Niemcy: Landy przeciwne „superfunduszowi” UE

13 godzin temu

Szefowie resortów rolnictwa z 16 niemieckich landów uzgodnili wspólne stanowisko w sprawie reformy unijnej polityki rolnej, wzmacniając tym samym pozycję Berlina przed kluczowymi rozmowami w Brukseli.

W przyjętej wczoraj w Berlinie uchwale ministrowie – dziewięciu z CDU, trzech z Zielonych i trzech z SPD – przedstawili sześć kluczowych postulatów dotyczących m.in. stabilności finansowej, zasady pomocniczości i uproszczenia unijnych przepisów.

Wspólne stanowisko poparł również federalny minister rolnictwa Alois Rainer. Uchwałę przesłano przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen i komisarzowi ds. rolnictwa Christophe’owi Hansenowi.

Przewodniczący spotkaniu Peter Hauk, minister rolnictwa Badenii-Wirtembergii, przestrzegł Brukselę przed próbami włączenia Wspólnej Polityki Rolnej do „szerszego superfunduszu” obejmującego inne polityki. – Dla europejskich rolników byłaby to całkowicie błędna droga – ocenił.

Rainer podkreślił wagę porozumienia. – To bardzo ważne, iż udało nam się dziś wypracować wspólne stanowisko. Wysyłamy do Brukseli mocny i jasny sygnał – powiedział na konferencji prasowej.

Co zawiera uchwała?

Landy apelują o przewidywalność unijnego finansowania i większą elastyczność w wydatkowaniu środków WPR, argumentując, iż ujednolicone zasady nie odzwierciedlałyby zróżnicowania niemieckiego rolnictwa.

Domagają się też silniejszego wsparcia dla płatności bezpośrednich oraz funduszu rozwoju obszarów wiejskich (EFRROW), aby chronić dochody rolników, bioróżnorodność i drobne, lokalne gospodarstwa.

W uchwale podkreślono też znaczenie polityki rozwoju obszarów wiejskich w kontekście ochrony środowiska, spójności regionalnej i działań na rzecz klimatu.

Ministrowie poruszyli także sprawę uproszczenia przepisów. Skrytykowali zbytnią biurokrację związaną z WPR, opowiedzieli się za wsparciem opartym na efektach – zwłaszcza w obszarze ochrony klimatu, środowiska i dobrostanu zwierząt – oraz za aktualizacją norm dobrej kultury rolnej zgodnej z ochroną środowiska (GAEC) i zasad warunkowości.

Wezwano także do wcześniejszego i rzeczywistego włączenia państw członkowskich oraz regionów w kształtowanie przyszłej WPR, by zapewnić skuteczne wdrażanie reform na poziomie lokalnym.

Jedynie Zieloni nie poparli rezolucji w pełni. – Zabrakło mi jednoznacznego poparcia dla inicjatyw takich jak strategia „Od pola do stołu” – chodzi o ograniczenie stosowania pestycydów, antybiotyków czy marnowania żywności – powiedziała Miriam Staudte, minister rolnictwa Dolnej Saksonii z ramienia Zielonych.

Mniej pieniędzy na niemieckie rolnictwo

Tymczasem niemiecki rząd federalny planuje niewielkie cięcia w krajowych wydatkach na rolnictwo. We wtorek Bundestag odbył pierwsze czytanie projektu budżetu resortu rolnictwa na 2025 r.

Projekt zakłada 6,88 mld euro dla ministerstwa, w porównaniu z 6,93 mld euro w roku 2024. Jednocześnie o 50 mln euro – do poziomu 200 mln – wzrosnąć ma finansowanie reformy hodowli zwierząt.

Idź do oryginalnego materiału