko Węgier

Węgierski premier przypomniał, iż dotychczasowe rozszerzenia Unii były opłacalne zarówno dla nowych członków, jak i dla państw zachodnich. Jednak tym razem, w jego ocenie, bilans korzyści wydaje się znacznie mniej oczywisty. Z tego powodu Węgry – jako jedyne państwo w UE – nie zgadzają się na przyjęcie Ukrainy do Unii Europejskiej.

“Nie szukamy powodów, aby powiedzieć »nie«. Jednak obowiązkiem każdego odpowiedzialnego rządu jest chronić interesy własnych obywateli” – zaznaczył Orbán.

Nie znaczy to, iż Viktor Orbán spodziewa się sukcesu:

“Zgodnie z decyzją UE – ogłoszoną całej europejskiej opinii publicznej na plenarnym posiedzeniu Parlamentu Europejskiego przez przewodniczącego komisji – Ukraina musi zostać przyjęta do organizacji do 2030 r. „Rozkaz został wydany. Wszystkie partie w Europie, które popierają Komisję, mówią jednym głosem, iż Ukraina powinna zostać przyjęta do Unii Europejskiej” – czytamy na stronie internetowej rządu Węgier.

Referendum węgierskie trwa do 30 czerwca 2025 r. Odbywa się korespondencyjnie, a karty do głosowania są dostarczane pocztą.

Idź do oryginalnego materiału