W dniach 23–26 września 2025 roku Gdańsk po raz kolejny stanie się kolejowym sercem Europy, goszcząc 16. edycję Międzynarodowych Targów Kolejowych TRAKO. Wydarzenie, organizowane przez Grupę PKP oraz AMBEREXPO Międzynarodowe Targi Gdańskie SA, uznawane jest za największe targi kolejowe w Europie Środkowo-Wschodniej i drugie co do wielkości na kontynencie. Tegoroczna edycja zapowiada się rekordowo – już teraz swój udział zapowiedziało ponad 600 wystawców z 30 krajów.
Jubileusze: 200 lat kolei i 100 lat PKP
Rok 2025 jest szczególny – to 200. rocznica światowej kolei (pierwsza linia Stockton–Darlington otwarta została 27 września 1825 roku), a także początek obchodów 100-lecia Polskich Kolei Państwowych. TRAKO będzie pierwszą odsłoną celebracji obu jubileuszy – to nie tylko uhonorowanie historii, ale i inspiracja dla przyszłości. Kolej bez wątpienia zrewolucjonizowała transport, wynosząc go na wyższy poziom rozwoju. Niskoemisyjny, bezpieczny, sprawdzony i efektywny transport szynowy to odpowiedź na wiele wyzwań współczesnego świata. Nie można również pominąć ogromnego znaczenia kolei dla gospodarki, funkcjonowania społeczeństwa, a także jej strategicznej roli w systemie obronnym państwa. Międzynarodowe Targi Kolejowe TRAKO są idealnym miejscem, by podkreślić trwałą i rosnącą wartość kolei.
Ekspozycje, innowacje i debaty
TRAKO 2025 to nie tylko przestrzeń wystawiennicza o imponującej powierzchni 31 000 m² oraz zewnętrzna ekspozycja z pojazdami i maszynami. To również najważniejsze miejsce spotkań dla ekspertów, decydentów i liderów branży z niemal całego świata. Program merytoryczny targów obejmuje ponad 70 wydarzeń – debat, paneli dyskusyjnych i prezentacji.
Wydarzenie otworzy debata inauguracyjna organizowana przez Radę Programową TRAKO, a zatytułowana „Konkurencyjność i finansowanie kolei w Unii Europejskiej”, podczas której omówione zostaną m.in. tezy dotyczące:
- roli unijnego finansowania jako filaru zrównoważonego rozwoju,
- znaczenia kolei w dekarbonizacji gospodarki,
- przyszłości finansowania infrastruktury w nowej perspektywie UE,
- oraz roli Polski jako kluczowego hubu logistycznego w odbudowie Ukrainy.
Kolej w zielonej i cyfrowej transformacji
Obecna transformacja europejskiego transportu – zarówno cyfrowa, jak i ekologiczna – stawia sektor kolejowy w centrum zmian. Polska, jako państwo położone na skrzyżowaniu kluczowych europejskich korytarzy transportowych, odgrywa coraz istotniejszą rolę w poprawie łączności w Europie i wzmacnianiu jej odporności. Dynamiczny rozwój infrastruktury, w tym pierwsze kroki w kierunku budowy kolei dużych prędkości, stwarzają ogromne możliwości biznesowe – zarówno dla producentów taboru, jak i firm budowlanych czy dostawców technologii.
Technologia, edukacja i pasja
TRAKO to również miejsce premier technologicznych. Podczas poprzedniej edycji światło dzienne ujrzał m.in. innowacyjny MagRail Booster, pozwalający wagonowi poruszać się samodzielnie bez lokomotywy. W tym roku uwagę przyciągać będzie m.in. napędzany elektrycznie tabor kolejowy dedykowany przejazdom aglomeracyjnym. Jego premiera będzie miała miejsce 23.09 o 13:15 na torach ekspozycyjnych. Po prezentacji tabor zostanie przekazany Spółce PKP SKM w Trójmieście. Uczestnicząc w wydarzeniu warto zwrócić uwagę na 300-setny pojazd typu IMPULS wyprodukowany przez NEWAG S.A.
Kolejną atrakcją będzie strefa PGE Energetyki Kolejowej, gdzie uczestnicy będą mogli skorzystać z symulatora maszynisty oraz wziąć udział w konkursie ecodrivingu dla przewoźników kolejowych. Wśród atrakcji znajdzie się również wyścig drezyn, organizowany we współpracy z technologicznym partnerem Plasser & Theurer, który zapowiada się jako jedno z najbardziej widowiskowych wydarzeń dla wystawców.
Kolej oczami pasażera i młodych pokoleń
TRAKO to również przestrzeń debaty społecznej. Panel „Pasażer jest najważniejszy”, organizowany przez Grupę PKP, skupi się na roli podróżnych w nowoczesnym systemie kolejowym – ich potrzebach, doświadczeniach, oczekiwaniach, dostępności usług i jakości obsługi. To istotny głos w rozmowie o kolei przyszłości – tej, która ma być bardziej przyjazna, dostępna i dostosowana do realnych potrzeb pasażera.
Nie zabraknie także miejsca dla młodych. Ostatni dzień wydarzenia tradycyjnie poświęcony zostanie młodzieży. Piąta edycja Dnia Edukacji i Kariery zgromadzi uczniów i studentów z Polski i zagranicy, a także pozwoli im poznać możliwości rozwoju zawodowego w branży kolejowej. W programie znajdzie się również finał akcji charytatywnej TRAKO Dzieciom. Tego dnia dostępne będą również zewnętrzne ekspozycje dla szerokiej publiczności.
Fot. Sektorkolejowy
Zobacz również: