Twój dowód może być biletem. Ulgi, które zaskakują

6 godzin temu
Zdjęcie: Polsat News


Seniorzy w Polsce mogą korzystać z dużych zniżek na bilety komunikacji publicznej. Dotyczy to zarówno transportu miejskiego, jak i komunikacji dalekobieżnej. Uprawnienia do ulg przysługują osobom powyżej 60. roku życia, a szczegółowe zasady zależą od przewoźnika i typu transportu.


W Polsce seniorzy mogą korzystać z ulg na transport publiczny. Jednym z takich przywilejów są zniżki na bilety komunikacji. Niższe ceny mają ułatwić osobom starszym codzienne funkcjonowanie, aktywność społeczną oraz dostęp do usług zdrowotnych czy kulturalnych. Wysokość i dostępność ulg często zależna jest od wieku, typu przewoźnika czy polityki lokalnych samorządów.


Kto może korzystać ze zniżek na komunikację miejską i pociągi?


Wiele samorządów miejskich w Polsce decyduje się na wprowadzenie znacznych ulg na komunikację miejską dla seniorów. Coraz więcej miast przyjmuje uchwały, w których już 60-latkowie zyskują prawo do darmowego, lub ulgowego podróżowania po mieście. Są to, między innymi: Warszawa (od 65. roku życia) czy w Kraków (dla osób 70+). Warunkiem darmowego przejazdu jest zwykle posiadanie dokumentu tożsamości lub specjalnej karty seniora. W Jeleniej Górze osoby w wieku 60+ mogą podróżować bezpłatnie komunikacją miejską, jeżeli mają Jeleniogórską Kartę Dużej Rodziny lub Seniora.Reklama


W komunikacji krajowej, czyli w pociągach i w autobusach dalekobieżnych, obowiązują ogólnopolskie regulacje dot. zniżek i ulg. Zgodnie z nimi osoby, które ukończyły 60 lat, mogą korzystać z 37% zniżki na bilety jednorazowe u przewoźników kolejowych, takich jak PKP Intercity, Polregio czy Koleje Mazowieckie. Podróżny musi pamiętać o tym, iż zniżki dotyczą tylko podróży w klasie 2 i wymagają okazania dowodu osobistego.


Przejazdy za grosze? Dla wielu osób to codzienność. Tak skorzystasz ze zniżek


W miastach gminnych i powiatowych to samorządy ustrajają zasady dotyczące zniżek na komunikację miejską i podmiejską. W Poznaniu seniorzy po 70. roku życia jeżdżą komunikacją miejską bezpłatnie, a osoby w wieku od 60. do 69 lat mają prawo do zakupu tańszych biletów okresowych. Z kolei we Wrocławiu darmowa komunikacja przysługuje seniorom od 66 roku życia.


Klucz do tańszych przejazdów. Sposób na komunikację za grosze


Część samorządów oferuje także lokalne karty seniora, które uprawniają nie tylko do zniżek na transport, ale również do ulg w instytucjach kultury, rekreacji i zdrowia.Aby skorzystać z takich zniżek na usługi, wystarczy zwykle okazać dokument potwierdzający wiek - najczęściej jest to dowód osobisty. W niektórych przypadkach konieczne jest posiadanie legitymacji emeryta-rencisty lub specjalnej karty seniora wydawanej przez gminę.


Seniorzy korzystający ze zniżek oferowanych przez miasto, czy różnego rodzaju instytucje muszą pamiętać o tym, iż zniżki nie sumują się. Mieszkaniec może skorzystać tylko z jednej ulgi przy danym przejeździe.


Transport publiczny niemal za darmo. Ulgi, które ułatwiają życie


Seniorzy w Polsce mają szeroki dostęp do ulgowych lub bezpłatnych przejazdów komunikacją publiczną. Zniżki te są ważnym elementem polityki społecznej, sprzyjającym integracji, mobilności i poprawie jakości życia osób starszych. Warto śledzić lokalne regulacje i korzystać z dostępnych przywilejów.
Idź do oryginalnego materiału