Ostrzeżenia IMGW dla rolników. Choroby masowo zagrożą roślinom

5 godzin temu

Ostrzeżenia IMGW dla rolników na najbliższy tydzień są bardzo pesymistyczne. Mianowicie nadciągają nad Polskę długoterminowe intensywne opady i spadek temperatury. Takie warunki zagrażają nie tylko zbiorom, ale i zdrowiu roślin. Możliwe są lokalne podtopienia. Rolnicy muszą działać szybko, by zapobiec katastrofie na polach.

W pasie od Opolszczyzny po Podlasie aktualne są ostrzeżenia IMGW dla rolników. Konkretnie to synoptycy zapowiadają silne, długotrwałe opady deszczu, lokalne podtopienia i temperatury w ciągu dnia lokalnie zaledwie do 13°C. Takie warunki to raj dla patogenów powodujących m.in. mączniaki — głównie rzekome, zarazę ziemniaka, fuzariozy czy bakteriozy. Rolnicy muszą działać szybko, by zapobiec katastrofie na polach.

Ostrzeżenia IMGW dla rolników° — 3. stopień zagrożenia dla Polski

Pierwszy tydzień lipca to nie tylko czas małych żniw. To także moment, w którym pogoda zaczyna dyktować warunki gry w uprawach. Deszcze, które miały nawadniać, mogą teraz stać się powodem strat. Szczególnie niebezpieczne są zjawiska sprzyjające rozwojowi chorób grzybowych i bakteryjnych.

Ściśle mówiąc, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pogodowe dla kilkunastu województw. Prognozowane są intensywne opady deszczu lokalnie dochodzące choćby do 100 mm w ciągu doby.
Wszystko rozpocznie się już dzisiaj, tj. 7 lipca, ale największego natężenia niekorzystnych zjawisk należy się spodziewać od 8 do 10 lipca.

Docierają już ostrzeżenia IMGW dla rolników gospodarujących w pasie kraju – od Opolszczyzny po Warmię i Mazury

fot. zrzut ekranu/IMGW

Alerty RCB już dotarły do Polaków. Alert 2 stopnia IMGW ogłosił na wtorek (8.07.2025) dla południa Polki. Natomiast we środę (9.07.2025) dla Podhala i podgórskich powiatów — ogłoszony jest alert 3 stopnia (patrz zdjęcie główne).

Nadciągającemu niżowi towarzyszyć mają intensywne opady, w tym lokalnie burze i gradobicia oraz porywisty wiatr miejscami do 75 km/h.

Tabela 1. Ostrzeżenia IMGW dla rolników na najbliższe dni lipca

Data Rejon Polski Suma opadów Temperatura
8.07.2025 cała Polska do 100 mm w centrum i na południu kraju 10–23°C
9.07.2025 cała Polska, szczególnie południe, wschód i centrum do 90 mm na Podhalu, 80 mm na wschodzie 10–24°C
10.07.2025 cała Polska, szczególnie od Zatoki Gdańskiej po centrum kraju do 50 mm na wschodzi i w centrum 10–23°C

Deszczowa i chłodna pogoda oznacza nie tylko utrudnienia w pracach polowych. Takie warunki to także poważne ryzyko dla zdrowia roślin — zarówno dojrzewających zbóż i rzepaków, jak i warzyw czy ziemniaków, sadów i plantacji krzewów owocowych. Szczególnie zagrożone są pola o słabym odwodnieniu i te już wcześniej wykazujące porażenie przez patogeny.

Wilgoć i chłód to idealne warunki dla patogenów

Spadek temperatury poniżej 15°C, przy utrzymującej się wysokiej wilgotności powietrza i gleby, to warunki wręcz stworzone do rozwoju bakterii i grzybów chorobotwórczych. W pierwszej kolejności zagrożone są plantacje ziemniaka i pomidora (zaraza ziemniaka), ogórków, cebuli i winorośli (mączniak rzekomy), pomidorów, papryki, fasoli, kapustnych, korzeniowych (zgnilizna twardzikowa).

Nie należy też lekceważyć objawów mączniaka prawdziwego jabłoni.

Ponadto należy się spodziewać rozwoju grzybów fuzaryjnych i czerniowych na kłosach zbóż.

Rozwojowi powyższych chorób sprzyja też fakt, iż wielu rolników, w tym sadowników opóźniło zabiegi ochronne z powodu wcześniejszych susz, licząc na stabilizację pogody.

Tabela 2. Choroby roślin w lipcu rozwijające się przy wysokiej wilgotności i niskiej temperaturze

Choroba Porażane rośliny Optymalne warunki rozwoju Zalecane działania
Bakteriozy ogórki, fasola, pomidory, papryka, kapustne 15–20°C, wilgotność >85% Ochrona środkami miedziowymi, profilaktyczne wspomaganie ochrony wodą utlenioną z jonami srebra
Zaraza ziemniaka ziemniaki, pomidory 10–20°C, wilgotność >90% Fungicydy powierzchniowe, następnie układowo-wgłębne, szybka reakcja
Mączniak rzekomy ogórki, winorośl, cebula, kapustne 12–18°C, wysoka wilgotność Fungicydy układowe, zabiegi w fazie objawów
Mączniak prawdziwy rośliny sadownicze — jabłonie, buraki 15–20°C, wysoka wilgotność Profilaktyka, ochrona interwencyjna
Szara pleśń kapustne, sałata, rośliny jagodowe 13–18°C, wilgotność gleby i powietrza Ochrona biologiczna i chemiczna
Zgnilizna twardzikowa fasola, sałata, kapustne, korzeniowe, papryka 10–20°C, wilgotność gleby i powietrza >90% Ochrona chemiczna
Fuzarioza pszenica, kukurydza, pomidory 12–20°C, wysoka wilgotność Na zabiegi już za późno!
Brunatna plamistość liści pomidory 15–20°C, wilgotność >85% Ochrona chemiczna

Ostrzeżenia IMGW dla rolników — szybkie działania ochronne to podstawa

Rolnicy powinni na bieżąco śledzić komunikaty agrometeorologiczne i stan roślin. jeżeli w uprawach pojawiły się pierwsze objawy chorób, należy jak najszybciej, jeszcze dzisiaj przed opadami, zastosować odpowiedni fungicyd. Najlepiej oczywiście na początek powierzchniowy (kontaktowy) stanowiący barierę przed wnikaniem patogenów. Następnie, po ustaniu opadów, jak tylko możliwe będzie wjechanie sprzetu na pole — trzeba bezwzględnie zastosować środki wgłębne i układowe. Najlepiej, aby były to mieszaniny. Warto sięgać po preparaty o działaniu interwencyjnym, długo działające.

Zabiegi najlepiej wykonywać choćby w krótkich „oknach pogodowych”. jeżeli to konieczne — także na „mokry liść”, najlepiej przed kolejną falą deszczu. Warto także rozważyć łączone strategie chemiczno-biologiczne. Oprócz ochrony chemicznej ważne są też zabiegi poprawiające kondycję roślin.

Ostrzeżenia IMGW dla rolników nie powinny być bagatelizowane. Wilgoć i chłód to warunki fatalne dla roślin w lipcu. Po pierwsze niektóre rośliny już wydają plon, jak ogórki czy papryka. Po drugie wymagają zabiegów ochronnych, aby utrzymać owocowanie przez dłuższy czas. To może być trudna strategia, ale niewątpliwie konieczna. Ponadto wymagająca przestrzegania karencji. W najbliższych dniach rolnicy powinni postawić na szybkie decyzje, prewencję i stały monitoring swoich upraw.

Źródło: IMGW

Idź do oryginalnego materiału