Ochrona sadów wiosną — zagrożenia i skuteczne rozwiązania

7 godzin temu

Obecna pora to newralgiczny moment dla sadowników. Ten dynamiczny czas niesie bowiem wiele wyzwań. Przymrozki, zmienne warunki pogodowe, choroby i szkodniki — to problemy, kiedy ochrona sadów wiosną wymaga natychmiastowej trafnej reakcji sadownika. Dowiedz się, w czym Ci możemy pomóc…

Ochrona sadów wiosną, ale także jagodników w tym roku skupia się na zabezpieczeniach przed wszelkiego rodzaju stresami abiotycznymi (susza, przymrozki) i biotycznymi (choroby i szkodniki). Ponadto ograniczenia w dostępnych środkach ochrony roślin stawiają producentów owoców przed kolejnymi wyzwaniami. Jakie zagrożenia dominują w sadach na początku sezonu wegetacyjnego? I jak skutecznie chronić drzewa owocowe, by zapewnić sobie wysoki i jakościowy plon?

Ochrona sadów wiosną — przymrozki wrogiem numer jeden

Sadownicy dobrze wiedzą, iż „zimni ogrodnicy” to okres, kiedy trzeba szczególnie uważać na przymrozki. Ich skutki mogą być katastrofalne — uszkodzone zawiązki oznaczają realne straty plonów. Niestety, rok 2024 dobitnie pokazał, iż majowe spadki temperatury potrafią zniszczyć całe plantacje, czego przykładem była sytuacja na Sandomierszczyźnie.

Dlatego w tym sezonie warto działać z wyprzedzeniem. Monitoring prognoz, przygotowanie do ewentualnych zabiegów przeciwprzymrozkowych oraz szybkie reagowanie to dziś absolutna konieczność. jeżeli jako sadownik zależy Ci na bezpieczeństwie plonu, nie możesz liczyć na łut szczęścia, tylko na własne przygotowanie. jeżeli stawiasz na świetnej jakości owoce deserowe, musisz działać racjonalnie i błyskawicznie.

Polscy sadownicy mają zaawansowaną wiedzę na temat uprawy jabłoni i produkcji jabłek. Dobrze znają sposoby, żeby dostarczać na rynki, w tym te zagraniczne, towar wysokiej jakości — podkreśla Michał Filipowski z firmy INNVIGO.

Choroby i szkodniki coraz aktywniejsze — rusza sezon ochrony

Gdy minie ryzyko przymrozków, zaczyna się intensywna ochrona sadów wiosną przed chorobami grzybowymi i szkodnikami. Na przykład parch jabłoni, mączniak jabłoni, drobna plamistość liści, zgorzel kory czy gorzka zgnilizna. Od prawidłowego doboru stosowanych rozwiązań zależy wielkość i jakość zbiorów.
Także w kwestii ochrony sadownicy stoją w obliczu wielu wyzwań. Trzeba pamiętać, iż w porównaniu do innych upraw sady wymagają znacznie większej liczby zabiegów środkami ochrony roślin. Z tego powodu tak wielkie znaczenie ma stosowanie zróżnicowanych produktów, a przede wszystkim przemienność substancji czynnych.

INNVIGO, producent znanego regulatora FruitSmart 3,3 VP, od 10 lat dostarcza sprawdzone rozwiązania do ochrony upraw sadowniczych. Na rynku dostępne są sprawdzone rozwiązania, np. produkty INNVIGO oparte na kaptanie, cyprodynilu czy ditianonie.

Nasze preparaty umożliwiają komponowanie technologii fungicydowych na bazie zróżnicowanych substancji aktywnych. Producenci owoców znajdą w portfolio INNVIGO produkty zawierające kaptan, cyprodynil, ditianon, difenokonazol, tebukonazol, fludioksonil, pirymetanil, azoksystrobinę czy dodynę. o ile chodzi o insektycydy, dysponujemy acetamiprydem i deltametryną. Mamy też pirymikarb, czyli jedną z nielicznych substancji, która tak efektywnie działa na mszyce. W ubiegłym roku wprowadziliśmy na rynek środek do ograniczania wzrostu pędów, którego substancją aktywną jest proheksadion wapnia — informuje Michał Filipowski.

Zmiany klimatu i unijne ograniczenia — sadownik musi działać mądrze

Dynamika klimatu ostatniej dekady sprawia, iż sezon sadowniczy staje się coraz bardziej nieprzewidywalny. Skokowe zmiany temperatury, anomalie pogodowe (niszczycielskie wichury, gradobicia) oraz coraz częstsze długotrwałe susze stają się normą. Co gorsza, jednocześnie z rynku znikają kolejne substancje czynne. Na przykład taki los spotka niedługo fludioksonil. Podczas gdy inne, jak kaptan, pozostają dostępne pod warunkiem stosowania ściśle określonych zasad.

Dlatego właśnie teraz warto jeszcze bardziej postawić na strategię ochrony opartą na rotacji i różnicowaniu oraz przemienności stosowania środków. Ochrona sadów wiosną powinna być oparta na produktach z szeroką gamą składników czynnych. Oczywiście kupowanych od zaufanych dostawców. Każdy sadownik ma wpływ na to, jak będzie wyglądać jego produkcja w tym sezonie. Działajmy więc z wyprzedzeniem i świadomie.

Ochrona sadów wiosną — stawiajmy na skuteczność, w efekcie dbałość o plon

Sadownicy w Polsce należą do ścisłej europejskiej czołówki i potrafią świetnie wykorzystywać dostępne narzędzia. Jednak wiosna nie wybacza błędów. Dlatego tak ważne jest szybkie i przemyślane działanie. Stosując sprawdzone rozwiązania, rotując substancje czynne i reagując na warunki pogodowe, sadownicy realnie wpływają na bezpieczeństwo swojego plonu. Podkreślmy, ochrona sadów wiosną to fundament udanego sezonu.

Idź do oryginalnego materiału