Europa na cyfrowym zakręcie: Sztuczna inteligencja w służbie konkurencyjności

3 tygodni temu
Zdjęcie: https://www.euractiv.pl/section/nowe-technologie/news/europa-na-cyfrowym-zakrecie-sztuczna-inteligencja-w-sluzbie-konkurencyjnosci/


Europejskie Centra Innowacji Cyfrowych stają się motorem transformacji cyfrowej, a ich przyszłość to AI szyta na miarę sektora. Czy Stary Kontynent stanie się liderem w rozwoju technologii?

W świecie, gdzie technologia rozwija się szybciej niż regulacje, Unia Europejska postanowiła wziąć sprawy w swoje ręce. Ogłoszona 9 kwietnia tzw. strategia na rzecz kontynentu sztucznej inteligencji (AI Continent strategy) to odpowiedź na potrzebę przekształcenia Europy w globalnego lidera w dziedzinie sztucznej inteligencji.

W centrum tej transformacji znalazły się Europejskie Centra Innowacji Cyfrowych (EDIH), które nie tylko wspierają firmy w adopcji nowoczesnych technologii, ale też działają jako pomost między światem nauki, biznesu i administracji.

Cyfrowy impuls dla przedsiębiorstw i instytucji publicznych

Europejskie Centra Innowacji Cyfrowych odgrywają dziś kluczową rolę w realizacji europejskich ambicji technologicznych. Sieć, która rozpoczęła działalność w 2023 r., działa w 90 proc. regionów UE i oferuje kompleksowe wsparcie organizacjom stawiającym pierwsze kroki w cyfrowym świecie.

Ich zadania obejmują m.in. szkolenia, doradztwo w pozyskiwaniu finansowania, organizowanie wydarzeń networkingowych oraz udostępnianie infrastruktury testowej przed dokonaniem inwestycji w nowe technologie.

Do września 2024 r. zorganizowano ponad 5 tys. wydarzeń, w których udział wzięło przeszło 200 tys. uczestników. W tym czasie dostarczono też ponad 18 tys. usług wspierających transformację cyfrową.

Co istotne, z usług tych skorzystały nie tylko firmy prywatne – ponad 800 organizacji sektora publicznego również weszło na ścieżkę cyfryzacji dzięki wsparciu EDIH.

Dojrzałość cyfrowa – skok jakościowy

Jednym z najważniejszych narzędzi, jakie JRC (Wspólne Centrum Badawcze) oddało do dyspozycji centrów i ich klientów, jest Digital Maturity Assessment Tool – narzędzie służące do oceny i poprawy cyfrowej dojrzałości.

Dotychczas skorzystało z niego niemal 9 tys. małych i średnich przedsiębiorstw, a efekty nie pozostawiają złudzeń. Aż 90 proc. użytkowników poprawiło swoją gotowość cyfrową, co przełożyło się na wyraźny wzrost efektywności – w obszarze AI i automatyzacji mówimy o 35-proc. wzroście.

Największy postęp odnotowano w takich kategoriach jak strategia biznesowa, zarządzanie danymi czy tzw. human-centric digitalisation, czyli cyfryzacja zorientowana na potrzeby ludzi. Z kolei wśród zagadnień budzących najwięcej pytań i wymagających dalszego wsparcia znalazły się bezpieczeństwo danych, kompetencje pracowników oraz technologie zaawansowane.

Przestrzeń testowa, której brakowało

Jednym z powodów, dla których wiele europejskich firm – zwłaszcza MŚP – wahało się przed wdrożeniem AI, był brak środowisk testowych i kosztownej infrastruktury obliczeniowej. To się jednak zmienia.

W ramach nowego etapu działalności od grudnia 2025 r. Europejskie Centra Innowacji Cyfrowych mają ewoluować w Centra Doświadczeń dla AI. Będą one oferować firmom przestrzeń do testowania konkretnych rozwiązań AI, dostosowanych do specyfiki danego sektora.

Nowe centra mają działać we współpracy z Fabrykami AI oraz ośrodkami eksperymentalnymi, tworząc spójny ekosystem umożliwiający sprawdzenie rozwiązań w skali przemysłowej przed wdrożeniem ich na szeroką skalę.

To krok milowy na drodze do zwiększenia pewności inwestycyjnej, zmniejszenia ryzyka technologicznego i przyspieszenia komercjalizacji innowacji.

W stronę inteligentnej Europy

Plan AI Continent zakłada nie tylko rozwój infrastruktury i dostęp do danych, ale również inwestycje w ludzi. Bez wykwalifikowanej siły roboczej choćby najbardziej zaawansowana technologia pozostanie bezużyteczna.

Dlatego w centrum unijnej strategii znalazła się edukacja – szkolenia dla małych firm i start-upów oraz promowanie ciągłego uczenia się wśród pracowników mają zapewnić, by transformacja cyfrowa nie była przywilejem wybranych.

Europejskie Centra Innowacji Cyfrowych mają w tym kontekście do odegrania jeszcze jedną, kluczową rolę – jako lokalni animatorzy zmian, edukatorzy i doradcy. Ich bliskość do użytkowników i znajomość lokalnego kontekstu czynią je idealnymi ambasadorami cyfrowej rewolucji.

Mocne i słabe strony pod lupą

Raport JRC nie tylko podkreśla sukcesy, ale też wskazuje obszary do poprawy. Zawiera analizę mocnych i słabych stron sieci, zasięgu geograficznego, a także wpływu EDIH na rozwój cyfrowej dojrzałości firm.

Pomaga zidentyfikować sektory o największym zapotrzebowaniu na wsparcie w transformacji oraz obszary, w których obecna oferta nie odpowiada na realne potrzeby.

Taka analiza stanowi punkt wyjścia do dalszego doskonalenia sieci i jej dostosowywania do zmieniających się warunków rynkowych i technologicznych. Dzięki niej możliwe będzie tworzenie jeszcze bardziej spersonalizowanych usług, odpowiadających specyfice poszczególnych branż.

Europa nie czeka

W globalnym wyścigu technologicznym Europa nie może pozwolić sobie na stagnację. Transformacja cyfrowa i adopcja sztucznej inteligencji to nie tylko narzędzia wzrostu, ale fundament przyszłej suwerenności gospodarczej kontynentu.

Europejskie Centra Innowacji Cyfrowych już teraz pokazują, iż umiejętnie zaprojektowane wsparcie – łączące kompetencje technologiczne, lokalną obecność i dostęp do narzędzi – może przynieść wymierne efekty.

Nowy etap ich działalności, skupiony wokół AI, zapowiada jeszcze bardziej dynamiczny rozwój. jeżeli UE zrealizuje założenia Planu Działań AI, może nie tylko dogonić światowych liderów, ale i wyznaczyć nowe standardy w odpowiedzialnym, inkluzywnym wdrażaniu nowoczesnych technologii.

Idź do oryginalnego materiału