W Chinach starość nie radość. Nie wszyscy mogą liczyć na państwo

12 godzin temu
Zdjęcie: INTERIA.PL


Chiny planują pierwszy rządowy program dotacji dla niepełnosprawnych seniorów. Uprawnieni będą otrzymywać comiesięczne bony na usługi opiekuńcze o wartości od 500 do 800 juanów. Pekin chce złagodzić obciążenia finansowe starzejącego się społeczeństwa i zwiększyć konsumpcję usług opiekuńczych adresowanych do seniorów. Program będzie obowiązywał przez rok.


Pod koniec 2024 roku około 22 proc. populacji Chin miało co najmniej 60 lat - o 3,3 punktu procentowego więcej niż w 2020 roku. A w 2023 roku w Chinach mieszkało 216,8 miliona osób mających powyżej 65 lat, co stanowiło 15 proc. całkowitej populacji kraju - wynika z danych, jakie opublikowały w wydanym oświadczeniu chińskie resorty spraw obywatelskich i finansów, autorzy programu dotacji dla seniorów.


Pekin wspiera seniorów. Ale nie wszystkich


Resorty postanowiły, iż dodatki dla osób starszych będą wypłacane co miesiąc w formie elektronicznych kuponów. "Obciążenie finansowe, jakie opieka nad osobami starszymi generuje dla chińskich gospodarstw domowych, jest w tej chwili jedną z głównych przeszkód w ograniczaniu oszczędności zapobiegawczych i pobudzaniu krajowej konsumpcji" – powiedział cytowany przez amerykańską telewizję CNBC Alfredo Montufar-Helu, doradca międzynarodowych przedsiębiorstw z siedzibą w Pekinie.Reklama


Zgodnie z oficjalnym oświadczeniem Ministerstwa Spraw Obywatelskich i Ministerstwa Finansów, nie wszyscy seniorzy będą mogli liczyć na pomoc państwa. Osoby starsze będą oceniane pod kątem niepełnosprawności fizycznej, a o dofinansowanie będą się mogli ubiegać jedynie ci, u których stwierdzono "umiarkowaną, znaczną lub całkowitą niepełnosprawność" - informuje portal Trivium China.
Wysokość zasiłków wahać się ma od 500 do 800 juanów miesięcznie - informuje Trivium China. W przeliczeniu oznacza to kwoty od 254 zł do 406 zł miesięcznie. Pieniądze można przeznaczyć na pokrycie części kosztów niektórych usług opieki nad osobami starszymi. Należą do nich: pomoc przy posiłkach i kąpieli, rehabilitacja i opieka dzienna - również instytucjonalna, zarówno w przypadku pobytów długoterminowych, jak i kilkudniowych. Pomoc będzie finansowana głównie przez rząd centralny. Władze lokalne będą miały w niej mniejszy udział.


Subsydia dla seniorów. Kwitnie srebrna gospodarka


Aby dopracować szczegóły planu, w lipcu, w wybranych miastach, władze rozpoczęły pilotaż. W dalszej części roku obejmie on cały kraj. Zdaniem chińskich ekspertów, planowane subsydia mogą zachęcić do korzystania z usług opieki nad osobami starszymi i zmniejszyć ciężar spoczywający na członkach rodziny.


Wraz ze starzeniem się społeczeństwa i ograniczaniem wydatków przez klasę średnią, następuje rozkwit tzw. srebrnej gospodarki. Coraz więcej firm kieruje swoją ofertę do seniorów, którzy zgromadzili wystarczające środki emerytalne. W opinii ekspertów, najnowsza runda subsydiów raczej nie spowoduje znaczącego wzrostu popytu na usługi opieki nad osobami starszymi. "Jest on silnie uzależniony od ogólnej poprawy nastrojów konsumentów" - argumentował cytowany przez CNBC Montufar-Helu.
Ekonomiści domagają się od Pekinu nadania priorytetu politykom, które mają na celu wzmocnienie krajowej sieci zabezpieczeń społecznych. Miałoby to pomóc w uporaniu się ze starzeniem społeczeństwa, wysokim bezrobociem wśród młodzieży i słabą konsumpcją krajową. Ich zdaniem, rosnąca presja demograficzna i ekonomiczna zmusi Pekin do włączenia programów polityki społecznej do nadchodzącego, 15. planu pięcioletniego.
Idź do oryginalnego materiału