PLK: Rolnicze zaniedbania paraliżują kolej. Będą pozwy i żądania odszkodowań

7 godzin temu

PKP Polskie Linie Kolejowe (PLK) zapowiadają zdecydowane działania wobec rolników, których zaniedbania skutkują zakłóceniami w ruchu pociągów. Spółka podkreśla, iż będzie kierować pozwy przeciwko osobom odpowiedzialnym za utrudnienia, które powstają m.in. na skutek braku nadzoru nad zwierzętami gospodarskimi czy niewłaściwego zabezpieczenia materiałów rolniczych w sąsiedztwie torów.

Tylko w ostatnich dniach doszło do kilku groźnych incydentów, które unaoczniają skalę problemu.

Agrowłóknina na sieci trakcyjnej i koń na torach

11 maja na linii kolejowej nr 353 między Pobiedziskami a Pierzyskami wiatr zerwał źle zabezpieczoną agrowłókninę z pola i przerzucił ją na sieć trakcyjną. Ruch pociągów został całkowicie wstrzymany na 2,5 godziny. Dziewięć składów pasażerskich odnotowało opóźnienia wynoszące łącznie aż 1160 minut, a dwa pociągi towarowe – 130 minut. W tym czasie konieczne było uruchomienie autobusowej komunikacji zastępczej oraz interwencja zespołu technicznego z pociągiem sieciowym.

Podobny incydent miał miejsce 13 maja na linii nr 91 między Radymnem a Muniną. Również tam agrowłóknina zawisła na sieci trakcyjnej, co zatrzymało ruch kolejowy na ponad półtorej godziny i opóźniło siedem pociągów o łączny czas przekraczający 240 minut.

Najpoważniejszy w skutkach okazał się jednak wypadek z 12 maja na szlaku Charsznica – Wolbrom (linia nr 62), gdzie pociąg uderzył w konia stojącego na torach. Ruch został wstrzymany na trzy godziny, uszkodzony został skład, a przewoźnik musiał zapewnić pasażerom komunikację zastępczą.

Statystyki są niepokojące

W 2024 roku PLK odnotowały aż 188 przypadków wtargnięć nieupilnowanych zwierząt hodowlanych i domowych na tory. W ich wyniku opóźnionych zostało 281 pociągów, które łącznie straciły 2810 minut. Zdarzenia te nie tylko powodują gigantyczne straty czasowe i finansowe, ale również stanowią poważne zagrożenie dla pasażerów i obsługi pociągów. Zderzenie z dużym zwierzęciem przy dużej prędkości może prowadzić do poważnych uszkodzeń technicznych, a nagłe hamowanie wiąże się z ryzykiem obrażeń u podróżnych.

PLK: będziemy dochodzić odszkodowań

PKP PLK zapowiadają, iż nie będą dłużej tolerować nieodpowiedzialnego zachowania właścicieli terenów przylegających do linii kolejowych. Spółka zamierza konsekwentnie kierować sprawy na drogę sądową, domagając się odszkodowań za poniesione straty i zakłócenia w ruchu pociągów.

Apelujemy do rolników i właścicieli zwierząt o zachowanie ostrożności i odpowiedzialności. adekwatne zabezpieczenie pól uprawnych oraz inwentarza jest nie tylko obowiązkiem, ale i koniecznością dla bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu kolejowego – podkreślają przedstawiciele PLK.

Fot. PKP PLK

Zobacz również:

Pociągi pojadą szybciej obok trwających robót – nowe wytyczne PKP PLK
Nowoczesne wyświetlacze i monitoring na przystankach w Olsztynie
Idź do oryginalnego materiału