KRIR chce uproszczeń: Koniec z obowiązkiem ewidencji zabiegów przed siewem?

4 godzin temu

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych (KRIR) zwrócił się 2 lipca 2025 r. do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z wnioskiem o rozważenie zniesienia obowiązku ewidencjonowania zabiegów agrotechnicznych związanych z przygotowaniem gleby do siewu. Obowiązek ten został nałożony w ramach wymagań podstawowych i dobrych praktyk rolniczych.

KRIR chce uproszczeń: Koniec z obowiązkiem ewidencji zabiegów przed siewem?

Zabiegi podstawowe, rutynowe i bez wpływu na środowisko

KRIR podkreśla, iż zabiegi takie jak orka, bronowanie czy uprawa agregatempowszechnie stosowane i mają charakter rutynowy. Nie wiążą się one z użyciem środków chemicznych ani ryzykiem środowiskowym, dlatego ich ewidencjonowanie nie poprawia ochrony środowiska, klimatu czy zdrowia publicznego.

Zbędna biurokracja uderza w mniejsze gospodarstwa

Zdaniem samorządu rolniczego, prowadzenie ewidencji znacząco zwiększa obciążenia administracyjne, co szczególnie dotyka małe, rodzinne gospodarstwa, które często nie mają dostępu do narzędzi cyfrowych ani wyspecjalizowanego wsparcia. Prowadzenie dokumentacji „na papierze” staje się czasochłonne i uciążliwe, zwłaszcza dla osób starszych i samotnych rolników.

Nieproporcjonalne sankcje za drobne uchybienia

KRIR zwraca uwagę, iż w przypadku błędów lub braków w ewidencji, rolnicy mogą być narażeni na sankcje administracyjne, mimo iż formalne uchybienia nie mają wpływu na jakość produkcji ani środowisko. Takie przepisy uznaje za nieadekwatne i nadmiernie restrykcyjne.

Biurokracja zniechęca do udziału w programach WPR

Nadmierna liczba obowiązków ewidencyjnych może zniechęcać rolników do udziału w dobrowolnych programach Wspólnej Polityki Rolnej (WPR). Zamiast wspierać zrównoważone praktyki, biurokracja staje się barierą.

Postulat uproszczenia polityki rolnej

KRIR wnioskuje o:

  • zniesienie obowiązku dokumentowania zabiegów agrotechnicznych związanych z przygotowaniem gleby do siewu,
  • racjonalizację i uproszczenie wymagań dokumentacyjnych,
  • działanie w duchu efektywności i proporcjonalności polityki rolnej.
Dramat w gospodarstwie! 10-latek potrącony przez ciągnik

Apel o dialog i odciążenie rolników

Samorząd rolniczy liczy na otwartość Ministerstwa Rolnictwa i realne działania odciążające rolników z nadmiernej biurokracji, która w tej chwili utrudnia prowadzenie gospodarstw, zamiast wspierać ich rozwój.

Idź do oryginalnego materiału