Projektowana przez MRiT nowelizacja przewiduje przekazanie temu resortowi kompetencji związanych z kontrolą inwestycji napływających z zagranicy - wynika z założeń opublikowanych w poniedziałek w wykazie prac rządu. 24 lipca br. wygasają ustawowe uprawnienia Prezesa UOKiK w tym zakresie.
Zmiana ustawy o kontroli inwestycji
Chodzi o nowelizację ustawy o kontroli niektórych inwestycji z 2015 r. oraz ustawy o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz o uproszczonym postępowaniu o zatwierdzenie układu w związku z wystąpieniem COVID-19 z 2020 r.Reklama
Obowiązujące dotychczas przepisy, które przyznają Prezesowi Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów uprawnienia zakresie ustawowej kontroli sprawowanej nad inwestycjami zagranicznymi, określone zostały na okres 60 miesięcy i wygasają 24 lipca br.
Jak wskazało MRiT, "konieczne jest zapewnienie możliwości przeprowadzania kontroli napływających do Polski inwestycji zagranicznych oraz powierzenie funkcji organu kontroli ministrowi adekwatnemu do spraw gospodarki".
Resort rozwoju wskazał, iż za przyznaniem MRiT funkcji organu kontroli przemawia fakt, iż w 2024 r. Prezes Rady Ministrów rozstrzygnął spór kompetencyjny pomiędzy Ministrem Rozwoju i Technologii a Ministrem Aktywów Państwowych, dotyczący między innymi monitorowania inwestycji zagranicznych w Unii Europejskiej oraz prowadzenia prac nad zmianą rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady dotyczącego tej materii.
"Proponuje się, aby kompetencja ministra adekwatnego do spraw gospodarki w zakresie kontroli inwestycji zagranicznych w Polsce była jednocześnie rozwiązaniem trwałym, tj. wprowadzonym bez ograniczenia czasowego jego stosowania. Tym samym projektowane przepisy rozwiążą problem tymczasowości dotychczasowego nadzoru nad napływającymi inwestycjami zagranicznymi do Polski" - zaznaczono w założeniach.
Zmiana prawa pomoże w ochronie polskich przedsiębiorców?
MRiT wskazało, iż projektowana nowela zapewni ochronę przedsiębiorstw krajowych, działających w szczególności we wrażliwych sektorach, przed niekontrolowanym przejęciem przez podmioty spoza państw Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, co mogłoby zagrozić bezpieczeństwu, porządkowi i zdrowiu publicznemu.
"Idea projektowanych rozwiązań wpisuje się w prezentowane w ostatnich latach stanowisko Unii Europejskiej, akcentujące zasadność wzmocnienia ochrony spółek państw członkowskich poprzez kontrolę tego rodzaju przejęć".
Autorzy projektu zaznaczyli nowelizacja musi w życie przed dniem wygaśnięcia przepisów ustawy o kontroli niektórych inwestycji, tj. najpóźniej w dniu 24 lipca 2025 r.
***