
W dniu 14 maja 2025 r. rozpoczął się kolejny protest rolników w Szczecinie. Producenci powrócili na Wały Chrobrego, gdzie w samo południe przekazali wicewojewodzie petycję z pięcioma kluczowymi postulatami. Rolnicy domagają się realnego wsparcia, a także podjęcia konkretnych działań ze strony władz. o ile nie doczekają się reakcji do 19 maja, to zapowiadają zaostrzenie protestu.
Rolnicy powrócili do Szczecina, a dokładnie na Wały Chrobrego, gdzie znajduje się siedziba Urzędu Wojewódzkiego. W trakcie spotkania z wicewojewodą producenci przekazali swoją petycję z pięcioma najważniejszymi postulatami. Protest rolników w Szczecinie ma potrwać 30 dni, czyli do 19 maja 2025 r. o ile do tego dnia nie pojawi się reakcja ze strony rządzących na postulaty rolników, to producenci zapowiadają zaostrzenie protestu.
Protest rolników w Szczecinie — pięć kluczowych postulatów
W petycji, która trafiła do wicewojewody zachodniopomorskiego Bartosza Brożyńskiego, znalazło się pięć głównych postulatów, które powinny być spełnione według rolników:
- Stop nieuczciwemu napływowi produktów rolno-spożywczych spoza UE,
- ,,TAK! dla produkcji zwierzęcej w Polsce. Nie! dla ograniczeń”,
- STOP- Niszczeniu rolnictwa i gospodarki przez Europejski Zielony Ład,
- Polska ziemia dla polskich rolników,
- Komisje suszowe na pola!!!

Podczas protestu rolników w Szczecinie przedstawiciele rolników spotkali się z wicewojewodą zachodniopomorskim, Bartoszem Brożyńskim.
fot. Damian Murawiec/Oddolny Ogólnopolski Protest Rolników
Podczas godzinnego spotkania z wicewojewodą rolnicy przekazali swoje wyżej wymienione postulaty. Protestujący rolnicy domagają się m.in. aby komisje suszowe ruszyły na pola. Po to, aby ocenić rzeczywiste straty, które już powstały z powodu posuchy panującej w znacznej części kraju. W tym także w woj. zachodniopomorskim.
Podstawowy postulat dotyczy katastrofalnej suszy, która w naszym regionie trwa od lutego, i mrozów, które niszczą uprawy (…). Tymczasem aplikacja stworzona do oceniania skutków suszy nie działa prawidłowo, nie oddaje faktycznego stanu. Dlatego postulujemy, aby po prostu komisje suszowe wyszły na pola i oceniły, jakie są rzeczywiste straty – mówi Stanisław Barna, jeden z organizatorów protestu w wywiadzie dla szczecin.wyborcza.pl.
Oprócz tego rolnicy dopominają się powstrzymania napływu m.in. zboża z Ukrainy do Polski, które nie spełnia norm unijnych. Rolnicy zwracają także uwagę na pozostałe postulaty, które nie zostały spełnione podczas poprzednich protestów. Chodzi tutaj o przekazywanie ziemi tylko polskim rolnikom, czy sprzeciw wobec zapisów związanych z Europejskim Zielonym Ładem.
Rolnicy zapraszają premiera na Wały Chrobrego
Protest rolników w Szczecinie wciąż trwa. W związku z wizytą premiera Donalda Tuska w Szczecinie rolnicy zorganizowali w mediach społecznościowych akcję, w ramach której zapraszają szefa rządu do bezpośrednich rozmów z rolnikami.
Dziś rano nagraliśmy filmy zapraszające premiera na rozmowy z rolnikami – mówi Damian Murawiec z Oddolnego Ogólnopolskiego Protestu Rolników w rozmowie z redakcją agrofakt.pl
Podobne nagrania zamieścili także inni rolnicy, którzy uczestniczą w proteście rolników w Szczecinie, a którzy również zapraszają premiera do protestujących rolników na Wałach Chrobrego:
Jak premier się nie pofatyguje dziś do protestujących rolników, to jutro będziemy nagrywać kolejne materiały – ogłosił Damian Murawiec w rozmowie z redakcją agrofakt.pl.
Źródło: www.szczecin.wyborcza.pl; Oddolny Ogólnopolski Protest Rolników; Facebook