Umowa z Ukrainą to zniewaga. Komisja arogancko lekceważy rolników – grzmi poseł PSL w Brukseli

4 godzin temu

Działania Komisji Europejskiej to zniewaga wobec setek tysięcy rolników – pisze w liście otwartym do Ursuli von der Leyen, Krzysztof Hetman – poseł PSL/EPL w Parlamencie Europejskim, członek Komisji Agri.

„Skandaliczne i niedopuszczalne” – tak Krzysztof Hetman ocenia ogłoszenie przez Komisję Europejską zakończenia negocjacji z Ukrainą w sprawie rewizji umowy DCFTA. W jego opinii, decyzja w sprawie o strategicznym znaczeniu została ogłoszona bez przekazania państwom członkowskim konkretnych postanowień.

– Nie mogę nazwać tej sytuacji inaczej niż zniewagą. Przedstawienie rewizji o strategicznym znaczeniu, dotyczącej tak wielu europejskich pracowników i mającej ogromny wpływ na bezpieczeństwo oraz jakość dostaw żywności, odbyło się bez przekazania informacji o konkretnych postanowieniach i szczegółowych zapisach. Jest to absolutnie skandaliczne i niedopuszczalne – napisał poseł PSL.

Komisja działa w sposób nieprzejrzysty, wręcz utajnia najważniejsze postanowienia – pisze europoseł

Hetman wyraża oburzenie brakiem przejrzystości w działaniach Komisji Europejskiej. Jak podkreśla, nie tylko rolnicy, ale również państwa członkowskie nie znają treści rewizji umowy handlowej.

Fot. UE

– Brak przejrzystości ze strony Komisji budzi uzasadniony niepokój, tym bardziej iż decyzja ta, wraz z porozumieniem z Mercosurem, może zagrozić przyszłości europejskiego rolnictwa jako całości. Ani państwa członkowskie, ani organizacje rolnicze nie wiedzą, co niesie za sobą ta rewizja i jakie zmiany zostaną wprowadzone. Komisja działa w sposób nieprzejrzysty, wręcz utajnia najważniejsze postanowienia, narażając tym samym przyszłość rolników w całej Europie – zaznacza europoseł.

Nie po raz pierwszy Komisja ignoruje rolników

W liście Hetman zarzuca Komisji brak dialogu z obywatelami i ignorowanie głosu środowisk rolniczych. Jego zdaniem to kolejny przypadek, w którym instytucje unijne podejmują decyzje bez rzetelnych konsultacji.

– W postępowaniu Komisji Europejskiej wiele razy mieliśmy okazję przekonać się, iż potrzeby i oczekiwania unijnych obywateli są ignorowane. Również w tym przypadku, jak i w sprawie porozumienia z Mercosurem, głos rolników pozostaje bez odpowiedzi. Obawy rolników są ignorowane, a Komisja nie ma kompleksowych odpowiedzi na ich uzasadnione pytania. Nie ma też szerokich konsultacji i szczegółowej oceny skutków – bezlitośnie krytykuje poseł.

Europoseł PSL wzywa i apeluje

Hetman apeluje o natychmiastowe opublikowanie pełnego tekstu zrewidowanej umowy DCFTA oraz o przedstawienie kompleksowej oceny jej skutków dla sektora rolnego.

– Zwracamy się do Komisji o niezwłoczne przekazanie państwom członkowskim i opinii publicznej pełnego tekstu zrewidowanego DCFTA. Komisja jest instytucją publiczną działającą na rzecz obywateli i musi zawsze wykazywać najwyższy poziom przejrzystości i otwartości. Wzywamy również Komisję do przedstawienia kompleksowej oceny wpływu DCFTA na europejski sektor rolny – zaznacza.

Ursula von der Leyen ponosi odpowiedzialność za kryzys – twierdzi Hetman

Krzysztof Hetman oskarża bezpośrednio przewodniczącą Ursulę von der Leyen o arogancję i lekceważenie mieszkańców Unii Europejskiej, co skutkuje spadkiem poparcia dla głównych sił politycznych w UE:

– Rosnąca nieufność wobec instytucji unijnych oraz wzrost siły ruchów populistycznych i nacjonalistycznych są bezpośrednim skutkiem tego typu działań. Działań, w których na każdym kroku Komisja Europejska okazuje obywatelom wysoki poziom arogancji i lekceważenia. Nie ma wątpliwości, iż unijny projekt przechodzi głęboki kryzys, a odpowiedzialność za tę sytuację spoczywa na Pani, Pani Przewodnicząca.

Nasz komentarz:

To jedna z najostrzejszych publicznych wypowiedzi ze strony posła Europejskiej Partii Ludowej pod adresem Komisji Europejskiej. Dotychczas podobne słowa padały głównie z ust polityków grup prawicowych – takich jak Patrioci dla Europy czy EKR. Tym razem jednak słowa krytyki płyną z centrowej frakcji rządzącej.

Warto zwrócić uwagę, iż w apelu o ujawnienie dokumentów Hetman używa formy „zwracamy się” – co może sugerować, iż pismo nie jest wyłącznie jego osobistym stanowiskiem. Czy to głos PSL, EPL, a może szerszego środowiska politycznego?

Debata nad wnioskiem o odwołanie przewodniczącej Komisji Europejskiej odbyła się w poniedziałek. Zgodnie z regulaminem Parlamentu Europejskiego, głosowanie nad votum nieufności musi odbyć się nie wcześniej niż 48 godzin po jej rozpoczęciu. Oznacza to, iż głosowanie może nastąpić najwcześniej w środę 9 lipca. Czy list Hetmana jest głosem ostrzegawczym, czy zapowiedzią zmiany w Europejskiej Partii Ludowej?

Idź do oryginalnego materiału