
Do młodych rolników skierowano wsparcie finansowe na start lub na rozwój prowadzonej działalności. Jednakże koniec terminu nabory wniosków upływa za kilka dni, więc warto się pospieszyć. Ile pieniędzy można dostać?
Wsparcie finansowe dla młodych rolników jest wypłacane w ramach jednej z interwencji Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki rolnej na lata 2023–2027. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, która odpowiada za pomoc młodym rolnikom w ramach interwencji, poinformowała, iż do tej pory złożono prawie 1000 wniosków opiewających łącznie na około 200 mln złotych. Ale pula do wykorzystania jest znacznie wyższa. Wynosi ona bowiem 811 mln. Dlaczego by więc nie skorzystać z tego wsparcia?
Kto może wnioskować o wsparcie w ramach interwencji?
O wsparcie finansowe w ramach interwencji — Premie dla młodych rolników — mogą wnioskować osoby pełnoletnie. Jednakże nie mogą one ukończyć 41 roku życia. Ponadto osoby te nie powinny rozpocząć jeszcze działalności rolniczej lub rozpocząć ją nie wcześniej niż 24 miesiące przed złożeniem wniosku.
Na jakie cele można wydać wsparcie finansowe dla młodych rolników?
Wsparcie młodym rolnikom udzielane jest w zakresie wytwarzania nieprzetworzonych produktów rolnych lub przygotowania do sprzedaży nieprzetworzonych produktów rolnych wytwarzanych w gospodarstwie. Gneralnie, obejmuje ono inwestycje w środki trwałe. Ponadto otrzymane wsparcie można przeznaczyć na niematerialne i prawne wartości, które posłużą dłużej niż jeden rok. Do tej kategorii można zaliczyć między innymi programy komputerowe.
Z pozyskanych środków można sfinansować:
- inwestycje budowlane związane z budynkami lub budowlami wykorzystywanymi do wytwarzania nieprzetworzonych produktów rolnych lub przygotowania ich do sprzedaży;
- zakup nieruchomości rolnych;
- zakup stada podstawowego zwierząt gospodarskich;
- inwestycje w nasadzenia trwałe w sadach i na plantacjach wieloletnich;
- zakup nowych maszyn, urządzeń, wyposażenia, sprzętu, w tym sprzętu komputerowego, pojazdów, służących wsparciu wytwarzania nieprzetworzonych produktów rolnych lub przygotowania ich do sprzedaży.

Uzyskane wsparcie finansowe dla młodych rolników można m.in. przeznaczyć m.in. na zakup nowych maszyn
fot. Tomasz Kuźdub
Jak wysokie jest wsparcie finansowe dla młodych rolników?
Maksymalna wysokość dofinansowania wynosi 200 tys. zł. Wsparcie ma charakter płatności ryczałtowej (premii). Beneficjent uzyskuje pomoc w dwóch ratach. Pierwsza z nich wynosi 140 tys. złotych, czyli 70% kwoty przyznanej pomocy. Z kolei w drugiej racie beneficjent otrzymuje 60 tys. złotych (30%).
Do kiedy można składać wnioski o dofinansowanie dla młodych rolników?
Wnioski o przyznanie pomocy na Wsparcie finansowe dla młodych rolników należy składać do 31 lipca 2025 r. Należy tego dokonać elektronicznie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ARiMR. I trzeba pamiętać, iż jest to jedyna możliwość złożenia wniosku.
Źródło: ARMiR