O czym rozmawiano z nowym komisarzem UE ds. rolnictwa na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu?

4 godzin temu
Zdjęcie: O czym rozmawiano z nowym komisarzem UE ds. rolnictwa na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu?


9 maja 2025 roku na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu gościł Christophe Hansen – komisarz Unii Europejskiej odpowiedzialny za rolnictwo. To ważna wizyta, bo rzadko zdarza się, żeby tak wysoki urzędnik z Brukseli przyjeżdżał bezpośrednio do Polski, i to jeszcze na uczelnię, która ma silne związki z praktyką rolniczą.

Spotkanie nie miało charakteru politycznej przemowy – była to raczej rozmowa z młodymi ludźmi i naukowcami, którzy na co dzień zajmują się rolnictwem. Byli obecni studenci, doktoranci, pracownicy uczelni, a także prowadzący dyskusję prof. Wawrzyniec Czubak, specjalista od polityki rolnej UE.

Główne tematy? Przyszłość rolnictwa, młodzi i innowacje

W trakcie spotkania poruszano konkretne sprawy – od przyszłości dopłat unijnych, przez zrównoważone rolnictwo, aż po to, jak zatrzymać młodych ludzi na wsi. Komisarz podkreślał, iż w najbliższych latach Unia chce stawiać na nowoczesność i praktyczne rozwiązania w gospodarstwach.

– Rolnictwo musi być opłacalne, ale też bardziej odporne na susze, zmiany klimatu i problemy z rynkiem. Nie chodzi tylko o technologie, ale też o lepsze wykorzystanie wiedzy i współpracę z nauką – mówił Hansen.

Młodzi chcą działać, ale potrzebują wsparcia

Studenci i doktoranci pytali m.in. o uproszczenie przepisów, lepszy dostęp do programów wsparcia oraz o to, jak realnie Unia pomoże młodym rolnikom. Zwracali też uwagę na problem przekazywania gospodarstw i braku jasnej ścieżki rozwoju.

Komisarz odpowiadał szczerze – nie wszystko da się zmienić od razu, ale Bruksela chce słuchać i brać pod uwagę głos ludzi z terenu. Wskazał też, iż Polska ma bardzo duży potencjał, jeżeli chodzi o młodych rolników, i warto to wykorzystać.

Idź do oryginalnego materiału