Start ogólnopolskiego projektu na rzecz ochrony zapylaczy w sadach

1 dzień temu

W dniu 8 lipca 2025 roku w gospodarstwie Szczepanówka k. Lublina zainaugurowano nowatorski projekt pt. „Monitoring i zwiększenie bioróżnorodności wśród zapylaczy w polskich sadach”. Projekt jest prowadzony w 16 sadach jabłoniowych zlokalizowanych 3 największych rejonach sadowniczych w Polsce. To pierwsze w Polsce na tak dużą skalę przedsięwzięcie, którego celem jest poprawa warunków życia zapylaczy i zwiększenie ich różnorodności w kluczowych regionach sadowniczych – grójeckim, sandomierskim i lubelskim. To unikalna inicjatywa, która po raz pierwszy tak kompleksowo łączy potrzeby sadowników, pszczelarzy, ochronę zapylaczy i troskę o bioróżnorodność środowiska.

Karolina Śluzek, Fundacja Time4bee

Organizatorem projektu jest Fundacja Time4Bee przy współpracy m. in. ze Stowarzyszeniem Agroekoton i Uniwersytetem Przyrodniczym w Lublinie. Przedsięwzięcie będzie realizowane w latach 2025–2026. To kontynuacja działań rozpoczętych w latach 2023–2024. W realizację zaangażowani są sadownicy, pszczelarze, naukowcy oraz organizacje pozarządowe, co czyni projekt wyjątkowym przykładem międzyśrodowiskowej współpracy na rzecz zrównoważonego rolnictwa.

– Bioróżnorodność wśród zapylaczy to fundament efektywnej produkcji owoców – mówi Karolina Śluzek z Fundacji Time4bee. Aby poprawić jakość i ilość plonów, musimy lepiej poznać gatunki zapylaczy obecne w sadach oraz zrozumieć ich zależności z lokalnym środowiskiem. Nasz projekt łączy wiedzę agrotechniczną z działaniami proekologicznymi – tworzymy przyjazne warunki dla dzikich zapylaczy nie tylko w samych sadach, ale także w ich otoczeniu. Takie podejście przyniesie korzyści zarówno przyrodzie, jak i producentom owoców.

Mirosław Korzeniowski, Agroekoton

To pierwszy tego typu projekt w Polsce – na rzecz zapylaczy, bioróżnorodności i zrównoważonej produkcji ogrodniczej. Naszym celem jest równoczesne działanie na rzecz produkcji sadowniczej, ochrony zapylaczy i działań prośrodowiskowych, – podkreśla dr Mirosław Korzeniowski, prezes stowarzyszenia Agroekoton. – Zapylacze mają ogromny wpływ na plonowanie i jakość owoców. Dobrze zapylone kwiaty to więcej owoców i lepszy ich rozwój. Naszym celem jest nie tylko ochrona zapylaczy, ale także poznanie ich aktywności w różnych regionach i warunkach, a także wdrażanie rozwiązań, które będą służyć zarówno przyrodzie, jak i produkcji sadowniczej.

Jerzy Kiszczuk, Gospodarstwo Szczepanówka

Demo Farma w Szczepanówce – centrum kompetencji w zakresie bioróżnorodności zapylaczy

Serce projektu bije w gospodarstwie Szczepanówka, gdzie powstała pierwsza w Polsce Demo Farma dedykowana bioróżnorodności zapylaczy w ogrodnictwie. Na miejscu stworzono m.in.:

  • edukacyjną ścieżkę przyrodniczą,
  • kwietne pasy zapewniające pożytek dla owadów w różnych okresach sezonu,
  • inteligentny ul monitorujący stan rodzin pszczelich,
  • ule z dziką pszczołą – murarką ogrodową (Osmia rufa),
  • system poławiaczy pyłku do analizy źródeł i zanieczyszczeń pyłku,
  • domek do apiterapii.
Prof. Aneta Strachecka, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie

Wiedza, monitoring, edukacja

W ramach projektu prowadzone są:

  • monitoring zapylaczy w 16 sadach jabłoniowych w różnych częściach Polski,
  • opracowanie zaleceń agrotechnicznych w oparciu o dane terenowe,
  • mapowanie występowania zapylaczy,
  • warsztaty edukacyjne dla dzieci, młodzieży, studentów, pszczelarzy i sadowników,
  • działania informacyjne i popularyzujące efekty projektu.

Dzięki projektowi powstanie unikalna baza wiedzy, która pozwoli lepiej zrozumieć potrzeby zapylaczy, wspierać ich populacje i promować praktyki przyjazne środowisku w sadownictwie.

###

Informacje o Fundacji Time4Bee

Fundacja Time4Bee to organizacja założona w lutym 2022 roku, działająca na rzecz zrównoważonego rozwoju rolnictwa owocowego i warzywnego w Polsce. Fundacja łączy działania charytatywne, naukowe i edukacyjne, wspierając małe i średnie gospodarstwa we wdrażanie nowoczesnych praktyk ogrodniczych i ochronę środowiska.

Informacje o Agroekoton
Stowarzyszenie Agroekoton to organizacja, która promuje innowacje w rolnictwie realizowane na rzecz zrównoważonego rozwoju. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu w branży oraz współpracy z naukowcami, rolnikami, konsumentami i samorządami, Agroekoton tworzy przestrzeń do budowania strategii kształtujących przyszłość rolnictwa i obszarów wiejskich. Agroekoton wspiera rozwój technologii przyjaznych środowisku, tworząc platformę współpracy pomiędzy biznesem, nauką, sektorem rolniczym i konsumentem.

Kontakt:

Fundacja Time4Bee

Karolina Śluzek, tel. 667 865 100, e-mail: [email protected]

Stowarzyszenie Agroekoton
Mirosław Korzeniowski, tel. 607 291 138, e-mail: [email protected]

Idź do oryginalnego materiału