Sąd ostatecznie zakazał protestu przewoźników blokujących granicę z Ukrainą

5 godzin temu
Zdjęcie: Sąd ostatecznie zakazał protestu przewoźników blokujących granicę z Ukrainą



Sąd Apelacyjny w Lublinie utrzymał we wtorek decyzję o zakazie zgromadzenia przewoźników przed przejściem z Ukrainą w Dorohusku. Postanowienie jest prawomocne i nie przysługuje już od niego odwołanie. Oznacza to, iż trwający od poniedziałku protest powinien zostać zakończony. Wcześniej Sąd Rejonowy Lublin stanął po stronie protestujących i uchylił zakaz zgromadzenia, który został wydany przez wójta gminy Dorohusk Wojciecha Sawę.

Polscy przewoźnicy rozpoczęli blokowanie przejścia granicznego w Dorohusku 12 maja. W konsekwencji liczba ciężarówek w elektronicznej kolejce zmniejszyła się niemal o połowę. Poinformował o tym RBC-Ukraina, powołując się na Państwową Służbę Celną.

Zobacz artykuł – „Od czasu wybuchu wojny na Ukrainie zdecydowanie więcej kupujemy tam towarów rolno-spożywczych niż eksportujemy„

Według funkcjonariuszy celnych przewoźnicy masowo likwidują „eKolejkę” umożliwiającą przekroczenie granicy przez Dorohusk. Wybierają inne punkty kontrolne na granicy ukraińsko-polskiej. W nocy z 12 na 13 maja w punkcie kontrolnym „Jagodzin” po stronie ukraińskiej odprawiono zaledwie 8 ciężarówek. Manifestujący przepuszczają po jednej ciężarówce na godzinę w obu kierunkach.

Protestujący na granicy przewoźnicy domagają się m.in. przywrócenia limitu zezwoleń dla ukraińskich przewoźników na wjazd do Polski, zakazu rejestrowania firm transportowych z kapitałem spoza UE, wprowadzenia przez Ukrainę oddzielnej kolejki w systemie elektronicznym dla pustych samochodów ciężarowych jadących z Ukrainy do Polski.

Polski resort infrastruktury podkreślił, iż działa, by zmienić przepisy, które w tej chwili są objęte Umową UE-UA o transporcie drogowym towarów. Minister wystąpił do Komisarza ds. transportu z informacją o negatywnych skutkach tej umowy dla polskiej branży transportu drogowego i skierował prośbę o analizę wpływu umowy na cały rynek przewozów drogowych UE.

Idź do oryginalnego materiału