Po obu stronach Atlantyku zboża taniały w minionym tygodniu, ale wyceny unijnego rzepaku i soi pozostawały stabilne

4 godzin temu
Zdjęcie: Po obu stronach Atlantyku zboża taniały w minionym tygodniu, ale wyceny unijnego rzepaku i soi pozostawały stabilne


Na giełdzie w Chicago (CBoT) trend spadkowy w notowaniach kontraktów na kukurydzę i pszenicę trwa od połowy kwietnia. Jednocześnie wyceny kontraktów na soję pozostają stabilne. Podobna tendencja widoczna jest w notowaniach unijnych zbóż i rzepaku.

Sprawne zasiewy jare i dobre oceny pszenicy ozimej przez cały czas obniżają notowania zbóż w Chicago

Amerykańskie kontrakty na zboża potaniały kolejny tydzień z rzędu pod presją poprawiającej się kondycji pszenicy ozimej (jest najlepsza od lat dla tej daty) i sprawnych zasiewów jarych (pszenicy, kukurydzy, a zwłaszcza soi). Presja spadkowa wzmocniona została przez mocniejszego w ostatnich dniach dolara. Wcześniej spadki cen zbóż amerykańskich spowalniane były przez ciągle silną sprzedaż eksportową amerykańskich zbóż. Spadkowo na wycen y zbóż w skali globalnej wpływają poprawiające się perspektywy zbiorów w basenie Morza Czarnego i pojawiające się co jakiś czas informacje o możliwym rozejmie na ukraińskim froncie.

W trendzie bocznym pozostają wyceny kontraktów na amerykańską soję

Wprawdzie zasiewy soi w USA przebiegają wyjątkowo sprawnie, to jednak wcześniejsze deklaracje rolników zapowiadały silny spadek areału w tym roku na rzecz kukurydzy. Ostateczny areał soi może być jednak większy z uwagi na poprawiające się relacje cenowe (kukurydza tanieje) na rynku futures. Eksport amerykańskiej soi do Chin (zwykle główny odbiorca) cierpi z powodu wojny celnej, ale pojawiające się informacje o możliwym kompromisie wspierają ceny soi w Chicago.

Unijna pszenica tanieje pod presją dobrych oczekiwań zbiorów i słabego eksportu

Na giełdzie Matif najbliższy (majowy) kontrakt na pszenicę potaniał w minionym tygodniu o blisko 3 euro (-1,4%) do 199,0 eur/t, osiągając historyczne minima tej konkretnej serii.

Wycena nowego zbioru pszenicy (realizacja we wrześniu) była w piątek o tylko ok. 3 euro wyższa w stosunku do serii majowej. Warto w tym miejscu przypomnieć, iż kontrakt majowy kończy swoje notowania dzisiaj (12.05.2025).

Kukurydza spadła w Paryżu do poziomu najniższego od sierpnia 2024 roku

Kontrakt z realizacją w czerwcu na unijną kukurydzę zamknął czwartkową sesję ceną 191,75 eur/t – najniżej od sierpnia 2024 roku, by odbić do 192,5 eur/t w piątek. W efekcie tych zmian czerwcowa seria kukurydzy straciła na wartości 6,25 euro (-3,1%) w skali tygodnia. Kukurydza z nowego zbioru kosztowała na zamknięciu tygodnia tylko 5 euro więcej (197,5 eur/t).

Wprawdzie w ostatnim tygodniu euro osłabiło się do dolara o 0,5%, to jednak ceny unijnej, a zwłaszcza francuskiej pszenicy są przez cały czas niekonkurencyjne na rynku globalnym.

