Które świętokrzyskie gospodarstwo rolne najbezpieczniejsze?

9 godzin temu
Zdjęcie: Marta Ponikowska - kierownik Wydziału Prewencji, Rehabilitacji i Orzecznictwa Lekarskiego w kieleckim KRUS / Fot. Marzena Smoręda - Radio Kielce


W województwie świętokrzyskim trwa konkurs Bezpieczne Gospodarstwo Rolne. Pod lupą są gospodarstwa, które podejmują różnorodne działania, aby poprawić bezpieczeństwo i higienę pracy na swoim terenie i chcą zaprezentować się w konkursie jak najlepiej.

– W tym roku Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zaprosiła rolników do udziału w 22. Ogólnokrajowym Konkursie Bezpieczne Gospodarstwo Rolne, które promuje zasad ochrony zdrowia i życia w gospodarstwie rolnym. Udział w nim biorą zarówno duże, jak i małe gospodarstwa rolne, których przynajmniej jeden z właścicieli jest objęty ubezpieczeniem społecznym rolników – wyjaśnia ideę konkursu Marta Ponikowska, kierownik Wydziału Prewencji, Rehabilitacji i Orzecznictwa Lekarskiego w kieleckim KRUS.

– Aby wybrać najlepiej zabezpieczone gospodarstwa potrzebne są wizytacje w gospodarstwach rolnych, podczas których właściciele uczestniczący w konkursie mają okazję do zaprezentowania swojego miejsca pracy i osiągnięć zawodowych, zdobycia cennych nagród, a przede wszystkim poddania swojego gospodarstwa profesjonalnemu audytowi bezpieczeństwa pracy, który wykonują komisje konkursowe. Komisja sprawdza, czy w ocenianym gospodarstwie stosowane są w praktyce zasady ochrony zdrowia i życia, a także czy wyeliminowane zostały w nim zagrożenia wypadkowe – mówi Marta Ponikowska, kierownik Wydziału Prewencji, Rehabilitacji i Orzecznictwa Lekarskiego w kieleckim KRUS.

– Właściciele gospodarstw rolnych uczestniczący w konkursie mogą zaprezentować swoje miejsca pracy i osiągnięcia zawodowe, zdobyć cenne nagrody, a przede wszystkim poddać swoje gospodarstwa profesjonalnemu audytowi bezpieczeństwa pracy – wyjaśnia Jarosław Ziemniak, zastępca dyrektora Oddziału Regionalnego KRUS w Kielcach.

Jak mówi wicedyrektor, audytorzy zwrócą uwagę na wydzielenie części mieszkalnej od produkcyjnej, przechowywanie i stosowanie substancji niebezpiecznych oraz ochron pracy, a także na organizację pracy umożliwiającą rolnikom stosowanie przerw na odpoczynek a także innych działań podejmowanych przez nich w trosce o stan zdrowia swój i swojej rodziny.

W skład komisji konkursowych wchodzą specjaliści z zakresu bhp w rolnictwie reprezentujący Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Państwową Inspekcję Pracy, Ośrodki Doradztwa Rolniczego, Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Ochotniczą Straż Pożarną i inne instytucje działające w środowisku wiejskim.

Przypomnijmy, iż w dotychczasowych 21 edycjach konkursu wzięło udział już ponad 24 tysiące gospodarstw indywidualnych. A w II edycji (2004 rok) oraz XVI (2018 rok) zwycięzcami ogólnokrajowymi konkursu zostali rolnicy z województwa świętokrzyskiego.

Współorganizatorami tegorocznego Konkursu są: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Państwowa Inspekcja Pracy, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Krajowy
Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

22. Ogólnokrajowy Konkurs Bezpieczne Gospodarstwo Rolne uzyskał Patronat Honorowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Idź do oryginalnego materiału