Kandydaci na prezydenta RP 2025 co sądzą o rolnikach? Jakie są ich programy dla rolnictwa?

2 godzin temu

Wybory na prezydenta RP 2025 zbliżają się wielkimi krokami. Już w najbliższą niedzielę, tj. 18 maja br. Polki i Polacy wybiorą nowego prezydenta RP. Podczas trwającej jeszcze kampanii wyborczej kilka mówiło się o polskim rolnictwie i rolnikach. My jednak postanowiliśmy sprawdzić jakie stanowisko mają kandydaci na prezydenta RP wobec polskich rolników i polskiego rolnictwa.

Opracowanie poniższego artykułu rozpoczęliśmy od skierowania 5 maja 2025 r. do wszystkich trzynastu sztabów wyborczych kandydatów na prezydenta RP wiadomości mailowej z prośbą o przedstawienie ich stanowiska wobec polskich rolników i rolnictwa. Pomimo wysłania kolejnych wiadomości z prośbą o informacje, uzyskaliśmy odpowiedź tylko od czterech sztabów wyborczych kandydatów na prezydenta RP. Wykonaliśmy również wiele telefonów, podczas których część rozmówców zrezygnowała z przedstawienia programów kandydata dla polskiego rolnictwa.

Przedstawiamy więc stanowiska kandydatów na urząd prezydenta wobec polskich rolników i rolnictwa, którzy odpowiedzieli na naszą propozycję.

Kandydaci na prezydenta RP 2025 o rolnikach — Magdalena Biejat

Kandydatka na urząd prezydenta RP — Magdalena Biejat przedstawiła 5 punktów skierowanych bezpośrednio do rolników:

1. Dla rolników podstawową kwestią jest poprawa opłacalności poszczególnych kierunków produkcji rolnej. Jak osiągnąć ten cel? Przykładem może być skup płodów rolnych na potrzeby rezerw materiałowych czy wsparcie lokalnego przetwórstwa.

2. Ważne jest również wzmocnienie pozycji producentów rolnych w relacjach z sieciami handlowymi i podmiotami skupowymi. Rozwiązaniem, któremu sprzyjam jest wprowadzenie maksymalnych 30-dniowych terminów płatności przez markety i firmy skupowe dla wytwórców żywności.

3. Trzeba również chronić polskich producentów żywności przed nieuczciwą konkurencją spoza Unii Europejskiej. Dlatego sprzeciwiam się umowie handlowej z państwami Mercosur. Również ze względu na politykę klimatyczną, absurdalna jest sytuacja, w której produkty rolne wytwarzane w Europie mają być przewożone przez ocean. Taka produkcja rolna będzie obciążona gigantycznym śladem węglowym.

4. Ważnym problemem jest przeciwdziałanie suszy w rolnictwie. Trzeba przeciwdziałać temu zjawisku systemowo. Zamiast betonować koryta rzek, należy podjąć działania prowadzące do spowolnienia odpływu wód i zatrzymania wody w zlewni dzięki naturalnej retencji oraz ochronie mokradeł i terenów zalewowych. Koniecznością jest też zachowanie zielonych pasów buforowych wzdłuż brzegów rzek i jezior, sprzyjających jakości wody. Na obszarach wiejskich mieszka prawie 40 procent Polek i Polaków.

5. Na obszarach wiejskich żyje 4 na 10 mieszkańców Polski. Jednocześnie jakość życia na wsi jest przez cały czas niższa niż w miastach. Państwo powinno zagwarantować mieszkańcom obszarów wiejskich dostęp do dobrej jakości ochrony zdrowia, edukacji, kultury, transportu. Na obszarach wiejskich muszą powstawać nowe biblioteki, a dotychczasowe powinny zyskać nowe zbiory. Należy budować nowe obiekty sportowe i inwestować w dostęp do szerokopasmowego internetu. kluczową kwestią są również inwestycje w kanalizację.

Kandydaci na prezydenta RP 2025 o rolnictwie — dr Karol Nawrocki

W gronie kandydatów na prezydenta RP, którzy przedstawili swoje stanowisko wobec rolników i polskiego rolnictwa była odpowiedź ze sztabu wyborczego dr. Karola Nawrockiego.

