Fala pozwów w USA
Glifosat wszedł na rynek amerykański w 1974 roku. Substancja od dekad budzi kontrowersje, ale w przypadku Stanów Zjednoczonych, kończą się one w sądach. Niemiecki gigant chemiczny w ciągu ostatnich lat przegrywa za oceanem kolejne procesy.
Przykładowo, w 2019 roku firma musiała zapłacić 1,5 mln dolarów odszkodowania małżeństwu, które cierpiało na raka węzłów chłonnych. Jak podają media, na rozstrzygnięcie czeka jeszcze 40 000 pozwów. Producent od początku zaprzecza jakiemukolwiek powiązaniu między stosowaniem środka, a możliwymi chorobami nowotworowymi…
Zadziwiające wyniki badań w Europie
Równocześnie, badania prowadzone przez włoski instytut onkologiczny Ramazzini na nowo ożywiają dyskusję na temat glifosatu w Europie. Z drugiej strony zestawienie sytuacji na dwóch kontynentach wprowadza w zakłopotanie…
W trakcie włoskich badań stwierdzono, iż istnieje wyraźny związek między ekspozycją na glifosat, a zapobieganiem różnym nowotworom u szczurów. Dlatego zdaniem organizacji rolniczych to wyłącznie badania naukowe powinny być podstawą do wykreślania lub włączania do ochrony poszczególnych substancji aktywnych.
Przypomnijmy, iż 15 grudnia Komisja Europejska odnowiła zatwierdzenie dla glifosatu na kolejne 10 lat, choć pod pewnymi ograniczeniami.
źródła: www.nfofruit.nl / www.hangesblatt.com