Lotnisko CPK z zielonym certyfikatem? Spółka rusza z przetargiem na usługi BREEAM

3 tygodni temu

Centralny Port Komunikacyjny (CPK) ogłosił przetarg na świadczenie usług doradztwa oraz obsługi procesu certyfikacji zrównoważonego budownictwa dla obiektów i infrastruktury planowanego Lotniska CPK. Spółka kontynuuje tym samym realizację inwestycji zgodnie z międzynarodowymi standardami środowiskowymi, opartymi na metodyce BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assessment Method).

Przedmiotem przetargu jest kompleksowa obsługa procesu uzyskania certyfikatu BREEAM International New Construction dla terminala lotniczego, dworca kolejowego i autobusowego, a także 18 obiektów infrastruktury wspierającej. Równolegle, infrastruktura samego lotniska ma zostać objęta certyfikacją BREEAM Infrastructure, która odnosi się do projektów liniowych i dużych inwestycji infrastrukturalnych.

BREEAM jest w tej chwili jednym z wiodących na świecie certyfikatów stosowanych w branży budowlanej oraz wyznacza ogólnoświatowe standardy budownictwa ekologicznego i przyjaznego użytkownikom. Naszą intencją jest, żeby cała inwestycja budowy Lotniska CPK odbywała się przy wsparciu niezależnych konsultantów zrównoważonego rozwoju i uzyskała certyfikaty nadawane przez jednostkę certyfikującą BREEAM – mówi dr Filip Czernicki, prezes CPK.

Certyfikacja BREEAM to jeden z kluczowych kroków w realizacji strategii ESG (Environmental, Social, Governance), a także wkład w realizację Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ (SDG). Budynki i infrastruktura spełniające normy BREEAM charakteryzują się m.in. niższym zużyciem energii i wody, ograniczeniem emisji CO₂ oraz większym komfortem użytkowania. W dłuższej perspektywie wpływa to również na redukcję kosztów eksploatacyjnych.

BREEAM, opracowany w Wielkiej Brytanii w 1990 roku, jest w tej chwili jednym z najczęściej stosowanych systemów oceny budynków na świecie. Ocenie podlegają takie aspekty jak: zarządzanie projektem i budową, efektywność energetyczna, wykorzystanie materiałów, lokalizacja, komfort użytkowników, gospodarka wodno-ściekowa, zarządzanie odpadami, innowacyjność czy wpływ inwestycji na otoczenie.

W procesie certyfikacji uczestniczą niezależne jednostki posiadające odpowiednie licencje. Ich zadaniem jest nie tylko weryfikacja dokumentacji projektowej i wykonawczej, ale także czuwanie nad zgodnością realizacji inwestycji z wymaganiami metodyki.

Postępowanie zostało ogłoszone w trybie przetargu nieograniczonego. Oferty można składać do 5 maja 2025 roku.

Zobacz również:

Pierwsze pozwolenia budowlane dla lotniska CPK
CPK i samorządowcy negocjują przebieg Kolei Dużych Prędkości
Idź do oryginalnego materiału