Poniższej przedstawiamy otrzymaną wiadomość, w której to znalazł się Plan dla Polskiej Wsi, czyli zobowiązanie dr. Karola Nawrockiego w stosunku do środowisk rolniczych:

Szanowni Państwo,

W związku z zapytaniem skierowanym do kandydata na Prezydenta RP pana dr Karola Nawrockiego, przesyłamy poniżej stanowisko kandydata w zakresie wsparcia dla polskiego rolnictwa.

Dr Karol Nawrocki jest kandydatem, który podpisał jasne zobowiązanie w stosunku do środowisk rolniczych, w którym w 6. punktach wskazał swoje priorytety w kwestii rolnictwa i obszarów wiejskich. Poniżej przedstawiam tekst zobowiązania:

Plan dla Polskiej Wsi:

1. Bezpieczeństwo produkcji rolnej

• Nie podpiszę żadnej ustawy, która ogranicza produkcję roślinną lub zwierzęcą.

• Będę chronił rolników przed regulacjami osłabiającymi konkurencyjność polskiego rolnictwa.

2. STOP Zielonemu Ładowi

• Nie podpiszę żadnej ustawy wdrażającej Europejski Zielony Ład, uderzającej w interesy polskich rolników.

• Grunty rolne mają służyć produkcji rolnej — nie zgodzę się na regulacje zmuszające rolników do zalewania ich pól i ograniczania produkcji.

3. Ochrona polskiej ziemi

• Będę rekomendował jak najszybsze uchwalenie ustawy przedłużającej ograniczenia dotyczące spekulacyjnego wykupu ziemi przez cudzoziemców.

• Zapewnię priorytet dla polskich rolników w nabywaniu gruntów rolnych.

4. STOP nieuczciwej konkurencji z Mercosur i Ukrainy

• Będę walczył o przywrócenie ceł i kontyngentów na produkty rolne spoza UE.

• Podejmę działania, które zabezpieczą polskich rolników przed destabilizacją rynku.

• Zbuduję koalicję, aby zatrzymać umowę UE-Mercosur.

• Nie pozwolę, aby nasz rynek zalewały produkty słabej jakości z Ukrainy i Ameryki Południowej.

5. Wsparcie dla gospodarstw rodzinnych

• Rodzinne gospodarstwa rolne to fundament polskiego rolnictwa. Wieś to przede wszystkim miejsce produkcji rolnej, a rolnik ma prawo rozwijać swoje gospodarstwo bez zbędnych ograniczeń.

• Wzmocnię system dopłat i preferencyjnych kredytów dla gospodarstw rodzinnych.

• Nie podpiszę żadnej ustawy, która pozwala na budowę wiatraków w pobliżu zabudowań.

6. STOP zmuszaniu rolników do pracy do śmierci

• Nie podpiszę żadnej ustawy podnoszącej wiek emerytalny.

• Nie zgodzę się na likwidację KRUS i zwiększanie obciążeń dla rolników.

Co obiecują rolnikom kandydaci na prezydenta RP 2025? Sprawdzamy, jak wyglądają ich programy i stanowiska skierowane wobec rolników i polskiego rolnictwa?

fot. Canva

Kandydaci na prezydenta RP 2025 o rolnikach — Marek Jakubiak

Stanowisko wobec polskich rolników i rolnictwa otrzymaliśmy także ze sztabu wyborczego Marka Jakubiaka. Program tego kandydata na prezydenta RP 2025 skierowany do rolników i rolnictwa pod hasłem: ,”silne, nowoczesne i niezależne rolnictwo” przedstawia się następująco:

Program Marka Jakubiaka: silne, nowoczesne i niezależne rolnictwo

Rolnictwo, jako gwarant bezpieczeństwa żywnościowego państwa, potrzebuje systemowych rozwiązań. Naszym celem jest więc nowoczesny, wolny od biurokratycznych absurdów, stabilny, silny sektor rolny i godne dochody rolników. Podkreślamy, iż poniższe filary to zaledwie część naszego programu dla polskich rolników.

Produkcja i pewny zbyt — ustawa kontraktacyjna i strefy działalności rolniczej

Rolnikom potrzebna jest ustawa kontraktacyjna. Rolnik na etapie planowania ma mieć pewność, iż sprzeda plony i nie poniesie strat. Gdyż cena skupu nie będzie mogła być niższa niż koszty produkcji. Ponadto stworzymy strefy działalności rolniczej, gdzie możliwe będzie inwestowanie z uproszczeniami środowiskowymi bez obawy o protesty organizacji pseudoekologicznych czy nowych sąsiadów z miasta, którym się wydaje, iż wieś to skowronki i fiołki.

