Inflacja w USA rośnie najwolniej od 4 lat! Jak zareagował bitcoin?

cryps.pl 3 godzin temu
Zdjęcie: inflacja


W kwietniu inflacja w USA spadła do 2,3%, co wpłynęło na utrzymanie kursu bitcoina. Rynki pozostają czujne wobec polityki Fed-u i relacji handlowych z Chinami.


  • Inflacja w USA wyniosła 2,3% rok do roku, a BTC utrzymał swoją wartość pomimo wahań na rynkach,
  • Złagodzenie napięć handlowych między USA a Chinami oraz stabilna polityka Fed-u przyciągają uwagę inwestorów.

Stabilizacja inflacji i wpływ na kryptowaluty

W kwietniu inflacja konsumencka w Stanach Zjednoczonych spadła do 2,3% w ujęciu rocznym, co oznacza najwolniejszy wzrost cen od lutego 2021 roku. W porównaniu do marca, kiedy wskaźnik CPI wynosił 2,4%, dane te mogą być sygnałem pewnej stabilizacji gospodarczej. W ujęciu miesięcznym inflacja wzrosła o 0,2%, co odwraca marcowy spadek o 0,1%.

Inflacja bazowa, wykluczająca ceny energii i żywności, także wzrosła o 0,2% miesiąc do miesiąca, utrzymując roczny poziom 2,8%. To zgodne z prognozami analityków i sugeruje, iż presja inflacyjna w gospodarce amerykańskiej powoli słabnie. Co istotne – usługi z wyłączeniem cen energii, żywności i czynszów, spadły do najniższego poziomu od 4 lat, osiągając 2,9%.

Te dane nie wpłynęły znacząco na cenę bitcoina, który po wzroście o ponad 10% w poprzednim tygodniu, poruszał się dziś w okolicach 103 000 – 104 000 USD.

Inne kryptowaluty również reagowały spokojnie – ethereum (ETH) będące drugą co do wielkości wirtualną walutą utrzymuje swój kurs powyżej linii 2 500 USD za monetę.

Czynniki wpływające na decyzje Rezerwy Federalnej

Pomimo rosnącego apetytu na ryzyko, Rezerwa Federalna po raz czwarty z rzędu utrzymała stopy procentowe na poziomie 4,25%–4,50%, co według przewodniczącego Fed-u Jerome’a Powella, wynika z niepewnej sytuacji gospodarczej i niejasnych skutków taryf celnych nałożonych przez administrację Trumpa.

Warto przypomnieć, iż w tym samym czasie USA i Chiny ogłosiły zawieszenie broni handlowej – obniżając odpowiednio cła z 125% do 30% oraz z 145% do 10%. To wydarzenie zostało pozytywnie odebrane przez rynki, a indeks S&P 500 odnotował największy jednodniowy wzrost od początku kwietnia.

Dodatkowo, według CME FedWatch, prawdopodobieństwo obniżki stóp w czerwcu spadło do 15%, w porównaniu z 34% na początku maja. To oznacza, iż rynki nie spodziewają się szybkich decyzji ze strony amerykańskiego banku centralnego, co może utrzymywać inwestorów w stanie wyczekiwania.

Idź do oryginalnego materiału