Świeże owoce do utylizacji w okresie 2025 – efekt zaskakujących unijnych rozporządzeń

2 dni temu

Przetwórcy apelują do Premiera, Ministra Zdrowia, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ministra Finansów o zarezerwowanie środków finansowych na wycofanie surowców i wyrobów z owoców i warzyw z rynku – wzięcie odpowiedzialności i zrekompensowanie poniesionych strat przez polskich rolników i przedsiębiorców za ustanowione unijne przepisy, których zastosowanie w bieżącym sezonie oznacza konieczność utylizacji i wycofania z rynku towarów wyprodukowanych zgodnie z w tej chwili obowiązującymi przepisami.

Przetwórcy nie skupią również dużych partii owoców świeżych w okresie 2025 ponieważ produkty z nich wytworzone przed 19 sierpnia już po tym terminie nie będą spełniać wymaganych przepisów.

Branży nie dano okresu przejściowego na dostosowanie się do nowych wymagań (rozporządzenia Komisji (UE) 2025/158 z dnia 29 stycznia 2025 r. zmieniającego załącznik II do rozporządzenia (WE) nr 396/2005 Parlamentu Europejskiego i Rady w odniesieniu do najwyższych dopuszczalnych poziomów pozostałości acetamiprydu w określonych produktach lub na ich powierzchni).

Drastycznie krótki okres pomiędzy ogłoszeniem a wejściem w życie w/w rozporządzenia, czyli niecałe 7 miesięcy uniemożliwił opracowanie planu ochrony roślin i jego walidacji, uwzględniający nowe przepisy.

Polscy rolnicy – producenci porzeczek i innych owoców i warzyw, pośrednicy i przetwórcy powinni otrzymać rekompensatę kosztów i strat poniesionych nie ze swojej winy – twierdzą przedstawiciele środowisk owocowo-warzywnych.

Idź do oryginalnego materiału