Bezpieczeństwo gospodarstw, w tym finansowe i koniec z pseudoekologami

Zmodyfikujemy przepisy ustawy o ochronie zwierząt. Mianowicie tylko Inspekcja Weterynaryjna będzie mogła wchodzić na teren gospodarstw. W efekcie wyeliminujemy dotychczasową samowolę pseudoekologów.

Jeśli firma skupująca nie zapłaci rolnikowi, KOWR wypłaci daną należność. Natomiast utworzony specjalny wydział w prokuraturze odzyska pieniądze.

Uruchomimy też program dopłat do zbiorników retencyjnych – 20 tys. zł w formie ryczałtu, bez biurokracji. To ochrona przed suszą i tańsze gospodarowanie wodą. Wprowadzimy również nowy ekoschemat finansowany ze środków na ochronę środowiska w wysokości ok. 4 tys., z którego rolnicy będą otrzymywali pieniądze za utrzymywanie wody na łąkach.

Wsparcie dochodów gospodarstw rolnych

Rolnicy dorabiający poza gospodarstwem będą mogli zarobić do poziomu średniej krajowej bez utraty KRUS. Wesprzemy też rolników długoterminowymi kredytami z dopłatami do odsetek – choćby na 30 lat, z uproszczonymi zasadami. Zmodyfikujemy system spółdzielczości rolniczej – będzie jawna i demokratyczna. Ściśle mówiąc, wprowadzimy całkowitą transparentność i preferencje dla modelu spółdzielczego. Grupie łatwiej i taniej będzie funkcjonować.

Lokalne rynki i patriotyzm konsumencki, nowe rynki dla eksportu

Przede wszystkim patriotyzm lokalny! Czyli wprowadzimy obowiązek – 51% żywności kupowanej przez instytucje publiczne ma pochodzić z lokalnych gospodarstw. Dla dużych gospodarstw i przetwórstwa stworzymy zagraniczne centra eksportowe i przechowalnicze w formule partnerstwa publiczno-prywatnego.

Dywersyfikacja produkcji i nowe kierunki rozwoju

Urzeczywistnimy Ustawę Białkową i Narodowy Cel Wskaźnikowy. Czyli zwiększymy udział polskiego białka paszowego. Rozważamy też dopłaty do jego skarmiania. Wesprzemy też rynek zbytu polskich roślin zielarskich. Zmienimy przepisy dla hodowli trzody na potrzeby własne upraszczając formalności. Uruchomimy aplikację do walki z ASF, która umożliwi rolnikom zgłaszanie obecności dzików lub szkód łowieckich ze zdjęciami. Informacja trafi do wszystkich myśliwych w okolicy – szybka reakcja, mniej strat. Wreszcie, uruchomimy system przetwarzania zbóż na biopaliwa – tzw. kompresowanie zboża w formie alkoholu technicznego wykorzystywanego w paliwach.

Kandydaci na prezydenta RP 2025 o rolnictwie i rolnikach — dr Marek Woch

Na naszą prośbę o przedstawienie stanowiska wobec polskich rolników, a także rolnictwa odpowiedział również komitet wyborczy dr. n. pr. Marka Wocha. Kandydat na prezydenta RP 2025 w swoim spocie wyborczym, który otrzymaliśmy, podkreśla, iż urodził się na wsi.

Orałem to pole, wywoziłem obornik, siałem, zbierałem — mówi dr n. pr. Marek Woch w swoim spocie wyborczym.

Wynika z tego, iż kandydat na prezydenta RP 2025 uważa, iż zna problemy rolników i dzisiejsze realia polskiego rolnictwa.

Pozostali kandydaci na prezydenta RP 2025

Jak już wcześniej informowaliśmy swoją prośbę o przedstawienie stanowiska w stosunku do polskich rolników i rolnictwa skierowaliśmy do wszystkich sztabów wyborczych kandydatów na prezydenta RP 2025. Od pozostałych kandydatów nie otrzymaliśmy odpowiedzi. Pomimo wystosowanych przez nas ponownych próśb o informacje. Udało nam się jedynie uzyskać informację z infolinii komitetu wyborczego Rafała Trzaskowskiego wskazującą na to, iż komitet wyborczy nie zamierza przedstawiać swojego stanowiska wobec polskich rolników i rolnictwa.

Źródło: wiadomości uzyskane ze sztabów wyborczych kandydatów na prezydenta RP

Idź do oryginalnego materiału