Eksport unijnej pszenicy obniżył się o ponad 1/3 w tym sezonie


Do 4-maja kraje UE wyeksportowały tylko 17,81 mln ton pszenicy miękkiej w porównaniu do 27,00 mln ton w analogicznym okresie poprzedniego sezonu. Oznacza to 34% spadek tempa eksportu. Skrajnie niski popyt dotyczy zwłaszcza francuskiego ziarna. Niestety ograniczenie podaży pszenicy przez dwóch głównych konkurentów, czyli Rosję i Ukrainę nie przełożyło się na lepszą sprzedaż z UE. Statystyki eksportowe w skali całej UE poprawia nieco silny eksport rumuńskiego i bułgarskiego ziarna pszenicy.

Ciągle tani dolar sprawia, iż importowane do UE ziarno kukurydzy jest tanie, co wywiera presję na unijny rynek tego zboża.

Wycena kontraktu na rzepak z nowego zbioru pozostawała stabilna na giełdzie Matif

Rzepak z dostawą w maju zakończył ostatecznie swoje notowania (zgodnie ze specyfikacją kontraktu) 30 kwietnia ceną 493,75 eur/t. Od początku maja najbliższą serią na rzepak jest termin realizacji w sierpniu (nowy zbiór). Termin sierpniowy (też dalsze) zachowują się od kilku tygodniu w miarę stabilnie, a w ostatnim tygodniu seria nie zmieniła swojej wyceny, kończąc piątek na poziomie 471,25 eur/t. Jednocześnie rzepak z dostawą w listopadzie kosztował kilka euro więcej , bo 475,75 eur/t.

Negatywnie na notowania wpływają pierwsze prognozy dobrych zbiorów nasion rzepaku w UE, ale deficyt starych nasion na rynku utrzymuje ceny na stabilnych poziomach. Kontrakty na unijny rzepak otrzymują też wsparcie z notowań kanadyjskiej canoli, która wyceniana jest na długoterminowych maksimach. Raport StatCan opublikowany w minionym tygodniu pokazał prawie 40% (rok do roku) spadek zapasów kanadyjskiego rzepaku na dzień 31 marca, do 5,9 mln ton – najmniej od marca 2022 r., a wcześniej od marca 2013 r.

Pogoda w Europie jest mocno zróżnicowana tej wiosny

W Europie pogoda jest mocno zróżnicowana dla upraw, ale korzystniejsza niż przed rokiem. Północna część kontynentu cierpi z powodu suszy, ale południowe obszary, w tym basen Morza Czarnego, doświadczają korzystnych opadów. W skali całej Francji, która podzielona jest na suchą północ i mokre południe oceny kondycji upraw pozostają jeszcze wysokie i stabilne.

Prognozy wzrostu unijnej produkcji zbóż i rzepaku negatywnie wpływają na notowania kontraktów w Paryżu

Stąd na tym etapie prognozowane w skali całej UE plony są dobre. Unijna jednostka monitorująca uprawy w UE (MARS) podniosła w raporcie z końca kwietnia swoje prognozy plonów średnich większości zbóż w stosunku do oczekiwań z marca. Stąd najnowsze prognozy tegorocznej produkcji zbóż i nasion oleistych opublikowane przez KE są dużo lepsze niż przed rokiem i powyżej średniej 5-letniej.

Według ostatniego raportu Komisji Europejskiej oczekiwane zbiory zbóż w tym roku wyniosą w Unii Europejskiej 280,3 mln ton zbóż, czyli 10% więcej niż rok temu i 3,2% powyżej średniej 5-letniej.

KE spodziewa się, iż unijna produkcja rzepaku odbije w tym roku do 18,9 mln ton, co będzie wynikiem o 13% lepszym niż przed rokiem i 6% powyżej średnie 5-letniej. Jeszce mocniej, bo aż o 17% rok do roku powinna wzrosnąć produkcja słonecznika prognozowana na 9,7 mln ton.

Oczywiście są to tylko prognozy, które będą się prawdopodobnie zmieniać do czasu zbiorów.

Zmiany okresowe notowań kontraktów futures

Rzut oka na wykresy

Notowania zbóż

Notowania nasion oleistych

Źródło cen: Euronext-Paryż, CBoT

Idź do oryginalnego materiału