Import żywności z Ukrainy — powrót rygorystycznych zasad od 5 czerwca 2025 r.

4 godzin temu

Po wielu miesiącach uproszczonego handlu z Ukrainą zapowiadają się zmiany. Od 5 czerwca 2025 r. import żywności z Ukrainy znów będzie możliwy tylko po spełnieniu surowych unijnych norm. To odpowiedź na postulaty rolników, a także krok w stronę ujednolicenia zasad dla wszystkich uczestników wspólnego rynku.

Zmiany w handlu z Ukrainą coraz bliżej. Ogłosił je Christophe Hansen, podczas konferencji prasowej w ramach EKOiRW w Poznaniu. Unijny komisarz ds. rolnictwa zapowiedział, iż import żywności z Ukrainy zostanie ponownie objęty wymogami, które obowiązywały przed czerwcem 2022 roku. Powrót do wcześniejszych zasad ma na celu ujednolicenie standardów i przygotowanie Ukrainy do ewentualnego członkostwa w UE.

Import żywności z Ukrainy — zmiany od 5 czerwca 2025 r.

Od 5 czerwca 2025 r. wygasają przepisy tymczasowe, które umożliwiały swobodniejszy import żywności z Ukrainy do UE. Przypomnijmy, iż wprowadzono je po wybuchu wojny na Ukrainie, aby wesprzeć ukraińską gospodarkę. Teraz jednak KE planuje powrót do wcześniejszych regulacji, wymagających spełniania unijnych standardów sanitarnych, jakościowych i środowiskowych.

To jest droga, którą Ukraina musi przejść, by w przyszłości dołączyć do UE – podkreślił Hansen.

Import towarów z Ukrainy do Polski — czas na sprawiedliwą konkurencję

Minister rolnictwa Czesław Siekierski wskazał, iż po 5 czerwca automatycznie zacznie obowiązywać układ stowarzyszeniowy UE–Ukraina, obowiązujący do 2022 roku. Import żywności z Ukrainy będzie ponownie objęty wymogami. Oznacza to m.in. konieczność spełniania przez ukraińskich producentów takich samych wymagań jak przez unijnych rolników.

Wchodzimy w rygorystyczne warunki dotyczące dopuszczania towarów na rynek europejski – zaznaczył minister Czesław Siekierski.

Dla wielu rolników w Polsce to sygnał, iż sytuacja na rynku może się wreszcie ustabilizować. Od miesięcy domagają się oni ochrony przed nadmiernym napływem żywności, w tym także zboża z Ukrainy. Według rolników ta sytuacja wypacza konkurencję, a także obniża ceny krajowych produktów.

MRiRW do napływających doniesień w sprawie liberalizacji handlu z Ukrainą odniosło się już wcześniej, o czym wspominaliśmy w artykule – Liberalizacja importu towarów rolnych z Ukrainy? MRiRW dementuje spekulacje

Źródło: MRiRW; Facebook IJHARS; www.money.pl

Idź do oryginalnego materiału