Parch jabłoni. Możliwe słabe lub średnie infekcje pomimo niskich temperatur

9 godzin temu

W prognozach wreszcie opady

Mówiąc o prognozowanych opadach warto podkreślić, iż dziś potrzebujemy dosłownie każdej kropli wody. Według prognoz w zagłębiu grójeckim ma padać od późnego piątkowego wieczoru do sobotniego południa. Później, czyli w sobotę po południu możemy zanotować jeszcze przelotne opady deszczu do wieczora. Razem to niemal doba.

W tym okresie temperatura będzie wynosiła 8 – 12 °C, a więc nie będą to idealne warunki do rozwoju grzyba Venturia inaequalis. Niemniej przy odpowiednio długim zwilżeniu liści również może dojść do infekcji.

Model RIMpro dla parcha jabłoni prognozuje infekcje na poziomie między słabym, a średnim. Aby wstąpiła infekcja na poziomie słabym / średnim zwilżenie liści musi trwać:

  • przy 8°C – 19 godzin / 25 godzin
  • przy 10°C – 14 godzin / 19 godzin

Jakie zabiegi na parcha jabłoni?

Jak podkreśla Marcin Piesiewicz, tak samo jak w przypadku ludzkiego organizmu lepiej jest zabezpieczać niż leczyć. Zabieg zapobiegawczy będzie tym bardziej wskazany, ponieważ nie przewidzimy, jakie finalnie będą warunki oraz jak długo utrzyma się zwilżenie liści. Po opadach, prognozowana jest niska temperatura, ale nie na tyle niska, żeby zatrzymała rozwój grzyba i żebyśmy mogli odpuścić sobie ochronę.

Jeśli chodzi o zabiegi zapobiegawcze dobrym rozwiązaniem będą produkty oparte na kaptanie (np. Captan / Malvin 80 WDG). Zgodnie z nową etykietą możemy go stosować odpowiednim sprzętem. W sadach mamy już fazę BBCH 71 (Powstały po przekwitnięciu owoc osiąga wielkość do 10 mm).

Drugą opcją jest zabieg ditianonem (np. Delan 700 WG) z dodatkiem pirymetanilu (np. Mythos 300 SC / Pyrus 400 SC / Batalion 450 SC)

Po weekendzie, gdy nieco wzrośnie temperatura konieczny będzie zabieg interwencyjny substancją o najdłuższym działaniu po infekcji. Mówimy oczywiście o difenokonazolu (Score / Difo / Porter 250 EC).

Opracowanie Marcin Piesiewicz

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone na etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa, o których mowa na etykiecie.

Idź do oryginalnego materiału