Rynek chińskich maszyn w Polsce rośnie. Zmiany u dystrybutorów Sunward i Lonking

5 godzin temu

Maszyny chińskie coraz mocniej wnikają w nasz rodzimy krajobraz, a z roku na rok oferta firm z Państwa Środka za sprawą poprawiania jakości i podejścia do klienta końcowego, staje się coraz bardziej atrakcyjna i opłacalna pod względem dystrybucji i serwisu. Nie ma się więc co dziwić, iż polskie firmy coraz przychylniejszym okiem patrzą na możliwość wejścia we współpracę.

SP TRES kończy współpracę z Sunward i stawia na markę Lonking

Tym razem dotyczy to dwóch chińskich marek, które są już obecne na polskim rynku: Sunward oraz Lonking (Lonking Tres). Pierwsza z nich pojawiła się w kraju za sprawą firmy SP TRES w roku 2007, kiedy to w ofercie znalazły się pierwsze maszyny chociażby serii SWE17s. Jak to zwykle bywało w przypadku produktów wschodnich, były to maszyny niezbyt duże, proste, ale za to bardzo dobrze wycenione i skierowane, by trafić w potrzeby firm budowlanych, które dopiero co startowały. W roku 2012 została założona spółka Sunward Polska, pojawiały się kolejne modele, a firma rozwijała się i stawiała nowe oddziały. W zeszłym roku SP TRES postanowiła jednak zakończyć współpracę z Sunwardem, pustka jednak nie trwała długo, bowiem już w 2025 roku do jej portfolio trafiła nowa chińska marka – Lonking.

– Sunward Polska po 15 latach promowania i sprzedaży marki kończy współpracę z firmą Sunward zostawiając ją w doskonałej kondycji wizerunkowej i sprzedażowej. Wprowadzamy na rynek polski i europejski nową markę LONKING TRES. Kontynuujemy sprzedaż i dystrybucję maszyn budowlanych oraz obsługę posprzedażową na najwyższym poziomie, rozszerzając ofertę o ładowarki przegubowe, ładowarki burtowe, koparko-ładowarki, walce i spycharki – czytamy w komunikatach firmy SP TRES.

Jak różnią się maszyny Lonking i Sunward?

Co ciekawe, Lonking, choć wiele modeli wygląda łudząco podobnie do maszyn Sunward, nie jest z nią związana. Wczytując się w historie obydwu marek (Sunward jest młodszy o 7 lat o założonego w 1993 roku Lonkinga) można znaleźć pewne powiązania na poziomie dostawców komponentów (kabiny, monitory, dżojstiki itp), ale nigdy całych podzespołów.

Czy SP Tres wystarczy zapału na rozwinięcie nowej marki pod swoimi skrzydłami? Fot. materiały prasowe

Dodatkowo Sunward stawia na nieco inne produkty jak podnośniki koszowe, żurawie gąsienicowe, czy ładowarki teleskopowe, podczas gdy Lonking poszedł bardziej w stronę ciężkich maszyn budowlanych jak: walce, duże ładowarki, koparki ponad 30 ton czy wózki widłowe. Te ostatnie maszyny, jak i pozostałe, można było znaleźć także w ofercie Eddi Complex, jednak ostatnimi czasy na stronie firmy, znacznie mocniej promowana jest nowa marka Günstig. Ciąg dalszy przetasowań związany jest oczywiście z dalszym losem Sunwarda w Polsce, marka nie znika i już ma nowych opiekunów. Chińskimi maszynami będą zajmować się firmy MK Serwis (dealer Sunward) oraz 3W maszyny, czyli dealer maszyn budowlanych marek Case, New Holland oraz Husqvarna.

Z euforią informujemy, iż firma MK SERWIS nawiązała współpracę z 3W Maszyny Budowlane! od dzisiaj klienci mogą liczyć na jeszcze lepszy dostęp do maszyn SUNWARD oraz kompleksowego wsparcia serwisowego. Nowe maszyny Sunward są dostępne w ofercie naszego partnera – firmy 3W, która zapewnia również profesjonalny serwis oraz części zamienne. Ta kooperacja to kolejny krok w stronę podnoszenia jakości obsługi oraz umacniania pozycji marki Sunward na rynku. – czytamy w komunikacie prasowym 3W Maszyny.

Budowanie kapitału marki – przyszłość chińskich maszyn w Polsce

Z pewnością jednym z następstw opisanych roszad, może być intensywniejsze promowanie produktów nowych-starych marek, bowiem chińskie maszyny to hasło, które coraz częściej jest wyszukiwane przez klientów w Polsce, bez względu o jaką markę chodzi. Czas więc zacząć budować prawdziwy kapitał marki i wysunąć na pierwszy plan inne niż tylko cena, atuty. Jedno jest pewne, rynek maszyn chińskich rośnie!

Idź do oryginalnego materiału