Ukrainie przekazano 24 560 tych terminali - poinformował resort cyfryzacji. "Rzeczpospolita" przytacza dane, z których wynika, iż Polska opłaca za nie abonament, a także dodatkowo za kolejnych 5150 terminali "udostępnionych przez inne podmioty" (sponsorzy). Ministerstwo zapewnia, iż po zakończeniu "realizacji zadania" będą one zwracane do Polski.
Obecnie trwa dostawa do Ukrainy ostatniej partii 5 tys. zakupionych przez Polskę terminali. Michał Gramatyka zapewnił, iż nie planujemy nowych zakupów.
Starlinki. Polska reaguje na bieżąco na potrzeby komunikacyjne Ukrainy
"W naszych magazynach znajduje się jeszcze jakaś ich część - wyjaśnił wiceminister. "Rz" podaje, iż miesięczny koszt jednego abonamentu wynosi 528,90 zł brutto, a abonamentu specjalnego - 1383,75 zł brutto. Opłacane są tylko aktywowane usługi, zgodnie z zapotrzebowaniem zgłaszanym każdorazowo przez stronę ukraińską.Reklama
Przypomnijmy, iż sprawa polskiej pomocy dla Ukrainy w zakresie bezprzewodowej łączności (system Starlink) stała się przedmiotem sporu szefa MSZ Radosława Sikorskiego z sekretarzem stanu USA Markiem Rubio. Na groźby Elona Muska odczytane jako możliwość odcięcia łączności dla Ukrainy (Starlinki dostarcza i obsługuje SpaceX), Sikorski zareagował przypomnieniem, iż to Polska płaci i udostępnia system Ukrainie.
W wymianę "uprzejmości między Sikorskim i Muskiem włączył się Marco Rubio, sekretarz stanu USA. "Nikt nie groził odcięciem Ukrainy od Starlinka. I powiedz dziękuję, bez Starlinka Ukraina dawno by przegrała tę wojnę, a Rosjanie byliby teraz u granic z Polską" - stwierdził Rubio.
Sprawa z czasem przycichła na arenie międzynarodowej, ale w Polsce wciąż wywoływała emocje (pojawiały się nieprzychylne komentarze dotyczące "oddania" Starlinków Ukrainie).
Mamy tysiąc Starlinków na "specjalne okazje"
Resort cyfryzacji zapewnia, iż Starlinki służą nie tylko Ukrainie. Z budżetu państwa w 2023 r. zakupiono tysiąc terminali, jak informuje "Reczpospolita", "dla jednostek sektora finansów publicznych i innych podmiotów do wspierania wykonywania zadań publicznych oraz wsparcia samorządów podczas wyborów parlamentarnych".
"W dniu wyborów pracowało łącznie 321 terminali" - poinformował wiceminister Gramatyka.
Dodatkowo uruchomiono przeszło 470 terminali w okresie wyborów samorządowych i 460 na czas wyborów europejskich. Jesienią 2024 r. - podczas powodzi - terminale do łączności satelitarnej przekazano Państwowej Straży Pożarnej i Komendzie Głównej Policji.
***