Wielkopolskie: Chodzież i Palędzie z nowymi udogodnieniami dla pasażerów

5 godzin temu

Pasażerowie podróżujący z dworców kolejowych w Chodzieży i Palędziu mogą już korzystać z nowoczesnych stref usług, które poprawiają komfort oczekiwania na pociąg i ułatwiają codzienne funkcjonowanie. W obu obiektach pojawiły się nowe automaty z przekąskami, napojami, kawą oraz urządzenia do ładowania telefonów komórkowych. To kolejny krok PKP S.A. w stronę tworzenia nowoczesnych i przyjaznych przestrzeni dla podróżnych.

Na dworcach ustawiono również biletomaty, które umożliwiają zakup biletów bez konieczności korzystania z tradycyjnej kasy. W Palędziu pasażerowie mogą dodatkowo korzystać z paczkomatu, który niebawem pojawi się również w Chodzieży. Takie udogodnienia funkcjonują już na innych wielkopolskich dworcach, m.in. w Kaliszu, Wrześni, Nowym Tomyślu, Rawiczu i Kościanie.

Naszym celem jest, aby każdy dworzec był nie tylko punktem przesiadkowym, ale również miejscem, w którym pasażer może komfortowo spędzić czas, skorzystać z niezbędnych usług i poczuć się zaopiekowany — mówi Andrzej Bułczyński, członek zarządu PKP S.A. ds. nieruchomości.

Oba dworce przeszły w ostatnich latach gruntowne modernizacje. Dworzec w Chodzieży zmodernizowano w 2013 roku. Odnowiono dach, elewację, wnętrza, a także dostosowano obiekt do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Na parterze budynku znajduje się lokal użytkowany przez ZUS, a na piętrze powierzchnie zajmuje Urząd Miasta Chodzież, który prowadzi tam m.in. klub seniora.

Dworzec w Palędziu odzyskał swój blask po zakończonej w marcu 2024 roku przebudowie. Odnowiona elewacja z odtworzonymi detalami architektonicznymi, nowy zegar na fasadzie oraz odrestaurowana stolarka okienna i drzwiowa podkreślają historyczny charakter obiektu. Budynek jest w pełni dostosowany do potrzeb osób z ograniczoną mobilnością, energooszczędny i niskoemisyjny. W środku znajduje się poczekalnia, toalety oraz przestrzenie komercyjne i pomieszczenia użytkowane przez gminę Dopiewo. Zagospodarowano również teren wokół dworca.

Stacja w Chodzieży obsługuje codziennie od 700 do 1000 pasażerów. Zatrzymuje się tu 41 pociągów dziennie, w tym dalekobieżne PKP Intercity oraz regionalne POLREGIO i Kolei Wielkopolskich. Stacja Palędzie, jako istotny punkt aglomeracji poznańskiej, obsługuje średnio 1400 pasażerów na dobę. Zatrzymuje się na niej 34 pociągi kursujące m.in. do Poznania, Zbąszynka, Zielonej Góry i Konina.

PKP S.A. sukcesywnie rozwija ofertę usługową na swoich dworcach, tak aby odpowiadała ona oczekiwaniom współczesnych pasażerów. Strefy udogodnień obejmujące biletomaty, automaty z napojami i przekąskami, stanowiska do ładowania urządzeń mobilnych, bankomaty i paczkomaty stają się standardem w coraz większej liczbie lokalizacji.

Fot. PKP S.A.

Zobacz również:

CPK: realizowane są odbiory techniczne komory na Retkini
9 ofert w przetargu PKP PLK na prace na linii kolejowej nr 12 – odcinek Skierniewice – Czachówek Wschodni
Idź do oryginalnego materiału